Hora Sion: tady se odehrála poslední večeře Páně

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 3. 2018 • Přečteno 18473x

Jedním z nejposvátnějších míst v Jeruzalémě je hora Sion – místo poslední večeře Páně, zesnutí a nanebevstoupení Panny Marie i posledního odpočinku krále Davida.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Mimo hradby se hora Sion ocitla v polovině 16. století? Osmanští architekti ji prý zapomněli zakomponovat do města.

Právě tady se měla odehrávat poslední večeře Páně, zde se nachází kostel Zesnutí Panny Marie a také hrob izraelského krále Davida. Není divu, že hora Sion je pro křesťany i Židy svatým místem. Nachází se v těsné blízkosti hradeb kolem jeruzalémského Starého Města a vydat se sem znamená pro návštěvníky bez rozdílu vyznání pocítit zvláštní tajuplnou emoci, ať už tudy budete procházet ve dne, či při večerním přítmí.  

Hora Sion se lehce zvedá těsně za hradbami jeruzalémského Starého Města do výšky 765 metrů nad mořem, proto je odsud pěkný výhled třeba na protilehlou Olivetskou horu. Většina návštěvníků sem ale zavítá hlavně proto, aby na vlastní kůži pocítila zvláštní emotivní náboj místa, zapříčiněný symbolikou oblasti a jejím obrovským významem pro křesťany, Židy i muslimy. Jde o jedno z nejsvatějších míst v Jeruzalémě a vyhledávaný cíl poutníků.

Nanebevzetí Panny Marie a hrob krále Davida

Socha krále Davida u vstupu k jeho hrobce Socha krále Davida u vstupu k jeho hrobce

Hoře Sion dominuje mohutná budova chrámu a přilehlého kláštera Zesnutí Panny Marie. Zde údajně mělo dojít k nanebevzetí Panny Marie. Současná novorománská svatyně vznikla na začátku 20. století na místě někdejšího byzantského chrámu Agia Sion a pozdější křižácké stavby.

Nedaleko se ve výklenku rozlehlého komplexu nachází hrob izraelského krále Davida. Jasně ho označuje Davidova hvězda. Právě sem se Židé chodili modlit ve druhé polovině dvacátého století v době arabské okupace, kdy jim byl odepřen přístup ke Zdi nářků.  

Dolní patro budovy nyní funguje jako synagoga.  Velký význam má zdejší hrob krále Davida i pro muslimy, neboť islám ho považuje za jednoho z proroků.

Poslední večeře Páně i „česká stopa“

Místo konání Poslední večeře Páně Místo konání Poslední večeře Páně

Na hoře Sion se patrně odehrála poslední večeře Páně. Místo jejího konání – večeřadlo (cenaculum) bylo samozřejmě několikrát v průběhu staletí přestavováno a upravováno, dodnes je však přístupné a pocítíte v něm zvláštní náboj. Podle aktuálně platné úmluvy je přístupné jak křesťanům, tak Židům (a dalším turistům a poutníkům). Křesťanské církve mají ovšem zakázáno sloužit tu liturgie. Sloužit křesťanskou mši zde bylo v minulosti umožněno pouze papeži Janu Pavlu II. a Františkovi. 

Večeřadlo je včleněno do rozlehlé byzantské baziliky ze 4. století, nachází se v jejím prvním patře. Současná místnost je rozdělena sloupořadími. Jinak poměrně strohý interiér zdobí hlavní oltář, u kterého si návštěvníci připomínají, že právě tady se odehrála poslední večeře tak, jak ji v minulosti zobrazovali i mnozí umělci – mezi nimi i Leonardo da Vinci na fresce, kterou je po rekonstrukci možné vidět v Miláně.

Na hoře Sion je už od roku 1948 zpřístupněný  i Památník holocaustu a je možné uctít památku u hrobu Oskara Schindlera – rodáka ze Svitav a nacisty, který zachránil přes tisíc Židů, které zaměstnal v továrně v Krakově.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hora-sion/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024