Noto: výkladní skříň sicilského baroka aneb město s nejkrásnějšími balkony

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 10. 2020 • Přečteno 8948x

Město Noto je perlou a „hlavním městem“ sicilského baroka. Vzniklo nově poté, co původní Noto zničilo zemětřesení.

Vyberte si z našich 39 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Chcete-li zažít slavnostní veselí, přijeďte do Nota třetí květnovou neděli. Koná se tu Infiorata, kdy místní ulice pokrývají koberce z květin. 

Barokní honosnost a okázalost v celé své kráse a nejpůsobivějších detailech, k tomu hra světla ve zdejších ulicích a zdobené balkony, až oči přecházejí. Vítejte na Sicílii, vítejte v Notu. Nové město vzniklo díky zemětřesení v 17. století, které doslova pohřbilo celé původní Noto. Architekti a stavitelé tak měli volnou ruku a mohli tu naplno uplatnit styl, který byl v 17. a 18. století velmi moderní a rozšiřoval se po celé Evropě. Co se stavitelé naučili v pevninské Itálii, zúročili na Sicílii. Budete koukat. 

O tom, že zemětřesení dokáže řádně zamíchat životy lidí v postižených oblastech, není pochyb. I na Sicílii o tom vědí své. Město Noto, nacházející se v jihovýchodním cípu největšího italského ostrova, postihlo ničivé zemětřesení mimo jiné v roce 1693.

Bylo rozhodnuto, že nové město vznikne přibližně 10 km od města původního, zcela nově, v rovinatějším údolí, což umožňovalo naplánovat obytnou část podle přesného urbanistického plánu jako síť navzájem kolmých šikmých ulic. V jeho okolí se lehce svažují vrcholky pohoří Iblei.

Když mají architekti volnou ruku…

Květinové koberce ve městě Květinové koberce ve městě

Architekti a stavitelé se v nově vznikajícím městě mohli dosytosti vyřádit. Naplno tu uplatňovali barokní styl, který vznikl v Římě a jako velká módní vlna se šířil celou Evropou. Co natrénovali v pevninské Itálii, to na Sicílii hrdě použili. A nejen tam, kde napravovali škody způsobené přírodními katastrofami, ale i tam, kam zemětřesení nedosáhlo, jako třeba v hlavním městě Palermu.

V Notu se stavělo ze světlého měkkého pískovce, který umožnil vytvářet zdobené sochy a reliéfy s propracovanými detaily. Až se budete procházet zdejšími uličkami, nenechte si ujít pohledy směrem vzhůru k nádherně zdobeným balkonům a fasádám, které zkrášlují lvi a jiná zvířecí těla, hlavy oblud, cherubíni i putti.

Trocha historie před vstupem do města

Královská brána a Corso Vittorio Emanuele Královská brána a Corso Vittorio Emanuele

Noto má dlouhou a pestrou historii. Tak jako celý ostrov si prošlo řeckou kolonizací, patřilo Římanům, Byzantské říši, muslimům, Normanům a Španělům, Savojcům, Rakušanům i Bourbonům.

Právě pod španělskou nadvládou se ocitlo v době, kdy ho v roce 1693 postihlo ničivé zemětřesení, při kterém přišlo o život na 100 000 lidí. Bohatí vládci a aristokraté nešetřili svými prostředky a štědře investovali do stavebních prací. O moc se dělili s církví, proto také církevní budovy tvoří podstatnou část nově vzniklých barokních staveb.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Královskou branou do srdce města

Duomo v srdci Nota Duomo v srdci Nota

Nejstylovější vstup do města vás čeká skrz Královskou bránu (Porta Reale), která je v podstatě vítězným obloukem, postaveným při příležitosti návštěvy sicilského krále Ferdinanda II. v 19. století. Hned od ní se táhne hlavní tepna města – dlouhá, rovná a majestátní třída Corso Vittorio Emanuele, pojmenovaná podle prvního krále sjednocené Itálie. Směřuje úmyslně od východu na západ, aby do ní po celý den působivě pronikalo jihoitalské slunce.

Ulice ústí do přirozeného srdce celého města – ke zdejšímu Dómu. Ke svatostánku zasvěcenému sv. Nicolovi, historicky nejvýznamnější církevní budově ve městě, vede majestátní trojramenné schodiště. Fasáda v pozdně barokním stylu nese neoklasické prvky, zdobí ji mimo jiné sochy čtyřech evangelistů a na důležitosti celé stavbě přidává i fakt, že ji papež Benedikt XVI. v roce 2012 ozdobil titulem basilica minor.

V interiéru u hlavního oltáře z polychromovaného mramoru lze obdivovat mimo jiné sochu sv. Nicoly a po jeho stranách sochy sv. Corrada a Guglielma.

Katedrála stojící naproti radnici utrpěla velké škody při zemětřesení v roce 1990, v 90. letech minulého století se rovněž zřítil jeden z pilířů nesoucí její kupoli. Dnešní návštěvníci Nota už si ji po nákladné opravě mohou opět prohlédnout v celé její kráse.

Nejlepší výhled na město je od benediktinek

Výhled z terasy kláštera benediktinek Výhled z terasy kláštera benediktinek

Přímo na hlavní třídu Corso Vittorio Emanuele kdysi směřoval vstupní portál kostela sv. Kláry. Samotný vchod byl sice odsunut, kostel spolu s přilehlým klášterem ovšem zůstává jedním z nejdůležitějších center ve městě. V jeho interiéru je k vidění mimo jiné obraz Madony s dítětem, pocházející ještě z původního Nota.

Architekt Rosario Gagliardi tu v 18. století postavil kostel, který byl připojen ke klášteru benediktinských sester, kde dnes sídlí i městské muzeum. Nenechte si ujít výstup na panoramatickou terasu, která je součástí kláštera. Naskytne se vám nezapomenutelný pohled.

Ach ty balkony! Aneb přední ukázka barokní geniality

Balkony paláce Nicolaci Balkony paláce Nicolaci

Palazzo Nicolaci představuje barokní skvost města, podle mnohých je jedním z nejpůsobivějších paláců na světě a tou nejlepší ukázkou geniality sicilského baroka. Při pohledech zdola na jeho zdobené balkony zůstává rozum stát.

Rodina Nicolaci palác, čítající na 90 místností, začala stavět v roce 1720, na konci 20. století ho koupilo město, načež se palác dočkal nákladné rekonstrukce a jeho interiér byl zpřístupněn veřejnosti. Dnes uvnitř sídlí i zdejší bohatě vybavená knihovna.

Město Noto, čítající necelých 25 000 obyvatel, se stalo tou nejreprezentativnější ukázkou sicilské barokní okázalosti a jakousi výkladní skříní skvělých umělců své doby. Nechte se učarovat krásou jeho majestátních budov a užijte si objevování drobnějších detailů ve spleti jeho působivých ulic.

Jednoho z mnoha uznání se Notu dostalo v roce 2002, kdy bylo díky svým barokním skvostům zapsáno na seznam UNESCO. Ve stejném roce byla do prestižního seznamu zapsána i sicilská města Caltagirone, Militello in Val di Catania, Catania, Modica, Palazzolo, Ragusa a Scicli. Potřebujete další důvod, proč se vydat na Sicílii?

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 39 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/noto/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024