Roboti ovládli Londýn! Nevěříte? V Muzeu vědy se přesvědčíte, že chytré stroje jsou zkrátka všude

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 3. 2017 • Přečteno 3689x

Co dělat a kam vyrazit s dětmi v Londýně? My doporučujeme výlet do budoucnosti, kam se rázem přesunete díky fascinující výstavě v Muzeu vědy…

17 zájezdů na téma: Pro rodiče a děti – LondýnZobrazit zájezdy

Víte, že...

Termín robot vychází ze slova robota. To bylo známo již v 17. století ve významu otrocká práce poddaných. 

Do 3. září letošního roku máte možnost v londýnském Muzeu vědy vidět velkolepou výstavu zasvěcenou robotům. Kromě detailního popisu všech možných variant budoucnosti mapuje výstava také bohatou historii modelů velice věrně napodobujících člověka. Až budete výstavu vstřebávat, opět se vám na mysl vkrade ta neodvratná myšlenka: jak blízko je lidstvo od chvíle, kdy se roboti vzbouří a ovládnou svět?

Nejprve chytří roboti ovládli domácnosti, kde vysávají a sekají trávu. V příštích 25 letech by ale měli prostoupit většinu oblastí lidského života. A časem pak nejspíš úplně vytlačí dělníky, úředníky, budou řídit auta i servírovat sushi. Obrázek ze science fiction, nebo realita budoucnosti? Kurátoři výstavy v Londýně se rozhodli, že historii soužití člověka s roboty (od renesance až po současnost) detailně zmapují. K vidění je 16 interaktivních modelů z celého světa, které jsou schopny reagovat na své okolí, včetně člověka.

Výstava je rozšířena i o tzv. českou stopu. Jeden z panelů tak některým návštěvníkům připomene, jiným osvětlí, že prokazatelným autorem slova robot, jež jako jedno z mála českých slov vešlo do slovníku mnoha světových jazyků, byl Josef Čapek. Vůbec poprvé jej ale použil jeho bratr Karel v divadelní hře R.U.R., na kterou odkazuje i jeden z mnoha zajímavých exponátů.    

Nejstarší vystavený předmět, dřevěná soška mnicha, kterou rozpohybovává hodinový strojek, pochází z 15. století. Je jedinečným kontrastem ke všem současným robotům, kteří mluví, ovládají desítky jazyků, dovedou plynule gestikulovat a pomocí umělé inteligence a kamery mohou sledovat okolí a reagovat na lidské emoce. 

Odpovědné role průvodce se na této přehlídce všemožných robotů zhostil humanoid-bavič (RoboThespian). Jeho pohyby jsou v mnoha ohledech schopny vyrovnat se těm lidským, což z něj činí docela sebevědomého chlapíka. Přítomným novinářům svou robotí angličtinou dokonce opakovaně sděloval, že je velmi chytrý: „I’m a very clever robot.“

Praktické informace

Kde? Science Museum, Exhibition Rd, Kensington, Londýn

Kdy? Výstava potrvá do 3. září 2017 (Po–Pá: 10–18 hod.).

Za kolik? Dospělí: 15 liber (přibližně 480 korun); snížené vstupné: 13 liber. Děti do 7 let mají vstup zdarma. K dispozici je také rodinné vstupné.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Londýn pro rodiče a děti

Tajemství Londýna živě

Vyberte si jeden z našich 17 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. července

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/roboti-ovladli-londyn-neverite-v-muzeu-vedy-se-presvedcite-ze-chytre-stroje-jsou-zkratka-vsude/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024