Vodopády Huka: masa vody přitahující nejednoho cestovatele

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 9. 2019 • Přečteno 1842x

Správa povodí Waikato má možnost kontrolovat sílu vodopádu mezi padesáti tisíci a necelými tři sta dvaceti tisíci litry za sekundu.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Vodopády Huka, to je série samých nej. Vodopády leží na řece Waikato, která je nejdelším tokem Nového Zélandu. Nacházejí se jen několik stovek metrů od místa, kde Waikato vytéká z největšího novozélandského jezera Taupo. Zároveň se jedná o jednu z nejkrásnějších a zároveň nejnavštěvovanějších přírodních zajímavostí v zemi. 

Oblibě vodopádů nahrává, kromě jejich bezkonkurenční krásy, také dostupnost. Nachází se jen pět kilometrů od města Taupo, což bez problému ujdete po pěkně udržované trase i pěšky, a za úchvatnou podívanou neplatíte žádné vstupné.

Novozélandská Niagara

Blíže se můžete dostat pomocí lodi nebo motorového člunuBlíže se můžete dostat pomocí lodi nebo motorového člunu

Místem, kde se stometrová řeka zužuje do patnáctimetrového kaňonu, proteče dvě stě dvacet litrů vody za sekundu. Taková síla budí respekt.

Úctyhodné vodní sloupce můžete pozorovat v poklidu z můstku v místě, kde padá z výšky jedenácti metrů, jediným rizikem je tu nevyžádaná sprcha. Pro dobrodružnější povahy se nabízí možnost krásného výhledu přímo z řeky samotné, konkrétně z motorového člunu nebo třeba kajaku. 

Proud řeky je regulovaný. Správa povodí Waikato má možnost kontrolovat sílu vodopádu mezi padesáti tisíci a necelými tři sta dvaceti tisíci litry za sekundu.

Vulkanický zázrak

Pokud trávíte na Zélandu delší dobu, nepřekvapí vás, že podloží řeky je sopečného původu. Kaňon vznikl před necelými třiceti tisíci lety erupcí vulkánu Taupo. Pokud pozorujete vodu prýštící se z převisu, není nic složitého představit si, jak se tady kdysi valily proudy lávy. Dnes se dá toto místo nejlépe připodobnit spíš k obrovské hasičské stříkačce.

Čtení na podobné témaMaorové: původní polynéští obyvatelé Nového Zélandu aneb Co jste o svalnatých tanečnících haky nevěděliPřečíst

A zase ti Maoři

Jako velké množství místopisných názvů, ani pojmenování Huka nepochází z angličtiny. Jedná se o původní maorské označení pro pěnu. Až vodopády uvidíte, jistě maorské lingvisty pochválíte za přesnost.

Potěšení pro vodáky i turisty

Podél řeky je několik vyhlídekPodél řeky je několik vyhlídek

Na místě najdete množství vodáckých půjčoven, kde si můžete půjčit loďky, kajaky i kánoe a potřebné vybavení. Pro milovníky turistiky je tu množství dobře udržovaných tras. Můžete se vydat po příjemné cestě proti proudu do míst, kde je řeka ještě poklidná a široká.

Krásná hodinová procházka původními lesy s exotickými dřevinami začíná za divokého burácení vodopádů, které postupně slábne, až slyšíte jen svůj dech a půvabný zpěv neznámého ptactva. Kolem vodopádů najdete v krátké docházkové vzdálenosti velké množství vyhlídkových míst, kde se můžete pokochat pohledem na impozantní přírodní dílo.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vodopady-huka/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024