Oberndorf u Salzburgu: navštivte kolébku světoznámé vánoční koledy v malebném podhůří Alp

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 5. 2019 • Přečteno 4088x

Malebné městečko Oberndorf čítá zhruba 5,5 tisíc obyvatel.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Chystáte se navštívit Salcbursko, rádi se hezky zespoda kocháte pohledem na úpatí mohutných hor a kouzlo Vánoc vás rozněžní v kteroukoliv roční dobu? Pak byste určitě neměli vynechat rakouský Oberndorf.

Město Oberndorf

Malebné městečko Oberndorf (celým názvem Oberndorf bei Salzburg) čítá zhruba 5,5 tisíc obyvatel a leží v podhůří Alp přibližně 17 km severně od Mozartova rodného města Salzburg.

Díky své poloze přímo na hranicích s Německem je ideálním výchozím bodem pro výlety po okolním, jezery oplývajícím Salcbursku i přilehlém, neméně zajímavém Bavorsku. Městem protéká historicky významná řeka Salzach, po které loďaři po stovky let převáželi sůl ze solných dolů v nedalekém Halleinu.   

Památky světových rozměrů v malém pohraničním městečku

Spojující most EuropastegSpojující most Europasteg

Až do roku 1816, kdy se rakouské císařství oddělilo od královského Bavorska, byl Oberndorf předměstím bohatého loďařského města Laufen, které se rozprostírá na protějším německém břehu řeky. Mezi městy však dodnes panují přátelské vztahy a symbolicky je spojují dva mosty – Europasteg a Salzachbrücke.

Zatímco jednoduchá pěší a cyklistická lávka Europasteg byla postavena teprve nedávno, v roce 2006, most Salzachbrücke (nebo také Länderbrücke) na svém místě stojí již od roku 1903 a jako jediný v okruhu 15 km umožňuje přejezd státní hranice také motorovým vozidlům. Historický silniční most, který bezpochyby patří mezi nejkrásnější secesní mosty v Evropě, už z dálky zaujme svou železnou konstrukcí a zdobením, jež vyobrazuje vladařské koruny a erby rakouských i německých panovnických rodů.

Z mostu Europasteg mají návštěvníci mimo jiné krásný výhled na dominantu města, památkově chráněnou barokní kapli Kalvárie. Vysoká půlkruhová výklenková kaple pochází z roku 1721, a abyste si ji mohli prohlédnout pěkně zblízka, musíte nejprve vystoupat 139 schodů, které k ní vedou z dolního náměstíčka se sochou svatého Nepomuka.

Další významnou architektonickou památkou v Oberndorfu je římskokatolický poutní kostel Maria Bühel, který se tyčí v zeleném kopečku nad městem. Tento barokní kostel byl postaven v druhé polovině 17. století a jeho největší chloubou je nádherný vysoký oltář s obrazem Panny Marie z dílny italského malíře a architekta Antonia Beduzziho.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Tichá noc, přesvatá noc…

Oberndorf se však proslavil především tím, že v místním kostele svatého Mikuláše vůbec poprvé zazněla koleda Tichá noc (v originále Stille Nacht). Stalo se tak o Štědrém večeru roku 1818. Autoři písně, kněz Joseph Mohr (text) a učitel Franz Xaver Gruber (hudba), při jejím uvedení byli nuceni z technických důvodů zvolit pouze jednoduchý kytarový doprovod, který v těch dobách nebýval v kostele běžně k zaslechnutí.

I přesto, nebo snad právě proto, si koleda rychle získala oblibu a dnes ji v nejrůznějších podobách a jazycích zpívají lidé po celém světě. V roce 2011 se dokonce dostala na Seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO a v podání legendárního Binga Crosbyho figuruje na předních příčkách nejprodávanějších singlů všech dob.

Kaplička Tiché noci

Kaplička Tiché nociKaplička Tiché noci

Původní kostel svatého Mikuláše musel být na začátku 20. století po opakovaných povodních stržen. Na jeho místě tak od roku 1937 stojí pamětní kaplička, která Tichou noc a její mírové poselství dodnes připomíná. Kaplička Tiché noci je jasným příkladem toho, že v jednoduchosti je krása – má půdorys ve tvaru osmiúhelníku, zvonovou střechu s lucernou a portál s klenutou střechou.

Její interiér je velmi prostý, zdobí jej oltář s vysokým reliéfem Narození Páně a vitráže, které vyobrazují autory písně. Kaple je veřejnosti zpřístupněna po celý rok a půlhodinová komentovaná prohlídka vás vyjde přibližně na 3 eura za osobu. V bývalém farním domě v těsné blízkosti kaple pak najdete také muzeum (Stille Nacht Museum), které mapuje veškerou historii koledy i život jejích autorů. Za vstup do muzea zaplatíte 4,5 eura.

Oberndorf po celý rok pořádá jednu kulturní akci za druhou, pokud si zde ale naplánujete cestu v čase adventním či vánočním, užijete si jeho kouzelnou atmosféru v plné kráse.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/oberndorf/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024