Mariazell: nejen významné poutní místo, ale také ráj lyžařů, milovníků dobrého pití i poctivých perníčků

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 10. 2019 • Přečteno 11634x

Město Mariazell leží vysoko v Türnitzských Alpách v nejsevernějším cípu Štýrska.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Mariazell se každoročně stává cílem stovek tisíc katolických poutníků, kteří do zdejší baziliky přicházejí vzdávat hold Panně Marii, jíž je celé místo zasvěceno. Kromě toho ale láká také řadu turistů a cestovatelů, a to nejen v zimě na perfektně upravené lyžařské sjezdovky nebo proslulé adventní trhy, ale i po zbytek roku na nespočet nejrůznějších sportovních, kulturních a zážitkových aktivit. Pojďte se seznámit s tím nejlepším, co město nabízí. 

Poutní městečko s bouřlivou historií

Město má bohatou historiiMěsto má bohatou historii

Proslulé poutní město Mariazell leží vysoko v Türnitzských Alpách v nejsevernějším cípu Štýrska, zhruba 140 kilometrů od Štýrského Hradce. Rozprostírá se v údolí řeky Salzy a spolu s přidruženými okolními vesničkami zaujímá téměř stejnou rozlohu jako samotná Vídeň (tedy zhruba 415 kilometrů čtverečních). Na rozdíl od rakouské metropole je ale domovem jen necelých čtyř tisíc obyvatel a život zde plyne spíše poklidným tempem. Díky své dostupnosti a rozmanitému vyžití jak v létě, tak v zimě je také oblíbeným cílem (nejen) českých turistů.

Historie města se datuje od 21. prosince 1157, kdy do těchto končin podle místní legendy dorazil mnich Magnus z benediktinského kláštera svatého Lambrechta, který byl pověřen správou zdejší církevní obce. Traduje se, že mu téměř na samém konci jeho dlouhé a úmorné pouti cestu znenadání zavalila obrovská skála.

Magnus, který s sebou po celou dobu nesl sošku Madonny, vlastnoručně vyřezanou z kvalitního lipového dřeva, se s modlitbami obrátil k Panně Marii, která jeho prosby obratem vyslyšela, mohutnou skálu rozpůlila a umožnila mu tak cestu dokončit. Ohromený mnich pak na důkaz vděku a na památku této pozoruhodné události postavil v cíli kapličku zasvěcenou právě Marii. V okolí kaple se postupně začalo budovat dnešní město. 

Přestože tento tajemný příběh není nijak historicky podložen, pravděpodobně zavdal vzniku názvu města – Mariazell, česky „Marie v cele“, označuje sošku Marie uschovanou v mnichově kapli. Podobiznu dřevěné Madonny můžeme najít také v oficiálním znaku města. Na místě původní kapličky dnes stojí impozantní bazilika, která je největší mariánskou svatyní ve střední Evropě, a její hlavní chloubou je právě vyřezávaná soška.

Ta je dodnes k vidění ve své původní podobě a každý rok se stává cílem statisíců poutníků nejen z Rakouska, ale také z okolních zemí. Bazilika už na první pohled zaujme svou architektonickou jedinečností. V minulosti totiž prošla několika zásadními přestavbami a dnes se v jejím čele tyčí rovnou tři vysoké věže – centrální gotická a dvě postranní barokní. 

Historie dnes světově proslulého poutního místa nebyla vždy zrovna veselá. Mariazell hned několikrát zastihly ničivé požáry, za kterými stáli nájezdníci mocné Osmanské říše: bylo to v letech 1420, 1473 a 1532. V 17. století místo pro změnu zasáhla morová epidemie, která si vyžádala přes 150 lidských životů. Během napoleonských válek městečko dobyli francouzští vojáci a udělali si z něj svou základnu.

Líté boje, rabování, špatná úroda a nakonec i hladomor vyústily v další razantní úbytek populace. V roce 1827 pak propukl vůbec největší a nejničivější požár v historii města. Místní se ale vždy dokázali z nepřízně osudu oklepat a v roce 1948 se Mariazell dočkal oficiálního statutu města. V roce 1983 jej navštívil sám papež Jan Pavel II. a v roce 2007 město svou návštěvou při příležitosti oslav 850. založení poctil papež Benedikt XVI. Přestože si město prošlo bouřlivou minulostí, velkou část historických budov se podařilo zachránit a můžeme je tak obdivovat dodnes.

Nevšední gastronomické zážitky

Místní perníčkyMístní perníčky

Mariazell je plný výjimečných chutí. Pokud máte mlsný jazýček, pak byste určitě neměli vynechat zážitkové perníkářství Pirker Lebkuchen. Tato světoznámá pekárna a cukrárna s rodinnou tradicí své know-how zakládá na výrobě z výhradně přírodních surovin a podle přísně tajného receptu.

Jak už z názvu vyplývá, jejich specialitou jsou poctivé medové perníčky, kterých před Vánoci každodenně pošlou do světa okolo úctyhodných deseti tisíc. Kromě toho si v jejich krámku můžete zakoupit i svíčky z včelího vosku nebo luxusní medovinu. Můžete také absolvovat komentovanou prohlídku výroby perníku, která je navíc završena oblíbenou ochutnávkou. 

Až se perníčků nabažíte dosyta, není nic lepšího než všechen ten cukr spláchnout správně vychlazeným pivem z místního pivovaru Brauhaus Mariazell Fam Girrer, kde se zájemci navíc mohou během komentované prohlídky dozvědět spoustu zajímavostí ze světa zlatavého moku.

A pokud preferujete spíše něco ostřejšího, na své si přijdete v rodinné likérce Arzberger, která už od roku 1883 vyrábí velmi chutný „zázračný elixír“ z 33 druhů bylin. Velkou výhodou je, že tyto podniky (spolu s dalšími výbornými kavárnami a restauracemi) najdete v samotném centru města, a tak i během krátké návštěvy můžete stihnout ochutnat vše. 

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Vánoce jako z pohádky

V době adventu je město kouzelnéV době adventu je město kouzelné

Návštěva Mariazell vás nadchne v kterémkoliv ročním období, pokud se sem ale rozhodnete vycestovat před Vánoci, zážitek to bude ještě o poznání intenzivnější. V městečku, které je v zimě obklopeno sněhem pocukrovanými kopci, se každoročně konají jedny z nejstarších a nejkrásnějších adventních trhů v Rakousku.

Ty mají své místo na náměstí před bazilikou. Kromě stylových stánků s nejrůznějším vánočním sortimentem, horkým punčem a voňavým svařeným vínem se místní trhy rok co rok mohou chlubit jedním z největších adventních věnců na světě. Vzhledem k duchovní povaze tohoto místa si zde můžete pořídit také řadu náboženských suvenýrů a propriet, a to nejen v čase vánočním. 

Až vás nakupování omrzí, zajděte se ohřát přímo do útrob baziliky a zaposlouchejte se do některé z řady inspirativních mší, které vám připomenou skutečnou podstatu Vánoc. Pravou vánoční atmosféru vám pomůže navodit také vyhlášený místní betlém, který je veřejnosti zpřístupněn v jednom ze soukromých domů na vrcholu Kalvárie (Kalvarienberg). Unikátní mechanický betlém znázorňuje celkem 12 příběhů z Nového zákona a skládá se z více než 130 pohyblivých postaviček.

Čtení na podobné témaStovky čertů, rachot a nevšední podívaná aneb Kdo se bojí, nesmí na Krampuslauf! Přečíst 

Pokud se vám do Mariazell navíc podaří zavítat v ten správný čas, projděte se do sousedního Sankt Sebastian (od baziliky se sem pomalou chůzí dostanete zhruba za půl hodiny), kudy se každý rok v rámci takzvaných Krampuslaufů (čertích běhů) za děsivých skřeků, cinkotu řetězů a kravských zvonů prožene stovka opravdu hrůzostrašných čertisek – Krampusů. 

Rozmanité vyžití

Jezero ErlaufseeJezero Erlaufsee

Jak už bylo řečeno, v samotném městě, ale ani v jeho blízkém okolí nebudete mít o zábavu a poznání nouzi. Pokud se zajímáte o historii, rozhodně navštivte muzeum Mariazeller Heimathaus, kde si můžete prohlédnout ucelenou sbírku nejrůznějších historických předmětů z celého regionu a dozvědět se tak hodně o minulosti místních lidí, jejichž život v drsných alpských podmínkách nebyl vždy úplně jednoduchý. 

Jelikož se průmysl v okolí Mariazell až do začátku 20. století soustředil na výrobu železa a oceli, zajímat by vás mohlo také hornické muzeum v nedalekém Gusswerku.

Zkrátka nepřijdou ani sportovní nadšenci. Nad městem se tyčí hora Bürgeralpe (1270 m n. m.), na kterou si můžete vyšlápnout nebo se jednoduše svézt kabinovou lanovkou. V zimě se Bürgeralpe (spolu s řadou dalších okolních sjezdovek) stává rájem lyžařů, zatímco po zbytek roku můžete navštívit zážitkový park Holzknechtland, který je zčásti věnovaný historii místních řezbářů a dále svým návštěvníkům nabízí nejrůznější vodní a zábavní atrakce, včetně divadla pod širým nebem. 

Jen pár kilometrů od města najdete jezero Erlaufsee, skrz které prochází hranice Štýrska a Dolního Rakouska. Kromě plavání a klasických vodních sportů si v jezeře s křišťálově průzračnou vodou můžete vyzkoušet i lehce adrenalinové potápění. K jezeru můžete dojít po svých, dojet autem, na kole či místní muzejní tramvají (Museumstramway), která je další ikonickou a neoddělitelnou součástí města.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mariazell/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024