Catania: barokní město z tmavého lávového kamene

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 12. 2017 • Přečteno 31129x

Catania je sicilské město plné emocí a kulturního dědictví, při jehož návštěvě se ocitnete v příjemném zajetí tmavého lávového kamene, baroka, dobrého jídla a nedaleké sopky Etny.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Místní sladkost seni di vergine má svým názvem i tvarem připomínat ňadra patronky města, která jí byla údajně odříznuta při mučení? Někdy se dobrůtce říká i minuzze di S. Agata.

Catanie je druhým největším městem na Sicílii a významným kulturním centrem celého ostrova. Leží v těsné blízkosti sopky Etny, která poznamenala dějiny města i jeho vzhled: v historickém centru Catanie se stavělo z tmavého lávového kamene. Navíc tu vzniklo vše takřka najednou a tudíž v jednom slohu, a to v době, kdy se město obnovovalo po jedné z mnoha ničivých sopečných erupcí, které ho zasáhly. Na své si v Catanii přijdou nejen vyznavači historie, barokní nádhery, kulturního života, nakupování a dobrého jídla.

Sopka Etna, těsně sousedící s městem Catania u východního pobřeží ostrova Sicílie, pochopitelně poznamenala dějiny města a dokonce i jeho vzhled. Bylo založeno pravděpodobně kolem roku 729 před naším letopočtem a jeho prvními osadníky se stali Řekové z Naxosu. Vystřídali je mimo jiné Římané, Barbaři, Saracéni, Normané či Aragonci.

Všichni přitom museli bojovat se živlem – Etnou, která se čas od času probouzí k životu. Ničivé erupce a zemětřesení přitom Catania ve své historii několikrát překonala.

Kterak Agáta zastavovala lávu závojem

Dóm sv. Agáty a elegantní bulvár v Catanii Dóm sv. Agáty a elegantní bulvár v Catanii

K velké ničivé erupci a zároveň zemětřesení došlo v roce 1693, kdy Catania takřka slehla se zemí. Tím byl dán nový impulz tehdejším stavitelům a umělcům, kteří mohli město vybudovat znovu. Jako dominantní zvolili barokní styl, jehož móda v té době zachvátila skoro celou Evropu. V Catanii vznikla mimo jiné řada velkolepých paláců, zdobených působivými detaily.

Jedním z hlavních tvůrců nového města se stal Giovanni Battista Vaccari. Jeho elegantní budovy obklopují centrální náměstí Piazza del Duomo i samotný dóm – hlavní městský svatostánek.

Dóm je zasvěcen svaté Agátě – patronce města, jejíž relikvie uchovává. Místní si své patronky velmi váží a není se čemu divit: podle legend to byla právě ona, kdo město nejednou uchránil před živelnou katastrofou. Svým závojem údajně dokázala zastavit i proud tekoucí lávy. Její život skončil v místním římském divadle, kde byla předhozena lvům.

S výstavbou dómu se začalo po ničivém zemětřesení roku 1693. Nová stavba vznikla na zbytcích normanského kostela a údajně i římských lázní. Na fresce v zákristii je zobrazen výbuch Etny roku 1669.

Slon jako symbol města

Socha slona na Piazza del Duomo  Socha slona na Piazza del Duomo

Náměstí Piazza del Duomo dominuje fontána se sochou slona – symbolem města. Tak jako většina místních monumentů byl zhotovený z černého lávového kamene. Dost možná, že inspiraci hledali umělci i v Římě, kde se podobný slon s obeliskem na zádech nachází poblíž Pantheonu na náměstí Piazza della Minerva.

Spojitost slona s městem sahá už do doby jeho založení – podle jedné z legend tady sloni lovili divoká zvířata právě v době prvního osidlování. Muslimové, kteří v Catanii sídlili, nazývali město Balad-el-fil nebo Medinat-el-fil, tedy jako Město slona.

Slon zdobí městský erb i ten krajský, neboť Catania s více než 300 000 obyvateli je zároveň krajským městem a také druhým největším městem na Sicílii. Dále se slon objevuje ve znaku místní univerzity a je maskotem hlavních městských sportovních klubů včetně toho fotbalového nebo známého rugby klubu Amatori Catania.

Náměstí Piazza del Duomo je živoucím centrem města, ze kterého vybíhají i hlavní nákupní ulice. Jedním takovým bulvárem je Via Vittorio Emanuele, na jejímž místě se kdysi nacházely hradby kolem antického města. Via Etnea je širokým bulvárem, lemovaným elegantními paláci, obchody a bary, který – jak název napovídá – směřuje přímo k vulkánu.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Městské památky, Belliniho hudba i typické těstoviny

Místní specialita – těstoviny „alla Norma“ Místní specialita – těstoviny „alla Norma“

Při návštěvě města si nenechte ujít návštěvu zdejšího Římského divadla (Teatro Romano). Jedná se o pozoruhodně zachovanou římskou památku, která byla vybudována ve 2. století před naším letopočtem a do které se mohlo vejít až 16 000 diváků. Dochoval se i Odeon – malé divadlo používané mimo jiné pro recitace.

Magnetem pro turisty je v Catanii také Castello Ursino – mohutná pevnost se čtyřmi obrannými věžemi, postavená jak jinak než z lávového kamene. Dnes je sídlem městského muzea a pinakotéky vystavující mimo jiné obrazy z doby od 15. do 18. století.

Pevnost čtvercového půdorysu byla postavena Fridrichem II. ve 13. století, kdy byla těsně obklopena mořem. Při erupci Etny v roce 1669 se ovšem láva valila tak daleko, že městskou plochu rozšířila směrem do moře a hrad je dnes od vody vzdálený přibližně 1 km.

Místní ruch nejlépe nasajete na rybím trhu u Porta Uzeda. Za relaxací v zeleni se zase vydejte do parku Villa Bellini. Park je stejně tak jako zdejší významné divadlo Teatro Bellini pojmenován po místním rodákovi – skladateli Vincenzovi Bellinim, jenž je autorem mnoha vyhlášených oper včetně opery Norma, jejímž uvedením bylo divadlo roku 1890 slavnostně inaugurováno. Belliniho rodný dům na náměstí Piazza san Francisco byl přebudovaný na muzeum věnující se jeho životu a dílu.

A nebyla by to Itálie a potažmo Sicílie, kdyby si zde nepotrpěli na dobré jídlo. Zdejší specialitou jsou těstoviny „alla Norma“, připravované s lilkem, rajčaty a slaným sýrem ricotta. Názvem pokrmu místní vzdávají hold právě Bellinimu a Normě – hlavní hrdince z jeho stejnojmenné opery.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/catania/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024