Linec: kulturní metropole oslazená lineckým koláčem

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 9. 2017 • Přečteno 15126x

Průmyslový i kulturní Linec se pyšní mnohými (nejen) rakouskými NEJ. Vychutnejte si jeho návštěvu stejně jako zdejší linecký koláč.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Roku 2009 byl Linec Evropským hlavním městem kultury? Ve stejém roce se titulem pyšnil i litevský Vilnius.

Sbíhají se vám sliny při pomyšlení na linecké cukroví a na mřížkový linecký koláč? A co teprve sladká představa pochutnat si na něm právě tam, kde spatřil světlo světa, a to za zvuků Mozartovy Linecké symfonie, kterou hudební génius složil právě tady? Dříve se sem jezdilo hodiny po první koněspřežné dráze z Českých Budějovic, dnes je nám tato hornorakouská metropole mnohem blíž. Vítejte v Linci!

Linec je poklidná metropole, ve které se harmonicky snoubí historické památky s moderním uměním. Je to hlavní město rakouské spolkové země Horní Rakousy, rozprostírající se na obou březích Dunaje, průmyslové město a zároveň významná kulturní metropole.

Historie Lince sahá do doby, kdy si tu osadu postavili staří Keltové. Vybrali si strategickou oblast protkanou obchodními cestami, po kterých se vozila sůl, železná ruda i mnohé hotové výrobky. Staří Římané si tu pak založili opevněný tábor Lentia.

Linec byl tehdy, stejně jako třeba Vídeň, součástí mohutného obranného systému Limes Romanus. Získal městská práva, byl středem Svaté říše římské i místem, kde bylo roku 1785 ustanoveno biskupství.

Centrum dýchá historií

Linec je město plné kostelů Linec je město plné kostelů

Převážně barokní hlavní náměstí Hauptplatz, které se působivě táhne do dálky a tu a tam přes něj projede tramvaj, zdobí impozantní Sloup nejsvětější trojice z bílého mramoru, vztyčený roku 1723 ve znamení díků za přežití katastrofy a jako ochrana před válkami, požáry i morem. Nad náměstím se tyčí i dvě vysoké věže kostela Alter Dom, původně postaveného zdejšími jezuity.

Klášterní ulice Klosterstraße vás z náměstí dovede k rokokovému kostelu Minoritenkirche i k Mozartovu domu, ve kterém slavný rakouský hudební génius za pouhé tři dny údajně složil Lineckou symfonii i Lineckou sonátu, když byl zde hostem hraběte Thuna.

Tep moderní metropole

Budova muzea Lentos září všemi barvami Budova muzea Lentos září všemi barvami

Linecký zámek (Linzer Schloss) byl na místě původního hradu vybudován v 17. století za vlády Rudolfa II. Jeho jižní křídlo poničené požárem v roce 1800 bylo obnoveno u příležitosti vyhlášení Lince Evropským hlavním městem kultury pro rok 2009, a to v moderním duchu se sklem a kovovoými prvky.

Velmi moderní je rovněž budova muzea umění Lentos Kunstmuseum Linz, které je od roku 2003 jedním z nejvýznamnějších muzeí moderního a současného umění v celém Rakousku. Po setmění efektně září všemi barvami.

Pseudogotický linecký Mariendom neboli Katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie je největším kostelem v celém Rakousku. Jeho stavba nebyla inspirovaná ničím méně významným, než je Staphansdom v samém srdci Vídně.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Poznávací znamení města a dračí expres

Nad Lincem se majestátně tyčí PöstlingbergNad Lincem se majestátně tyčí Pöstlingberg

Linec je město, ve kterém má dlouhou tradici hromadná doprava. Ostatně právě sem vedla první koněspřežná dráha, vybudovaná mezi hornorakouskou metropolí a Českými Budějovicemi. To ovšem není jediné prvenství: v Linci měli také nejstarší kolejovou dráhu na evropském kontinentu a rovněž nejstrmější adhezní dráhu v Evropě, která vede z centra města na kopec Pöstlingberg.

Renovovanými historickými vozy lze vyjet na poutní i volnočasové místo a zároveň i na jakési poznávací znamení Lince, ze kterého se na město s jeho chrámovými věžemi, moderními budovami i průmyslovými stavbami naskýtá nádherný výhled. Oním poznávacím znamením jsou především dvě z daleka viditelné věže farního kostela a baziliky Panny Marie Sedmibolestné. Děti budou nadšeni z místní pohádkové jeskynní dračí dráhy.

Potěšení pro chuťové buňky

Právě v Linci spatřil světlo světa slavný linecký koláčPrávě v Linci spatřil světlo světa slavný linecký koláč

Linec toho k „ochutnávce“ nabízí mnohem víc. Až si ale dosytosti užijete zdejší kulturní a historické památky, nezapomeňte si místní poklidnou atmosféru stylově vychutnat při pojídání mřížkového lineckého koláče. První zmínka o něm pochází z roku 1653, tato známá pochoutka je tedy o téměř 200 let starší než její „bratr“ Sachrův dort.

Až se vám linecký koláč bude rozplývat na jazyku, nebudete mít o tom, že Rakousko je země mlsných jazýčků a krásných míst, už žádné pochyby.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/linec/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024