Parthenon: majestátní chrám bohyně Athény

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 28933x

Majestátní chrám bohyně Athény je nejen ozdobou Athén, ale i celého Řecka.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do AthénZobrazit zájezdy

Víte, že…

Parthenon sloužil především jako uložiště městského pokladu a příbytek pro obrovskou votivní sochu bohyně Athény Polias (ochránkyně města).

Parthenon (řecky Παρθενώνας) je bezesporu nejvýraznější a nejobdivovanější stavbou v Athénách, i když tomu tak ve starověku určitě nebývalo. Tento chrám byl sice postaven jako největší a nejhonosnější ze všech staveb na Akropoli, ale ne jako centrum úcty athénského kultu, tím byl totiž nedaleký Erechtheion.

Parthenon

Chrám byl původně opatřen barevnými nátěry, jeho vlysy zdobily dechberoucí klasické sochy, které byly propracovány do nejmenších detailů a to i přesto, že je obyčejný smrtelník neměl ze země šanci rozeznat, byly přece určeny pro zraky bohů, kteří viděli vždy všechno. Starověcí Athéňané mohli na Parthenonu obdivovat sochy Kentaurů, Amazonek, Řeků v bitvě u Marathonu atd. Tato sochařská výzdoba se však v Athénách dochovala jen v zanedbatelném množství. Na počátku 19. století si totiž téměř celou sochařskou výzdobu z Akropole odvezl s sebou do Londýna lord Elgin a nechal je vystavit v Britském muzeu.

Sochy

Nad Athénami držela ochrannou ruku bohyně Athéna, patronka moudrosti, válečného vítězství, spravedlnosti, umění apod. V Athénách si jí samozřejmě nesmírně vážili, na její počest se zde každé čtyři roky konaly sportovní a umělecké hry. Při každoročním slavnostním průvodu byl bohyni věnován nový nádherně zdobený šat – peplos. V Parthenonu byla také umístěna asi největší votivní socha bohyně Athény. Vytvořil ji známý klasický sochař Feidias a byla to socha dřevěná, která byla pokrytá pláty zlata, slonoviny a drahokamy místo očí. V jedné ruce držela bohyni vítězství Niké a ve druhé válečný štít.

Čtení: Zájezdy do Athén – srovnání a doporučení

Nevlídné klimatické podmínky

Dnes na Parthenonu všichni obdivují velkolepost této stavby, strohost i majestátnost dórského slohu a genialitu jeho stavitelů. Tento chrám je nejlepším příkladem klasického antického stavitelství, jehož hlavním cílem je dosažení harmonie a to pomocí přesných matematických výpočtů a optické iluze. Moderní doba s sebou nese i nebezpečí, které by při stavbě chrámu nikoho snad ani ve snu nenapadlo a tím je smog a kyselý déšť. Proto je celý Parthenon již více než 10 let obehnán lešením a jeřáby, pomocí nichž by měla být stavba rozebrána a po vyčištění a ošetření budou části zase složeny zpět.  

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Athén

Zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/parthenon/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024