Sankt Sebastian: obyčejné horské městečko, které se před Vánoci promění v doupě pekelných Krampusů

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 10. 2019 • Přečteno 3241x

Městečko Sankt Sebastian se rozprostírá v malebném údolí Alp v nejsevernějším cípu Štýrska.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Na první pohled poklidné městečko ve štýrských Alpách, kam lidé celoročně jezdí za aktivním odpočinkem, se během adventu probouzí k životu – začátkem prosince se tudy tradičně prohání stovka hrůzostrašných čertů, takzvaných Krampusů, kteří s sebou během pekelné show seberou všechny nenapravitelné hříšníky a mnohdy zaskočí i ty z nás, kteří mají pro strach uděláno. Nenechte si tuhle ďábelskou jízdu ujít!

Aktivní vyžití v nejsevernějším koutě Štýrska

Jezero ErlaufseeJezero Erlaufsee

Městečko Sankt Sebastian se rozprostírá v malebném údolí Alp v nejsevernějším cípu Štýrska. Dříve samosprávná obec je domovem zhruba tisícovky obyvatel a leží v nadmořské výšce okolo 800 metrů, v docházkové vzdálenosti od poutního města Mariazell, ke kterému bylo Sankt Sebastian (spolu s obcemi Gußwerk a Halltal) připojeno po územních reformách v roce 2015. 

V jeho těsné blízkosti leží oblíbené horské jezero Erlaufsee, ke kterému se z městečka dostanete třeba historickým vláčkem. Erlaufsee kromě rekreačního střediska a písečné pláže nabízí také služby potápěčské školy. Díky průzračně čisté vodě si zde milovníci tohoto adrenalinového sportu mohou užívat výhledů až do hloubky 30 metrů. Jezerem mimo jiné prochází hranice Štýrska a Dolního Rakouska. 

Nad Sankt Sebastian se pak tyčí hora Bürgeralpe, jejíž vrchol je vyhledávaným cílem turistů. Kromě lyžařských sjezdovek a dvou jezírek, která nabízí bohaté vyžití milovníkům vodních sportů (od vodních lyží a wakeboardingu přes kneeboarding až po nafukovací atrakce nejen pro děti), tady najdete například rozhlednu nebo divadlo pod širým nebem.

Kdo se bojí, nesmí do města

Vánoční období je tady kouzelnéVánoční období je tady kouzelné

Největší rozruch v Sankt Sebastian ale rozhodně zažijete na přelomu listopadu a prosince, kdy se zde konají takzvané Krampuslaufy – čertí průvody, doslovně běhy. Na jednom místě se sejde více než stovka opravdu hrůzostrašných a rozdováděných Krampusů, kteří naše roztomilé české čerty hravě strčí do kapsy.

Čtení na podobné témaStovky čertů, rachot a nevšední podívaná aneb Kdo se bojí, nesmí na Krampuslauf! Přečíst

Krampusové jsou mohutní, chlupatí, hluční a divocí a jejich děsivé tváře korunované obrovskými zkroucenými rohy zvednou tlak malým i velkým. Během průvodu zběsile pobíhají po ulici, rachotí kravskými zvony a řetězy, chrlí kolem sebe oheň a nic jim není svaté. Pokud uznají, že patříte do pekla, bez ostychu vás naberou do pytle anebo alespoň schytáte pokárání koštětem. Tak či onak, bude to pro vás a vaše děti zážitek na celý život. 

Tradiční událost se dnes těší velké oblibě, do městečka se každoročně sjíždí tisíce místních i zahraničních zvědavých diváků. Abyste si zajistili místo v předních řadách, doporučujeme vám na místo dorazit ideálně s dvouhodinovým předstihem. Průvod se koná na zdejším letišti a zpravidla začíná v podvečerních hodinách.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sankt-sebastian/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024