Spojené arabské emiráty v Guinessově knize rekordů: Znáte 15 unikátů ropného království?

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8025x

Spojené arabské emiráty si zakládají na pokořování hranic v mnoha možných oborech, a tak se zaslouženě zapisují pravidelně do Guinessovy knihy rekordů.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Jak roky plynou, Spojené arabské emiráty procházejí nemalou změnou. Jejich značkou je rychlý vývoj, kvalita služeb a dosažená prvenství v různých oborech. Pojďme si udělat malý průřez patnácti z nich, které se objevily v Guinessově knize rekordů a rozhodně stojí za chvilku vaší pozornosti.

1. Nejdelší plně automatizované metro

Do knihy rekordů se zapsalo i metroDo knihy rekordů se zapsalo i metro

Kdo navštívil Spojené arabské emiráty, určitě nevynechal jízdu supermoderním metrem, které se skládá ze dvou linek – zelené a červené.

Hlavní tratí je linka červená, která vede napříč celou Dubají. Tato trasa se svými 52,1 km je také považována za nejdelší automatizovanou trať světa. Pokud nastoupíte do prvního vlaku, můžete si vychutnat cestu (a prozkoumat dubajské podzemí) stejně dobře, jako je to v jiných městech možné jen z místa řidiče soupravy.

2. Největší vertikální bludiště

Největší svislé bludiště musíte hledat s hlavou zvednutou k oblakům. Nachází se totiž na jedné z budov ležících u hlavní tepny Dubaje, tj. na Sheikh Zayed road. Povrchová rozloha celého bludiště činí 3947 m² a bylo dokončeno teprve v roce 2012.

3. Nejvyšší výhra na koňských dostizích

Slavný Dubai World CupSlavný Dubai World Cup

Každoroční obrovskou slavností v Dubaji jsou koňské dostihy – Dubai World Cup, konající se na závodišti zvaném Meydan.

Vzhledem k tomu, že stáje šejků jsou plné těch nejlepších koní, je tomuto závodu přisuzována obrovská důležitost. Ostatně to podtrhla i výhra v roce 2010, která činila 10 milionů dolarů! Cena byla rozdělena mezi šest nejlepších závodních koní a vítěz obdržel „pouze“ 6 milionů dolarů.

4. Největší abaya

Největší tradiční muslimský svrchní oděv, který nosí ženy na veřejnosti, byste jen stěží do společnosti vynesli... Má totiž délku 10 m a šířku 4,2 m. Abayu ušila v Dubaji Ayesha Siddequa, původem Indka.

5. Největší nákupní centrum

Na nákupy se vydejte do Dubai MallNa nákupy se vydejte do Dubai Mall

Kam poslat manželku s tchýní a několik hodin nerušeně odpočívat? Odpověď zní do Dubai Mall, do největšího nákupního centra, které bylo dokončeno v roce 2008. Obchodní dům má přes 1200 obchodů ve čtyřech patrech na ploše neuvěřitelných 548127 m².

Že byste neměli čas se najíst a napít? Omyl, 160 různých občerstvení a restaurací vás bude držet při síle. A pokud jste byli nuceni přivést i své mužské protějšky, „odložit“ je můžete i s ratolestmi třeba do 22sálového kina, na ledové kluziště s olympijskými rozměry, nebo je poslat na prohlídku překrásného akvária.

6. Největší mozaika z mořských lastur

Těžko bychom hledali takové dílo na tak neobvyklém místě. Pokud bychom zatoužili spatřit největší mozaiku z lastur na vlastní oči, museli bychom spáchat v lepším případě alespoň malý přestupek. Tato kráska se totiž nachází na dubajské policejní stanici.

Je 13,81 m dlouhá a 12,62 m široká a skládá se z 59,835 mušlí z celého emirátského pobřeží. Zaměstnala 130 lidí na celých 45 dní!

7. Největší zastřešená sjezdovka

Nezapomeňte na pořádnou lyžovačkuNezapomeňte na pořádnou lyžovačku

Ve Spojených arabských emirátech je možné vše. Pokud vás tedy unaví písečná poušť s teplotami dosahujícími 48 stupňů, zaskočte se zchladit do mínus tří do Mall of the Emirates, jednoho z nejslavnějších nákupních center světa.

Na ploše 22,500 m² vás čeká šest tisíc tun pravého sněhu po celý rok. Vyřádit se můžete na bobech, na kopci pro freestyle nebo si zalyžovat na jednom z kopců s délkou 400 m. O výbavu si nedělejte starosti, veškeré lyžařské potřeby je možné si zapůjčit na místě a co není k zapůjčení, je k zakoupení.

8. Největší mince – medailon

Tenhle pěkný medailonek má také pěkně macaté míry. Průměr jeden metr, 2,3 cm tloušťka a ručička na váze by ukázala na hodnotu 185,88 kg.

Mince byla vyrobena firmou Damas jewellery ke zvláštní příležitosti. Tou bylo desáté výročí šejkova léčebného a vědeckého centra Hamdan Al Maktoum. Medailon má cenu 1 milionu dirhamů (cca 6,75 mil. Kč) a byl vyroben z nejčistšího stříbra a pokryt 22karátovým zlatem.

9. Nejdelší zlatý řetěz na světě

Zajděte se podívat na zlatého hada DubajeZajděte se podívat na zlatého hada Dubaje

Ke 20. výročí Dubajského nákupního festivalu mohli zákazníci, míjející Zlatý trh v Deiře, spatřit nejdelší ručně vyrobený zlatý řetěz. Zlatý had, pojmenovaný jako „Dubajský slavnostní řetěz“, měřil 5 km!

Jeho váha činila víc jak 240 kg a napočítat jste na něm mohli něco přes 4 miliony spojů. Takovou krásu trvalo 100 umělcům vyrobit celých 45 dní. Asi ani není třeba zmiňovat, že řetěz byl zhotoven z 22karátového zlata.

10. Nejdražší vánoční stromek

Vánoce nejsou levnou záležitostí. Nejdráž však vyšly hotel Emirates Palace v Abú Dhabí, který si svůj vánoční stromek ověsil trochu netradičními ozdobami. Na 13metrovém stromě se rozzářily desítky šperků z polodrahokamů, drahokamů, zlata a stříbra. 

Nevšední sváteční ozdoby stály 11 026 900 dolarů a byly v Emirátech k vidění v roce 2010 od 16. do 29. prosince.

11. Největší ohňostroj

Ohňostroj v roce 2014Ohňostroj v roce 2014

Rok 2014 byl ukázkou nezapomenutelného a největšího úspěšně provedeného ohňostroje světa. Přesně 479 651 raket bylo vypáleno v pouhých šesti minutách na oslavu Nového roku.

Dubaj přitom vypálila už během první minuty dostatek raket na to, aby zlomila rekord, který nesl do té doby Kuwait.

12. Nejdražší sklenka koňaku

Zajímavým rekordem je nejdražší koňak, který byl prodán v hotelu Emirates Palace v Abú Dhabí. V roce 2008 byla sklenka koňaku značky Hardy Perfection k dostání za 2226 dolarů, a to pouze klasických 40 ml!

Historie značky sahá do roku 1870, kdy byla známa jako Grande Champagne. Čistý a nemíchaný koňak obsahuje 41 % alkoholu.

13. Nejrychlejší výstup na Burj Khalifu bez asistence

Burj Khalifa se tyčí do neskutečné výškyBurj Khalifa se tyčí do neskutečné výšky

Jaký je jeden z prvních instinktů lidí, kteří spatří něco tak vysokého, jako je Burj Khalifa? Chci být nahoře! Věž, jež je považována za nej budovu světa hned v několika kategoriích, měří 828 metrů a je tak výzvou pro mnohé odvážlivce.

Francouzský „Spider Man“, který si kariéru postavil na pokoření nejvyšších budov, si s výškou Burj Khalify hlavu neláme. V březnu 2011 si mohl na svůj seznam připsat další úspěch. Odvážný výkon trval Alain Robertovi 6 hodin 13 minut a 55 sekund.

14. Největší ručně tkaný koberec

Jedním z nekrásnějších pohledů v Abú Dhabí je bezpochyby pohled na mešitu šejka Zayeda. Už při příjezdu vám krásná architektura sebere dech. Svým bílým mramorem a pozlacenými minarety září na dálku jako drahokam v poušti.

Právě uvnitř je položen největší ručně tkaný koberec o rozloze 5 630 m². Koberec byl vyroben po devíti částech 1 300 tkalci v Iránu. Poté byl dopraven do Abú Dhabí a v mešitě spojen do jednoho kusu. Původně mělo toto dílo rozlohu přes 6 000 čtverečních metrů, ale bohužel musel být zkrácen, aby rozměry souhlasily s prostorem svatostánku.

15. Nejvíce nakloněná budova

Capital GateCapital Gate

Budova nese jméno „Capital Gate“ a v jejích útrobách sídlí pětihvězdičkový hotel. Klienti jsou tady ubytováni ve 160 metrů vysoké budově se sklonem 18 stupňů, což z ní dělá až čtyřikrát více nakloněnou stavbu, než je věž v Pise.

Zajímavostí je, že při tak velkém náklonu je pouze 50 % prostor této konstrukce využitelných.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 27 zájezdů

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/guinessova-kniha-rekordu-spojene-arabske-emiraty/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024