Titlis a Rigi: velikání v okolí Lucernu

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6555x

Milovníky turistiky jistě potěší výstupy na alpské velikány Titlis a Rigi.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Do oblasti Lucernu, která se nachází v tzv. Centrálním Švýcarsku, míří spousty návštěvníků za pěší a horskou turistikou. Jedním z těch známějších hřebenů je Titlis. Má celoročně zasněženou špičku, která se nachází ve výšce 3 239 m.n.m.

Hora Titlis

Skvělou výchozí stanicí pro výlet na Titlis je město Engelberg, kdysi luxusní středisko, které je dodnes velice oblíbené především mezi indickými turisty. Jezdí sem po stopách svých „bollywoodských“ hvězd. Byrokracie v Indii totiž znemožňuje natáčet scény filmů v Himalájích a tak celé štáby i s herci létají z Bombaje sem do Curychu, aby natáčeli ve scenérii Alp. Kulisou jim je právě zasněžený vrcholek hory Titlis. 

Ze špičkového lyžařského střediska Engelberg se můžete i vy vydat na nejvyšší bod středního Švýcarska do stanice v nadmořské výšce 3 028 metrů. Někteří z návštěvníků se rádi zdrží v Engelbergu o něco déle. Důvodem je benediktinský klášter, kde se pořádají organizované prohlídky s průvodcem. Pak si určitě „vyšlápněte“ na Titlis.

Cestu nahoru tvoří čtyři hlavní úseky. Z nichž toho po svých moc neujdete, ale to už tady ve Švýcarsku tak prostě chodí… První vyjedete po náhorní plošině Gerschnialp, další lanovka míří na hřeben nad jezerem Trübsee. Od této stanice se můžete projít kolem hladiny až ke spodní stanici další kabinky, která jezdí na Jochpass a Engstlen. Od jezera se zvedá gondola na úchvatnou jízdu přes jezero Stand posazený nad údolím.

To už se budete nacházet v nadmořské výšce téměř dva a půl tisíce metrů. Ale kdyby se vám adrenalin přece jen nezvedal, směle přesedněte na tzv. Rotair. Je to první otáčející se gondola na světě. Za pět minut při otáčce o 360° jste na Titlis Glacier, kde je vám odměnou nádherný výhled.

Hřeben Rigi

Masivní hřeben Rigi patří mezi další lákadla pro milovníky horských velikánů. Zde se vám snad hlava tolik točit nebude. Nejvyšší bod hřebene dosahuje sotva dvou tisíců metrů. Je ovšem vyhledávaný pro svou osamocenou polohu mezi jezery Zug a Luzern s výhledem na Alpy. Tradičně se na vrcholky dostanete hned několika způsoby. Někoho zláká kombinace lodní dopravy z Lucernu a zubačky na Vitznau. Jiný zatouží po jízdě vlakem na trati Curych-Gotthard a poté vystoupá zubačkou Arth-Goldau.

Pokud ale máte ubytování v malebném městečku Weggis na pobřeží Lucernského jezera, nejspíše vystoupáte kabinovou lanovkou do mezistanice Rigi-Kaltbad. Městečko Weggis je oblíbené pro své unikátní podnebí. Sám hřeben Rigi ho totiž chrání před chladným počasím a má tak vlastní subtropické mikroklima, kde zcela přirozeně rostou palmy, fíky a magnólie.

Pro ty nejotrlejší turisty nabízí Rigi i pěší trasy. Jejich délka závisí na vaší výchozí stanici. Zkuste třeba vesničku Vitznau, domov základní stanice nejstarší zubačky v Evropě, otevřené v roce 1871. Nebo ubytovnu v Gersau, což je vlastně rozlehlá louka, která jen tak mimochodem byla v letech 1390–1798 nejmenší samostatnou republikou v Evropě. Každopádně se dá přespat i na spoustě míst na vrcholu a pokochat se pak pohledem na východ slunce nad Alpami.

Na úpatí hřebene Rigi se nachází jezero Zug se stejnojmenným městem. Kromě krásného dlážděného Starého města, jemuž vévodí asi padesátimetrová hodinová věž Zytturm, je město zajímavé především pro svou bohatost. Maličký kanton Zug je totiž nejbohatším místem ve Švýcarsku. Jeho daně jsou poloviční vůči národnímu průměru, což láká hejna nadnárodních korporací, která zde mají svá sídla. Díky nim se příjmy na jednoho obyvatele šplhají na částku přes milión korun ročně. Při procházce malebným historickým centrem o tomto faktu nejspíše ani nebudete vědět.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 28. srpna



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/titlis-a-rigi/



Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z Švýcarska



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024