Wai-O-Tapu: oblast úchvatně barevných sirných jezírek

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 9. 2019 • Přečteno 3053x

Jednotlivé prameny a jezera oplývají poetickými názvy, jako je Malířská paleta nebo Šampaňské jezírko.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Wai-O-Tapu znamená v překladu z maorštiny posvátné vody. A něco na tom názvu bude. Před příchodem evropských osadníků byla tato oblast domovem maorského kmene Ngati Whaoa, potomků „těch na Arawa waka“ neboli těch, co se plaví na kánoích. 

Vulkanická oblast Taupo je jedním z geotermálně nejaktivnějších pásem na světě. Důkazem toho je množství úchvatně barevných sirných jezírek ve Wai-O-Tapu. 

Oči, ale i nos si přijdou na své

Wai-O-Tapu je vzdálené jen necelých 30 kilometrů od Rotoruy v novozélandské vulkanické oblasti na Severním ostrově. Ta je svým geotermálním okolím proslulá, kousek od ní jsou slavné bahenní lázně Hell’s Gate. 

Erupce, které uvidíte ve Wai-O-Tapu, jsou odlišné třeba od těch na Havaji, kde se žhavá láva vlévá do oceánu. Nejčastěji je uvidíte jako menší plynné exploze, komínky kouře z otvorů ve skále, bublající kotle nebo barevné geotermální bazénky. Výrazný zápach, připomínající zkažená vejce, vás bude provázet po celou vaši návštěvu tohoto fascinujícího přírodního divu. 

Je libo šampaňské?

Malířská paletaMalířská paleta

Jednotlivé prameny a jezera oplývají poetickými názvy, jako je Malířská paleta nebo Šampaňské jezírko. To získalo své jméno díky množství bublajícího oxidu uhličitého a vysoké koncentraci síry, která mu dodává typickou barvu. I když to může vypadat lákavě, na koupel si raději nechte zajít chuť. Teplota vody dosahuje na povrchu sedmdesáti tří stupňů Celsia a u dna až dvě stě šedesáti stupňů Celsia! Být uvařený za živa v šampaňském ať už jakéhokoli složení, není moc lákavá představa. 

Mezi nejslavnější gejzíry ve Wai-O-Tapu patří Lady Knox s erupcemi dosahujícími výšky až dvaceti metrů. Takové obrovské gejzíry umožnily tisíce let vývoje této jedinečné geotermální oblasti. K erupcím dochází v dopoledních hodinách, tak si raději přivstaňte.

Ďáblova vana 

Tohle jezero vypadá jako vana plná rozpuštěného smaragdu. Kráter vznikl erupcí hluboko pod zemí. Vypadá to, že Lucifer neměl rád pěnu do koupele, žluté kačenky do vany ani mycí houby.

Spíše preferoval koupel ve smradlavé bezedné díře. Měňavá žlutá barva na hladině je způsobená plovoucí sírou. Takovou pastvu pro oči jinde nenajdete. 

A zase další jezero

Jezero NgakoroJezero Ngakoro

Jezero Ngakoro mění barvy z tlumeně olivově zelené do měňavě brčálově zelené, podle toho, jak zrovna vykoukne sluníčko. Jedná se o jednu z těch vzdálenějších zajímavostí, měřeno počtem kroků od návštěvnického centra, ale rozhodně stojí, i s nedalekým vodopádem, za to. 

Další přírodní divy známé jako Růžové a Bílé terasy zničil výbuch vulkánu Tarawera na konci devatenáctého století. To, co příroda svou vulkanickou činností vytvoří, si pak dokáže také snadno vzít zpět. 

Pořádná túra nebo relax, stačí si vybrat

Celá oblast zahrnuje osmnáct kilometrů čtverečních úchvatných přírodních divů. Výlet do rezervace můžete pojmout turisticky a velkou část rezervace propátrat po svých místní buší po dobře vyznačených trasách.

Můžete si samozřejmě vybrat jen pár z vyjmenovaných highlightů, a i to bude velkým zážitkem. Zbytek dne pak můžete strávit pohodově v restauracích místního resortu vlastněného členy místního maorského kmene nebo v piknikové zóně.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wai-o-tapu/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024