Northland: svítící červi, česká stopa i ráj fotografů

Hana Teichmannová Hana Teichmannová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2018 • Přečteno 2263x

Turistická sezona je zde opravdu rušná, a to díky různorodým aktivitám, které Northland nabízí.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Vydejme se k severnímu cípu Nového Zélandu napříč obydlenými, ale i pustými částmi oblasti zvané Northland. Oblíbená destinace nejen zahraničních turistů, ale především vytížená lokalita místními obyvateli z nedalekého Aucklandu, kteří zde tráví letní prázdniny.

Turistická sezona je zde opravdu rušná, a to díky různorodým aktivitám, která tato oblast nabízí. Šnorchlování, potápění, rybaření a mnoho dalších nejen vodních radovánek láká rok od roku víc turistů. Převážně subtropické počasí má příznivý vliv na místní úrodu, a tak je tento poloostrov bohatý především na tropické ovoce.

Černý písek, divoké vlny – ráj surfařů a fotografů

Lion RockLion Rock

Nežli se vydáme na sever, za zmínku stojí sopečná pláž Piha Beach, černý písek ve spojení s divokými vlnami je atraktivní pro fotografy z celého světa. Lion Rock tvoří dominantu pláže, vrchol lze zdolat pohodlně během několika minut a odměnou vám může být například nádherný západ slunce, který stojí za to.

Místo je rájem surfařů, divoké vlny spolu s nebezpečnými spodními víry však mají za následek mnoha utonutí, proto tyto nespoutané pláže na západním pobřeží v oblasti Waitakere Range nedoporučujeme začátečníkům.

Jestliže vlny milujete, máte dostatek surfařských zkušeností anebo jste si jen zamilovali třpytivě černý písek, doporučujeme také pláž Karekare Beach s možností krátké vycházky k vodopádům jižně od zmiňované Pihy.

Ovládla vás chuť na české pivo? Zastavte se v Puhoi na jedno nebo dvě

Vesnička Puhoi leží pouhý kilometr od hlavní silnice SH1 a je zajímavá především česko-německými osadníky, kteří se zde usadili v roce 1863. Kostel sv. Petra a Pavla, Bohemian Museum nebo místní hospůdka s českým pivem stojí za krátkou zastávku.

Budete-li zde koncem června, nenechte si ujít slavnost na památku založení osady s tanečním vystoupením v tradičních českých krojích. Při vjezdu do města nepřehlédněte jediná Boží muka na Novém Zélandu.

Svítící červi, netradiční záchody a plavby průzračnými vodami

Whangarei FallsWhangarei Falls

Whangarei je jedno z největších měst v části Northland, většina turistů zde zastavuje k prohlédnutí stejnojmenného vodopádu Whangarei Falls. Směrem dál na sever narazíte na jedno z několika mála míst, kde lze vidět známé svítící červy. Kawiti Glow Worm Caves v údolí Waiomio vlastní maorská rodina již několik generací.

Provozují placené prohlídky do zdejších jeskyní a měli tu čest s návštěvou Billa Gatese s rodinou v roce 2007. V městečku Kawakawa se dlouho nezdržíte, návštěvu místních veřejných toalet si však nenechte ujít i přesto, že nebudete mít potřebu si odskočit.

Zásluhou rakouského mezinárodně uznávaného architekta Friedricha Hundertwassera zde staví desítky turistů denně, aby obdivovali vzhled zdejších toalet. V Kawakawa se hlavní silnice SH1 stáčí do vnitrozemí, my však doporučujeme sjet na SH11 do přímořského města Paihia.

Oblast Bay of Island se vyznačuje nádhernými plážemi a možností několika okruhu plaveb. Mezi zajímavé plavby patří projížďka Hole in the Rock – malým skalním útesem nebo trajektem do městečka Russell.

V minulosti městečko přezdívané „pekelná díra Pacifiku“, neboť zde kotvili námořníci, kteří si krátili chvíle pitím rumu a výtržnictvím. Dnes idylické místo, můžete například trávit klidné odpoledne v jedné z místních kaváren s výhledem na moře.

Milovníci vodních sportů a potápění ocení nádherné zálivy Matauri Bay, Tauranga Bay anebo Taupo Bay s viditelností až 15 metrů pod hladinu.

Nejsevernější mys Cape Reinga a surfování na písečných dunách

Nejsevernější cíp Nového Zélandu Cape Reinga nabízí neuvěřitelnou podívanou, setkává se zde Tasmánské moře s Pacifickým oceánem. Místo s vysokým náboženským významem pro maorskou kulturu a typickým červeno-bílým majákem utkví v paměti snad každému návštěvníkovi.

Toužíte po adrenalinovém zážitku? Písečné duny v oblasti Te Paki nabízejí ojedinělý zážitek, sjíždět se dá prakticky odkudkoliv a užijete si přitom velkou legraci. Na místním parkovišti lze prkno na neomezenou dobu vypůjčit za pár dolarů a věřte, že jízda není zážitek jen pro děti. Místní písečné duny nabyly obrovských rozměrů a sjezdy několik desítek metrů dlouhé občas vyděsí ne jednoho tatínka.

90 km dlouhá pláž vás zavede k místním velikánům – kauri

Ninety Mile BeachNinety Mile Beach

Nekonečná pláž Ninety Mile Beach měří ve skutečnosti pouze 88 km. Většinu pláže lze projet autem, ujistěte se však o přílivových podmínkách a především zvažte způsobilost vašeho vozidla. Northland nenabízí pouze subtropické pláže, ale k vidění jsou mohutné stromy kauri, u nás známější jako damaroně jižní.

V Waipoua Forest je k prohlédnutí tisíc pět set let starý strom Tane Mahuta – král lesů, vysoký 51,5 metru s obvodem téměř 14 metrů.

Hana Teichmannová

Hana TeichmannováExpert Radynacestu.cz

Nezapomenutelný cestovatelský okamžik tvoří především lidé, které na své cestě potkáme.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/northland/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024