Umbrie: zelené (a voňavě barevné) srdce Itálie zve na lanýže a tu nejlepší čočku

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 8. 2019 • Přečteno 8718x

Zadívejte se do malebných kopečků, užijte si atmosféru historických měst a ochutnejte bonbony Bacio, vyhlášené bílé lanýže i nejlepší čočku.

Vyberte si z našich zájezdů do UmbrieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V Umbrii v Perugii se každoročně pořádá vyhlášený festival Umbria Jazz? Tradici má již od roku 1973. 

Kraji Umbrie (italsky Umbria) se přezdívá zelené srdce Itálie. Tento region leží ve středu země a vlastně i celého Apeninského poloostrova, uprostřed lehce zvlněných kopečků, olivovníků i rozkvetlých polí, na půli cesty mezi Římem a Florencií. Nechybí mu půvabná městečka, klid a pohoda. Nemá ale moře: z Umbrie je to přibližně stejně daleko k Tyrhénskému moři na západě i k Jaderskému moři na východě. Zdejší krajina je spojená se životem svatého Františka z Assisi. A je tu vážně moc krásně...

Malebný kraj Umbrie si získá všechny romantické duše. Jen si to představte: posadíte se do baru na klidném náměstíčku města plného kamenných uliček a středověké atmosféry, v ruce budete mít sklenku lahodného vína, všichni kolem vás budou přívětiví a přátelští… a pak se rozhlédnete do zvlněné krajiny a ten pohled vás bude dlouze inspirovat… To je atmosféra, kterou je potřeba zažít. 

Assisi, Perugia a čokoláda 

Bazilika nad hrobem sv. Františka z Assisi Bazilika nad hrobem sv. Františka z Assisi

Středoitalský region Umbrie je spojen s působením svatého Františka, mnicha a zakladatele žebravého řádu františkánů. Ke konci 12. století se narodil v Assisi a jeho rodné město dnes patří k nejnavštěvovanějším poutním místům celého křesťanského světa. Rozlehlá bazilika, postavená nad jeho hrobem, je vyzdobená freskami předních italských mistrů. 

Nedaleká Perugia je hlavním městem celého regionu a také významným městem s působivým historickým centrem. Díky zde sídlící známé škole se v Perugii mnoho cizinců učí italsky. Nedaleko města se v 15. století narodil malíř Perugino, učitel renesančního umělce Raffaela. A přímo ve městě také významný malíř Pinturicchio. 

A pak se tu v roce 1907 zrodila čokoládovna Perugina, známá (nejen) po celé Itálii. Takřka povinnou pochoutkou pro všechny návštěvníky města se stávají čokoládové bonbody Bacio (bacio = italsky polibek). Uvnitř každého jednotlivě zabaleného sladkého bonbonu je i malý lísteček se zajímavým citátem, napsaným ve vícero jazycích. Obdivovatele umění Perugia přivítá s otevřenou náručí kdykoliv v roce. Na milovníky čokolády bude obzvlášť přívětivá v říjnu, kdy se tu každoročně koná festival čokolády Eurochocolate

Zatoužíte-li v Umbrii po vodních radovánkách, vydejte se k Trasimenskému jezeru, leží, co by kamenem dohodil od města Perugia. Dnes je oblíbeným rekreačním místem, dříve u něj římské legie utrpěly jednu z nejkrutějších porážek, kterou měl na svědomí legendární Hannibal. 

Spello, Gubbio a lanýže 

Působivé Gubbio a umbrijská krajina Působivé Gubbio a umbrijská krajina

Spello. Starobylé osmitisícové městečko plné půvabných uliček, paláců, kostelů i květin. Dochovaly se v něm antické hradby, táhnoucí se kolem jeho centra v délce dvou kilometrů. A také jedna z někdejších bran do města: Porta Venere. Její majestátní strážní věže se staly i symbolem města.

Historické město Gubbio, ležící přibližně 40 km od hlavního města regionu Perugia, bylo nejdůležitějším sídlištěm Umbrů, kteří dali celému kraji název. Ve středověku prosperovalo díky obchodu a řemeslům, o vládu nad ním usilovali dokonce i císaři a papeži. Přívětivé Gubbio se rozkládá ve svahu a je plné kamenných úzkých uliček, působivých zákoutí i mostků. Rozhodně si nenechte ujít procházku k paláci městských konzulů Palazzo dei Consoli. Z náměstí před ním je nádherný výhled do okolí města, protkaného mimo jiné i cyklostezkami. Zvláštní košíková lanovka vás vyveze k další vyhlídce u baziliky San Ubaldo, pokud se vám k ní nebude chtít jít pěšky. 

Celá Umbrie je vyhlášená sbíráním lanýžů, o Gubbiu to platí dvojnásob. Někdy je dokonce označované za „město lanýžů“. Za označením možná stojí i každoroční lanýžové trhy, pořádané ve městě koncem října. Kulinářskou pochoutku, velmi vzácný druh houby, si tu můžete dát snad v kterékoliv restauraci a ke koupi ji seženete doslova na každém kroku. Vzácnější je bílý lanýž, ten se kupuje za mnohem vyšší cenu než jeho levnější černý „bráška“. 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Orvieto, Norcia a čočka 

Rozkvetlá pole u Castelluccia di Norcia Rozkvetlá pole u Castelluccia di Norcia

Za krásou Umbrie a jejích působivých městeček se vydejte do starobylého Orvieta, města postaveného vysoko na tufovém skalisku. Dominuje mu jeden z nejhezčích gotických dómů v celé Itálii. Velkým lákadlem je rovněž tajemná studna svatého Patrika, do jejíž hlubin mohli sestoupit i osli. A protože na vysokém pahorku bylo relativně bezpečno, uchýlil se sem po vyplenění Říma roku 1527 i papež Klement VII. 

A pokud vás to raději táhne do barevné krajiny, vydejte se do okolí města Norcia, a zejména do okolí Castelluccia di Norcia, téměř k hranici se sousedním krajem Marche, ke kopečkům hor Monti Sibillini: za vyhlášenými rozkvetlými poli červeného vlčího máku a nejen něho. Na začátku května tu ve velkém kvetou divoké orchideje, poté tulipány, od poloviny června začíná kvést žlutá hořčice a brzy po ní červený vlčí mák. Na začátku července se na polích začínají modrat chrpy. 

A aby toho nebylo málo, pěstuje se tu vyhlášená umbrijská čočka. Je drobná a má tenkou slupku, a tak umožňuje vaření i bez předchozího namáčení. Vzpomeňte si na ni, až budete shánět výbornou čočku, vhodnou například do salátů. Zvolíte-li ten správný recept a postup, dostanete Umbrii i do své kuchyně. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Umbrie)

Zelené srdce Itálie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Umbrie

Zájezdy do Umbrie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/umbrie/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024