Toledo: skvost na skalním útesu obehnán hradbami a propleten křivolakými uličkami

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21648x

Toledo je přes dva tisíce let staré a po právu je zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ToledaZobrazit zájezdy

Mnoho turistů v Toledu stráví pouze jeden den, ale město nad řekou Tajo vám dokáže nabídnout program na podstatně delší dobu. Je jedno, kterou křivolakou uličkou se vydáte. Každá vás zavede k nějaké památce ale i sama „cesta může být cíl“.

Toledo je vzdáleno pouze pár desítek kilometrů od Madridu. Nejpohodlněji a zároveň nejrychleji tuto vzdálenost překonáte za pomoci vysokorychlostního vlaku AVE. Cesta vám zabere cca 30 minut. Můžete také využít pravidelných autobusových linek, nebo si pronajmout auto.

Pokud se rozhodnete pro auto, dobře si naplánujte cestu především v samotném Toledu a mějte na paměti, že uvnitř hradeb města je jízda velice obtížná, až nemožná a na GPS není radno se spoléhat.

V historickém centru Toleda je všechno coby kamenem dohodil. Ocitnete-li se z nějakého důvodu ve větší vzdálenosti od centra, můžete se přiblížit taxíkem, nebo městskou hromadnou dopravou. Ačkoli je historické centrum města opravdu spletité a středověké uličky mohou být zrádné, cesta ke všem hlavním turistickým památkám je dobře značena.

Trocha historie: Jak město přišlo o přídomek "hlavní"

Uličky Starého městaUličky Starého města

Toledo je přes dva tisíce let staré a po právu je zařazeno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Svoje jméno město odvozuje od původního římského názvu Toletum. Město mělo výbornou strategickou polohu na březích řeky Tajo a bylo důležitým přepravním uzlem. Jeho význam stále rostl.

Po pádu Římské říše se stává hlavním města říše Vizigótů. V 8. století, po příchodu muslimů, dochází k nebývalému kulturnímu rozmachu a Toledo se stává městem tří kultur – arabské, židovské a křesťanské. Během reconquisty dobývá v roce 1085 město Alfons VI. a Toledo se stává hlavním městem Kastilie a později celé říše.

Původně výhodná geografická poloha, která chránila město stáčející se řekou, nakonec znamenala konec politické a kulturní moci města. Toledo již nebylo schopno nabídnout další prostor pro stále rostoucí administrativu říše a roku 1519 Karel V. přesunul hlavní město do Madridu. Přestože Toledo ztratilo svou politickou moc, na jeho kráse mu to neubralo!

Památky střeží mohutné hradby

Pohled na ToledoPohled na Toledo

Centrum města je vměstnáno do hradeb, které jsou prostupné bezpočtem vstupních bran. Za hlavní vstup do města je považovaná brána Bisagra, která je lemována dvěma postavami a znakem Španělska.

Krásná je také brána Puerta del Sol, která je vybudovaná v mudejarském stylu a za povšimnutí určitě stojí část raně křesťanského sarkofágu, která je zapracovaná v horní přední části brány.

Když budete po průchodu jednou z bran směřovat do středu města, tak se dostanete na náměstí Zocodover. Na náměstí se v minulosti pořádaly velké trhy, slavnosti a místo bylo centrem společenského života. Nyní je náměstí olemováno budovami s balkony a udržuje si čilý společenský život.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Toledo: Místo setkání tří kultur i náboženství

Mešita Cristo de la LuzMešita Cristo de la Luz

V Toledu narazíte na mnoho mešit, synagog a kostelů v různých architektonických stylech, které dokládají pestrost kulturního vývoje, kterým město prošlo.

Mešita Cristo de la Luz byla vystavěna před křesťanskou reconquistou podle vzoru mešity v Córdobě. Budova je čtvercového půdorysu a uvnitř je zdobena devíti oblouky, které tvoří nádhernou geometrickou výzdobu. Ze stejného období pocházejí křesťanské kostely San Sebastián a Santa Eulália. Byly navštěvovány populací mozarabů – křesťanskou populací přetrvávající z období Vizigótské říše, žijící na území spravované muslimy.

Během reconquisty se ve Španělsku hovoří o Mudejarech – muslimech, žijících na dobitém španělském křesťanském území. Stejně jako v předchozím případě mozarabů, je i jim ponechána určitá míra samostatnosti s určitým omezením účasti na politickém životě.

I díky těmto omezením se rozvinula mudejarská architektura, která kombinuje evropské a arabské prvky. Nejlepším příkladem tohoto slohu je Santiago del Arrabal, známá také jako katedrála Mudejar. Jedná se o mešitu přestavěnou během vlády Alfonse VI. na kostel a stále je dobře rozeznatelná původní věž minaretu. Ve stejném slohu je vystavěn také kostel Santo Tome, který si vaši pozornost zaslouží také díky obrazu El Greca „Pohřeb hraběte Orgaze“.

Z židovských památek navštivte synagogu Santa María la Blanca, vystavěné ve 12. století, která nese znaky mudejarské architektury, nebo synagogy Tránsito, která má krásný kazetový strop a bohatě zdobené stěny. Navíc v současnosti synagoga slouží také jako muzeum sefardských židů.

Dominantou města je gotická katedrála. Stavba baziliky s pěti loděmi začala v roce 1226, ale dokončena byla až na konci 15. století. Délka stavby se také odrazila na množství stylů, které se na stavbě objevují.

Tip pro romantiky: Most San Martin

Most San Martin v ToleduMost San Martin v Toledu

V poněkud větší vzdálenosti od centra města je krásná procházka kolem údolí. Vydejte se na cestu přes římský most Alcántara, vraťte se přes středověký most San Martín, nebo naopak a užijte si 40 minutovou procházku s krásným výhledem na Toledo. Právě odtud pocházejí nejkrásnější fotky celého městského komplexu.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Toledo)

Projděte se ulicemi Toleda

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Toleda

Zájezdy do Toleda

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/toledo/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024