Jezero Taupo: vulkanické jezero s bohatou a žhavou historií

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 9. 2019 • Přečteno 3866x

Taupo vzniklo před necelými třiceti tisíci lety erupcí sopky.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Město Taupo leží na Severním ostrově, na kraji stejnojmenného plesa, největšího v celé Oceánii.  Jen pět kilometrů od města a několik stovek metrů od místa, kde z jezera vytéká řeka Waikato, najdete vodopády Huka, jednu z nejkrásnějších přírodních zajímavostí v zemi. 

Rybí srdce

Jeho poslední erupce proběhla v roce 181Jeho poslední erupce proběhla v roce 181

Taupo vzniklo před necelými třiceti tisíci lety erupcí sopky. Toto vulkanické jezero má za sebou bohatou a žhavou historii. O jeho poslední erupci v roce 181 našeho letopočtu se dozvěděli i ve vzdálené Evropě.

V antických i čínských dobových zdrojích se můžeme dočíst o podivné změně barvy oblohy ve chvíli erupce. Pokud pozorujete vodopády prýštící z převisu rychlostí dvě stě dvacet tisíc litrů vody za sekundu, není složité představit si, jak se tady kdysi valily proudy lávy. 

Alternativní pohled opět nabízejí původní maorští obyvatelé. Podle jejich mytologie je jezero Taupo pulsujícím srdcem Mauiho ryby. Bůh Maui, nejmladší z bratrů, tady totiž ulovil největší rybu ze všech, přestože měl pověst velmi špatného rybáře. Na jeho počest tak začali Maorové nazývat celý Severní ostrov Te Ika-a-Maui neboli Velká ryba Mauiho.

Poklidné rybaření i adrenalinové sporty

Užijte si rybařeníUžijte si rybaření

Na místě najdete množství vodáckých center, kde si můžete půjčit loďky, kajaky i kánoe a potřebné vybavení. Mezi největší atrakce na jezeře patří lov pstruhů, zajímavé prohlídky ústřičných farem a výlety na kajaku ke skalním převisům. 

Jezero Taupo i jeho okolí je neskutečně rozmanité místo netušených možností. Kde jinde by mohl Maui ulovit největší rybu a kde jinde byste si také mohli dopoledne vyjet na projížďku na kole nedávno dokončenou trasou Great Lake Trail a odpoledne zalyžovat na Mount Ruapehu? 

Ráj turistů

Sopka TongariroSopka Tongariro

Pro milovníky turistiky je tu množství dobře udržovaných tras zajímavou krajinou geotermálního původu. Od jezera se můžete vydat cestou původními lesy s exotickými dřevinami za půvabného zpěvu neznámého ptactva, až uslyšíte divoké burácení vodopádů a otevře se vám pohled na úchvatné vodní dílo.  

Nezapomeňte se také zastavit v nedalekém nejstarším novozélandském národním parku Tongariro. Sopka Tongariro je jednou z nejaktivnějších sopek na světě. Jen ve dvacátém století došlo k pětačtyřiceti erupcím.

Čtení na podobné témaVítejte v Mordoru! Nejstarší Národní park Tongariro je jedním z mnoha filmových míst z trilogie Pán prstenů. Znáte ho?Přečíst

Ne nadarmo si tuhle oblast vybrali tvůrci filmového Pána Prstenů jako ideální lokaci pro natočení scén z Mordoru. Určitě stojí za to prozkoumat i dechberoucí okolí vedlejších sopek Ruapehu a Ngauruhoe, které jsou, jako celý národní park, součástí světového dědictví UNESCO.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jezero-taupo/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024