Schönbrunn: vídeňská císařská pohádka

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 3. 2018 • Přečteno 9491x

Vydejte se do „vídeňského Versailles“ – Schönbrunnu. Čeká vás okázalá atmosféra císařského paláce a zároveň přívětivý klid místního parku. A nejen to!

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Palácem vás provede audioprůvodce v češtině? Povídání je podkresleno i stylovou hudbou.

Schönbrunn – to je taková malá velká vídeňská pohádka. Habsburkové v tomto honosném sídle trávili letní měsíce, císař František Josef I. tu měl svou pracovnu, v zrcadlovém sále paláce své začátky věhlasného virtuóza zažíval malý Wolfgang Amadeus Mozart… A pak je tu elegantně upravený park a v těsné blízkosti také nejstarší zoologická zahrada a další atrakce, díky kterým je palác Schönbrunn, zapsaný na Seznamu UNESCO, pro návštěvníky velmi atraktivní.

Paláci Schönbrunn se někdy přezdívá „vídeňské Versailles“. Býval císařským letohrádkem, Marie Terezie z něj učinila letní sídlo Habsburků. Dnes je součástí Vídně, kdysi byl ovšem postaven mimo město na místě, které si oblíbil habsburský císař Matyáš. Ze země tu tryskal pramen Schöner Brunnen – Krásný pramen. Tomu palác vděčí i za své jméno a je dodnes k vidění v parku poblíž římských ruin.

Vídeňské Versailles a velké plány

Zrcadlový sál Zrcadlový sál

Schönbrunn se stavěl v průběhu 18. století podle architektonického návrhu Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Vznikala rozlehlá rezidence inspirovaná tou, kterou měli francouzští králové ve Versailles nedaleko Paříže. Podle původních plánů měl dokonce vídeňský palác svůj vzor předčít, ovšem Marie Terezie, která probíhající stavbu převzala, měla v době válek o rakouské dědictví jiné starosti a potřeby, a tak byly původní plány realizovány jejím dvorním architektem Nicolem Pacassim jen v omezeném měřítku.

I tak je stavba obrovská, celý komplex čítá 1441 pokojů. Venkovní rokoková žlutá fasáda možná působí stroze, o to větší překvapení ovšem návštěvníky čeká uvnitř: zdejší barokní sály jsou skutečně velkolepé. V rámci prohlídky je možné vidět mimo jiné třpytivý zrcadlový sál, ve kterém koncertoval malý Mozart v přítomnosti Marie Terezie, když ho sem jeho otec přivezl ze Salzburgu, salonek císařovny Sissi, pokoj Františka Josefa I. a další desítky místností, vyzdobené mimo jiné portréty panovníků habsburské dynastie.

Chlouba Schönbrunnu: elegantní park

Zámecký park korunovaný Gloriettou Zámecký park korunovaný Gloriettou

Za císařským palácem se v pozvolném svahu rozkládá elegantní zámecký park, upravený ve francouzském stylu. Patří k nejhezčím vídeňským parkům. Vybízí k poklidným procházkám i k běhání spolu s místními. Zároveň dotváří charakter celého místa. Je plný klikatých cestiček, pečlivě střižených keřů i udržovaných záhonů, které v době květu září všemi barvami.

Kromě toho je park zkrášlen i několika architektonickými a uměleckými díly. Jeho vrchní část například korunuje Glorietta – vítězný oblouk, postavený na počest vítězství Habsburků nad Prusy v bitvě u Kolína roku 1757. V jeho prostorách se dnes nachází vyhlídková kavárna.

Přes park se chodí i do slavné vídeňské Tiergarten – nejstarší na světě, přesto ovšem moderní zoologické zahrady. Dále se tu mezi zelení nachází i Palmový skleník či dobrodružné z keřů sestříhané bludiště. Kdo by se při objevování parku unavil, může během letních měsíců využít speciální vláček, který parkem projíždí.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Objevte Muzeum kočárů i místní advent

Schönbrunn má své kouzlo kdykoliv v roceSchönbrunn má své kouzlo kdykoliv v roce

Prohlídku Schönbrunnu lze spojit třeba i s návštěvou Muzea kočárů (Wagenburg), které návštěvníkům představuje vozový park vídeňského císařského dvora – kočáry pro různé příležitosti včetně svatebních či pohřebních, nosítka, automobily i sáně. K vidění jsou také ukázky dobových kostýmů.

V zámeckém areálu je rovněž přístupné speciální muzeum pro děti, kde se nejen malí návštěvníci mohou příjemnou formou dozvědět mimo jiné to, jak se na císařském dvoře žilo.

Přijedete-li do Schönbrunnu v době adventu, užijete si i zdejší vánoční trhy. Stánky jsou rozprostřeny na nádvoří přímo před palácem, uprostřed nich se každoročně tyčí obrovský ozdobený vánoční strom. Zdejší trhy patří k těm nejhezčím ve Vídni.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/schonbrunn/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024