Lucern: město historie, moderny, nádherných památek a výhledů

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 14429x

Městu Lucern v Centrálním Švýcarsku nechybí kouzlo ani atmosféra.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Lucern patří mezi nejnavštěvovanější města Švýcarska a také mezi nejvíce navštěvované destinace v Evropě?

Město na okraji Lucernského jezera, v němčině zvaného Vierwaldstättersee, lze zařadit do regionu Lucern nebo také do Centrálního, respektive Vnitřního Švýcarska přezdívaného Innerschweiz. Poloha města v historicky nejstarším regionu země, kde se prý Vilém Tell postavil Habsburkům na odpor a dal tak vzniknout základům švýcarské konfederace, napovídá, že je to to nejlepší místo pro začátek putování po stopách švýcarské historie.

Město je rozděleno řekou Reuss. Na obou jejích březích najdete středověká náměstí, budovy s freskami, staré cechovní domy, kostely a kaple. Lucern uspokojí i návštěvníka muzeí, jelikož je zde k vidění vynikající Sammlung Rosengart – galerie moderního umění v centru města, jejíž chloubou jsou díla Picassa a Klee.

Vedle toho je ale Lucern oblíbeným místem i pro mládež, která si užívá zdejší kavárenskou kulturu, zejména na bulváru Pilatusstrasse, kde to o víkendu v noci pořádně vře, tak jako v kterémkoliv jiném evropském velkoměstě.

Staré město

Důkazem středověké prosperity Lucernu jsou průčelí domů Starého města ozdobená freskami. Nebo také přítomnost dvojice krytých dřevěných mostů přes řeku Reuss, které sloužily jako součást městského opevnění. Oba mají na stropních trámech připevněné zajímavé trojúhelníkové malby a zde také začíná valná většina prohlídek města. Největším fenoménem Lucernu je Kaplový most – Kapellbrücke

Shluk středověkých domů a dlážděných náměstí Mühlenplatz, Weinmarkt, Hirschplatz a Kornmarkt je zdoben kašnami a pestrobarevnými fasádami na domech kolem. Na náměstích uvidíte radnici, místa středověkého tržiště či pašijových her a kapli sv. Petra z 12. století. Chcete poznat Lucern z výšky? To lze také. Můžete pokračovat zajímavou procházkou po cimbuří zvaném Musegg. Odměnou Vám bude krásný výhled a potkáte věž Zytturm, jejíž výsadou je zvonit o minutu dříve než ostatní hodiny ve městě.

Kolem městských zdí se dostanete až na rušný Löwenplatz. Blízko odtud se nachází jedna z nejsmutnějších památek města, Lví památník – Löwendenkmal. Umírající lucernský lev, jemuž trčí kopí z boku, připomíná smrt 700 švýcarských žoldnéřů z roku 1792 v Paříži. Francouzští revolucionáři tehdy přepadli královský palác a Ludvík XVI. nařídil své švýcarské stráži složit zbraně, načež byli všichni pobiti.

Další zajímavosti ve městě

Nedaleko odtud se chodí na další tři turistické zajímavosti. Ledovcová zahrada, Gletschergarten, nabízí mimo jiné skvělé zrcadlové bludiště v rádoby maurském stylu z roku 1896. Protější Alpineum tvoří statické modely alpské krajiny a Bourbaki Panorama ohromí svou velikostí o rozměrech 110 m na 10 m, které je umístěno ve skleněné budově a ukazuje obří nástěnnou malbu kruhového tvaru. Jde sice o výjev z historie, ale díky zvukovým efektům a dostatku informací jde o docela poutavé dílo.

Po cestě dolů zpět k řece narazíte na zajímavý kostel Hofkirche. Je totiž posazený na místě, kde dříve stával první lucernský klášter z poloviny osmého století. Z románské stavby zbyly po požáru jen dvě věže, které dnes bizarně doplňují jinak zcela renesanční architekturu kostela. Působivé hlavní dveře zdobí vyřezávaní ochránci Lucernu, sv. Léger (také Leodegard) a sv. Mořic (také Mauricius).

V interiéru lze obdivovat renesanční originály 17. století, včetně okázalého hlavního oltáře za krásnou chrámovou mříží. Mohutné varhany obsahují kromě 2826 píšťal také přístroj na imitaci zvuku deště a zvláštní registr pro bouřku a krupobití. Kostel je situovaný uprostřed kláštera, který lemují hrobky luzernské šlechty. Její členové se tu nechávají pohřbívat dodnes.

Pokud dojdete až na jižní břeh Reussy do trojúhelníkové oblasti zvané Kleinstadt s dominantou nábřeží Jezuitským kostelem s dvěma kupolovitými věžemi a rokokovým interiérem. Najdete zde i palác Rittersche ve stylu florentské renesance či Františkánský kostel, jež je nejstarší budovou města. Historii Lucernu můžete také objevovat v Historickém muzeu.

Za modernou je ale lepší vyrazit do zmíněné Sammlung Rosengart nebo třeba do tzv. KKL. Jedná se o zkratku pro Kultur- a Kongresszentrum Lucernu, které je architektonickým skvostem moderny. Obří kostka obehnaná ocelovou konstrukcí vás dovede do kongresového centra, kde se nachází i umělecké muzeum. Můžete při procházce jednotlivými budovami totiž zažít adrenalin, když budete procházet po útlých můstcích umístěných vysoko v interiéru budovy, které se koupou v denním světle a snad i odrážejí v jezírcích hluboko pod sebou.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lucern/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024