Graz: druhé největší město Rakouska a nádherné historické centrum

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 64576x

Graz (Štýrský Hradec), rakouské zemské hlavní město Štýrska.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do GrazuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Hrad Schlossberg byl dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů? V minulosti dokázal opakovaně odolávat intenzivnímu náporu vojsk a byl tak prohlášen za nejhůře dobyvatelnou pevnost.

Nechte se zlákat k návštěvě Štýrského Hradce, či chcete-li Grazu. A na co se ve druhém největším městě Rakouska můžete těšit? Přinášíme vám pro tentokrát alespoň pár tipů na místa, která byste v Grazu rozhodně neměli minout.

Graz (Štýrský Hradec), rakouské zemské hlavní město Štýrska, leží na jihovýchodě země na řece Mur, asi 60 kilometrů od hranic se Slovinskem. Dlouhá léta patří k velmi oblíbeným turistickým cílům. Zajímavými místy hodnými vaší pozornosti a hlavně osobní návštěvy se to tady doslova jen hemží.

Co Graz proslavilo? Jeho historické centrum!

Historické jádro Grazu je považováno za jedno z nejkrásnějších, největších a nejkompaktnějších ve střední Evropě. Zvlášť úchvatně vypadá z výšky. Zámecký vrch s Hodinovou věží (Uhrturm) z roku 1561 a hradem Schlossberg na stejnojmenném vrchu, to je sázka na jistotu a dnes i hlavní symbol a poznávací znak Grazu.

Vyjet na kopec můžete skleněným výtahem, lanovkou nebo romantickou cestu vyšlapat celou pěšky. Svou pozornost zaostřete také na věžní hodiny. Ukazují totiž přesně opačně, než je běžné. Zatímco velká ručička ukazuje celé hodiny, ta malá ukazuje minuty.

Historické centrum Grazu, v němž se s naprostou ladností harmonicky prolíná gotika s renesancí, barokem a historismem, bylo v roce 1999 dokonce zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

K poznávání centra si vystačíte s vlastníma nohama

Historii Starého města se vydejte poznávat pěšky. Projděte se spletitým labyrintem uliček, průchodů, renesančních nádvoří, objevujte nečekaná zákoutí a na dobrou kávu se zastavte v kavárně na některém z půvabných náměstí. V čase adventu se Graz a jeho Staré město dokonce mění v jedno z nejnavštěvovanějších míst Rakouska. Nejznámější adventní trhy se již tradičně pořádají před radnicí.

Máte-li rádi atmosféru starých kostelů, zastavte se v kostele Františkánů na levém břehu Muru nebo v kostele Minoritů na jeho pravém břehu. Udělejte si čas a projděte se po pěší zóně Herrengasse, na níž najdete významné státní budovy a památky.

Dobře se rozhlédněte a pátrejte po Malovaném domě (Gemaltes Haus). Zdařilé fresky na fasádě vyobrazují řecké a římské bohy. V minulosti měli obyvatelé tohoto domu zvláštní privilegia, neplatili totiž daně. Na oplátku ale museli náležitě pohostit zemského pána vždy, když zavítal do Grazu.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Zemský dům s krásným renesančním nádvořím

Majestátní Zemský dům nápadně připomíná krásný benátský palác. Není proto divu, že tento architektonický skvost, jenž byl vybudován za vlády Karla II., patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Navíc to byla i první renesanční stavba města Graz.

Zemský dům najdete mezi ulicemi Herrengasse a Schmiedgasse, které vedou z východní strany náměstí Hauptplatz. Na jeho krásné tříposchoďové arkádové nádvoří s renesanční kašnou uprostřed se dostanete nenápadnou branou hned vedle informačního centra v Herrengasse. Vzdušné arkády na tomto okouzlujícím nádvoří nezapřou své italské mistry.

Adresa: Herrengasse 16

Štýrská zbrojnice

Když už budete ve starém centru města, v těsné blízkosti renesančního nádvoří Zemského domu můžete navštívit unikátní Štýrskou Zbrojnici (Landeszeughaus) z roku 1645. Za jejími zdmi se ukrývá rozsáhlá sbírka historických, převážně barokních zbraní a zbrojí z období třicetileté války (1618–1648).

Díky svému rozsahu se tato expozice stala největší expozicí zbraní z 16. a 17. století na světě. Dnes by všechna ta výzbroj stačila k vyzbrojení armády čítající zhruba 24 000 mužů. Vznik sbírky se datuje až do renesančního roku 1551.

Adresa: Herrengasse 16

Katedrála svatého Jiljí a Mausoleum

Obě tyto působivé stavby tvoří malebné zákoutí Starého města. Mohutnému gotickému kostelu, zasvěcenému svatému Jiljí, jenž byl vystavěn v letech 1438–1462, místní neřeknou jinak než Grazer Dom. Až vejdete dovnitř, dobře si prohlédněte především hlavní oltář z mramoru a kazatelnu z roku 1740. Dnes je dóm svatého Jiljí sídlem biskupa štýrské diecéze.

V těsném sousedství se nachází i známé Mausoleum s ostatky císaře Ferdinanda II., zastřešené velkou zelenou kopulí. Zdá se vám jméno Ferdinanda II. nějak povědomé, ale nedokážete si k němu přiřadit žádnou historickou postavu? Je to přesně ten Ferdinand, který vládl v 17. století a který nechal popravit 27 českých pánů a měšťanů za účast v protihabsburském povstání.

Adresa: Burggasse 3

Dům umění – ultramoderní architektonická dominanta Grazu

Ty tam jsou doby, kdy historická Hodinová věž platila za hlavní symbol Grazu. Před pár lety jí její zasloužené prvenství vyfoukl nový architektonický symbol v samém historickém centru města – Dům umění (Kunsthaus Graz). Jeho vzezření je naprosto ojedinělé. Ne nadarmo ho někteří místní něžně oslovují „přátelský vetřelec“. Jiným zase připomíná zvíře nebo mrak na obloze.

Na svědomí má tuto bublinovitou, namodrale zářící stavbu bez jediného pravého úhlu londýnské architektonické duo ve složení Peter Cook a Colin Fournier. Graz si tuto jedinečnou stavbu nadělil v roce 2003. Právě v tomto roce se také stal Evropským hlavním městem kultury.

Místní galerie hostí umělce z celého světa a pravidelně obměňuje dočasné výstavy. Nejzajímavější pohled na tuto ojedinělou budovu, jež vyplouvá nad starou zástavbou jako pozoruhodný živočich z nedaleké řeky Mur, si užijete v noci, kdy se celá budova rozsvítí a připomíná mimozemskou kosmickou loď.

Adresa: Lendkai 1

Rodiště legendy má jméno Thal

Nedaleko Grazu, ve městě Thal, se zrodila legenda hollywoodských akčních trháků a kalifornský guvernér v jednom – Arnold Schwarzenegger.

Na počest jeho 64. narozenin mu v rodném domě dokonce otevřeli muzeum, jediné svého druhu na světě. Chybět tady samozřejmě nemohou oblíbené činky, s nimiž mladý Arnold jako teenager začal posilovat, ani jeho socha v životní velkosti, jež znázorňuje hercova slavného androida Terminátora.

Adresa: Linakstraße 9

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Rakousko (Graz)

Zažijte čokoládový advent

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Grazu

Zájezdy do Grazu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/graz/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024