Hora Pilatus: Víte z jaké pověsti pramení její jméno?

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 22784x

Na obří vrchol za městem Lucern se dostanete nejstrmější zubačkou světa.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

V oblasti nad Lucernem se tyčí obří hora jménem Pilatus. Dosahuje výšky 2 132 m.n.m. a je oblíbená zejména proto, že se sem můžete svézt nejstrmější zubačkou světa. Každé „nej“ přitahuje turisty a tady to platí také.

Původ jména Pilatus pramení z pověsti, podle níž bylo tělo Piláta Pontského vhozeno do jezera na vrcholu kopce a jeho duše navždy obchází horu připravena snést na Lucern bouři a zatracení, bude-li vyrušena. Kdo nevěří legendám, asi bude spokojenější s prozaičtějším vysvětlením, kdy lze název odvodit z latinského pileatus, což znamená zahalený (tj. v mracích).

Výstup na vrchol

Na vrchol kdysi stoupala v sedle mezka i královna Viktorie při své návštěvě. My to máme dnes o něco jednodušší. Vedou sem dvě cesty, takže můžete zvolit mezi půldenním a celodenním výletem z Lucernu. Lodí a lokálkou se dostanete do stanice Alpnachstad, kde přesednete na nejstrmější zubačku světa se stoupáním až 48 procent. Na vrcholu jste tak už za půl hodiny cesty. Dolů se jede opatrněji, proto to zabere o deset minut více.

Druhá trasa začíná v městečku Kriens, odtud se svezete gondolou a pak kabinovou lanovkou. Opět vám to nezabere více než půl hodiny, ale jezdí sem více turistů, takže je možná rozumnější zvolit první variantu. Tato trasa má ale tu výhodu, že funguje oproti Alpnachstadu celoročně. Někteří aktivnější turisté volí i pěší túru, alespoň ve směru zpět do Lucernu. Stráví tak v nádherné krajině kolem tří hodin šlapání.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hora-pilatus/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024