Britské muzeum: to nejstarší na světě je jen jedno... vivat Londýn!

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29025x

Britské muzeum je nejstarší veřejné muzeum na světě. Nachází se v centru Londýna.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Zde mimo jiné najdete i sochu Moai – jeden ze slavných kamenných obličejů, které jsou dominantou Velikonočního ostrova?

Nejstarší veřejné muzeum na světě bylo založeno už v roce 1753 a nachází se právě v Londýně. Díky svému úctyhodnému stáří získalo neuvěřitelné sbírky, které dnes pokrývají celé dva miliony let světové historie a kultury.

Chloubou muzea je především egyptologická sbírkaChloubou muzea je především egyptologická sbírka

V jeho 94 síních, které měří celé 4 km, se může navštěvník vrátit v čase do pravěké i římské Británie, zhlédnout egyptské památky nebo nasát atmosféru starověkého Řecka a Říma. Velmi působivé jsou sbírky orientálního umění (včetně krásného čínského porcelánu). Neméně kouzelná je část věnovaná africkým plastikám a textiliím.

Pokud jsou pro vás kamenná torza, prehistorické nádoby a barevné mozaiky tím pravým, určitě si Britské národní muzeum zamilujete.

Skvost architektury

Vstupní hala Britského muzea je z architektonického pohledu unikátníVstupní hala Britského muzea je z architektonického pohledu unikátní

Mimo vlastních sbírek je navíc muzeum samo o sobě skvostem dobové architektury. Hlavní části budovy navrhl Robert Smirke. Jestliže chcete vidět opravdovou perlu, rozhodně při procházení Velkým nádvořím (Great Court), nevynechejte světoznámou čítárnu (Reading Room) s impozantní modrozlatou kopulí.

Tyto nádherné části stavby byly relativně nedávno (v roce 2000) rozšířeny a rekonstruovány pod vedením významného britského architekta Normana Fostera.

Až tedy budete v Londýně, nebojte se ponořit do dávnověku v Britském muzeu. Je to cesta do historie, které určitě nebudete litovat.

A jestli vám ještě na závěr můžeme dát několik tipů, nenechte si ujít egyptské mumie, muže z Lindow, poklad ze Sutton Hoo a řecké sochy z Parthenónu. Stojí vážně za to!

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/britske-muzeum/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024