Olivetská hora: nejhezčí výhledy na Jeruzalém z uctívaného místa

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 3. 2018 • Přečteno 14576x

Olivetská hora je spojována s koncem Ježíšova pozemského života. Mimo to láká na bezkonkurenčně nejhezčí výhled na Jeruzalém ze svého vrcholu, který byste si neměli nechat ujít.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Z vyhlídky na Olivetské hoře si užijte západ slunce nad Jeruzalémem. Uchvátí vás i následné výhledy na osvětlené Staré Město. 

Olivetská či Olivová hora je uctívaným místem spojovaným s koncem Ježíšova pozemského života a jeho nanebevstoupením. Na jejím úpatí se rozkládá Getsemanská zahrada spojovaná s posledními rozhodujícími okamžiky života Ježíše Krista, nedaleko zase největší židovský hřbitov na světě.  Olivovníky, kterým hora vděčí za jméno, ji dodnes majestátně zkrášlují. Vydat se na Olivovou horu navíc znamená pokochat se pohledem z míst, odkud je na Jeruzalém ten nejhezčí výhled.

Za svůj název vděčí Olivetská (či Olivová) hora olivovníkům, které ji kdysi pokrývaly, a dodnes, i když v menší míře, pokrývají. Spolu s cypřiši a další vegetací propůjčují hoře svěží zelenou barvu kontrastující s městskou kamennou zástavbou jeruzalémského Starého Města. Hora, dosahující nadmořské výšky 818 metrů, je přitom od Lví brány v městských hradbách, co by kamenem dohodil. Od Starého Města dělí Olivetskou horu tajuplné Kidrónské údolí, známé i jako Dolina Jóšafat.

Getsemanská zahrada, místo Ježíšova posledního pozemského působení

Nejstarší olivovníky v Getsemanské zahraděNejstarší olivovníky v Getsemanské zahradě

Nejstarší olivovníky rostou v malé, ale působivé Getsemanské zahradě na úpatí hory. Majestátní stromy jsou údajně těmi nejstaršími na světě, nicméně pocházejí z 11. či 12. století a nebyly tedy svědky Ježíšova posledního večera, jak se tradovalo.

Olivetská hora se totiž stala místem konání klíčových událostí: právě zde měl Ježíš přespávat s učedníky, být zrazen Jidášem a zatčen. Tato zrada se svými následky dala vzniknout křesťanství. Kromě velkých stromů a dalších rostlin stojí v příjemné upravené zahradě také Getsemanský kostel, založený roku 385 na příkaz Theodosia I. Velikého.

Ježíšovo nanebevstoupení, výhled k Jordánu…

Text Otčenáše na stěnách kostela Pater Noster Text Otčenáše na stěnách kostela Pater Noster

Kostelů a svatyň je na hoře mnoho. K těm, které hoře dominují, patří kostel Všech národů, označovaný někdy i jako bazilika Utrpení. Dovnitř se Ježíš údajně chodil modlit.

65 metrů vysoká štíhlá věž patří kostelu Nanebevzetí. Jeho výška, pro Jeruzalém velmi atypická, má své opodstatnění: věž sloužila poutníkům, kteří nemohli dojít k Jordánu, aby mohli řeku po zdolání 214 schodů na její vrchol alespoň spatřit. Podle tradice zde měla být pohřbena hlava Jana Křtitele.

Chrám Máří Magdalény ve spodní části hory působí díky svým pozlaceným pravoslavným cibulovitým věžičkám tak trochu pohádkově. Jde o ruský chrám postavený roku 1886 carem Alexandrem III. na počest jeho matky. Moderní je kostel Dominus Flevit z roku 1953. Má tvar slzy, protože stojí na místě, kde měl Ježíš truchlit nad osudem hříšného Jeruzaléma.

Kostel Pater Noster byl postavený na místě, kde mělo dojít k Ježíšově nanebevstoupení. Chodbu za vchodem zdobí panely s texty nejstarší křesťanské modlitby Otčenáš psané ve 36 jazycích. Ježíš ji právě tady měl učit své učedníky, což dnes symbolicky připomíná i samotný název kostela.

Další malá osmiboká stavba na vrcholu Olivetské hory je místem Ježíšova nanebevstoupení. Ve skále v mešitě, jíž je stavba součástí, je vidět zřetelný otisk Ježíšovy pravé nohy, údajně poslední pozemský krok před vstupem na nebe. 

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Kolem největšího hřbitova na nejlepší vyhlídku

Největší židovský hřbitov na světě na úbočí hory Největší židovský hřbitov na světě na úbočí hory

Na jižním úbočí hory směrem ke Starému Městu se rozkládá největší židovský hřbitov na světě. Odhaduje se, že se tu rozkládá na 150 000 hrobů.  V horní části hřbitova se nacházejí takzvané hrobky proroků – katakomby, ve kterých jsou podle židovské i křesťanské tradice pohřbeni poslední tři hebrejští proroci Ageus, Zacharjáš a Malachiáš.

Hřbitov se táhne takřka od úpatí hory až k jejímu vrcholu, kam se rozhodně vyplatí zavítat bez ohledu na to, jaké emoce ve vás vyvolává přítomnost tolika symbolických sakrálních staveb. Z vrcholu Olivetské hory se totiž naskýtá bezkonkurenčně nejhezčí výhled na město. Zlatou kopuli Skalního chrámu, symbolu města, odsud budete mít jako na dlani, a to včetně rozlehlé a téměř nezastavěné plošiny na Chrámové hoře. Zřetelně rozpoznáte hradby kolem Starého Města i s několika jejich branami a pokocháte se výhledem na hustě zastavěnou centrální část města. Když se město večer nasvítí, romantický zážitek bude ještě umocněn.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/olivetska-hora/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024