Silvestr v Římě: ohňostroje, koncerty zdarma a na slavnostní tabuli čočka pro štěstí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12085x

Silvestr v Římě láká na velké ohňostroje, koncerty zdarma, nejrůznější párty, představení i slavnostní menu v restauracích.

Vyberte si z našich 21 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Římě se na Silvestra běhá i tradiční maraton? Jeho počátky sahají do 60. let 20. století, trasa měří 10 km. Kdo nechce soutěžit, může běžet jen pro radost.

Silvestr v Římě, to je osobité veselí ve víru Věčného města, oděného do slavnostní atmosféry. A pokud se říká, že v hlavním městě Itálie je pořád co dělat, poslední den v roce to platí dvojnásob: více či méně organizované párty, koncerty zdarma, slavnostní menu v restauracích a nezapomenutelné ohňostroje, kterým místní monumenty tvoří tu nejlepší kulisu.

Italové jsou svým uměním slavit pověstní, přidejte se k nim i vy. Nemusíte ani patřit k vyznavačům bujarého veselí, abyste se tady cítili dobře. Slavnostní atmosféra je ve městě cítit na každém kroku. Vydejte se do Říma na konec roku a spojte návštěvu města s novoroční oslavou. Poradíme vám, co od silvestrovských oslav v Římě čekat a jak si je co nejlépe užít.  

Monumentální ohňostroje: Odkud je sledovat? 

Silvestrovské ohňostroje v ŘíměSilvestrovské ohňostroje v Římě

Silvestr a ohňostroj, to je v Itálii nerozlučná dvojice. Souvisí totiž s prastarou tradicí vyhánění zlých duchů, aby se do nového roku mohlo vstupovat „s čistým štítem“.

Řím každoročně organizuje pyrotechnická představení, často doplněná hudebním „soundtrackem“. Petardy a zářící světlice vystřelují do rytmu na mnoha místech, největší a nejtypičtější ohňostroj se pořádá na slavné ulici Via dei Fori Imperiali.

A odkud si jeho sledování nejlépe vychutnat? Z vyhlídkové terasy na historicky nejnižším a nejdůležitějším římském pahorku Kapitol. Forum Romanum a Koloseum odsud budete mít jako na dlani. Je ale nutné hlídat si místo s velkým předstihem, terasa je malá a pozorovatelů moc.

Ovšem ani další vyhlídková místa vůbec nejsou k zahození. Sledování Římských ohňostrojů si bezvadně užijete z vyhlídkové terasy na pahorku Pincio, přímo nad náměstím Piazza del Popolo a na okraji známého parku Villa Borghese. Další možností je sledovat ohňostroje z ulice, vedoucí od vyhlídkové terasy směrem ke Španělským schodům.

Na opačné straně města se rozkládá „vyhlídkový“ pahorek Janicul. Nejvíce lidí tu na ohňostroj čeká v jeho centrální části na prostranství u sochy velitele a hrdiny Giuseppe Garibaldiho.

Zpovzdálí lze ohňostroje sledovat i z vršku Monte Mario či z dalších desítek míst po celém městě. Každý volí podle svého gusta, nejdůležitější je, si podívanou, třeba se skleničkou šampaňského v ruce, skutečně vychutnat.

Kluby, bary, diskotéky, kabarety

Na zdraví a šťastný nový rok! Na zdraví a šťastný nový rok!

Římské kluby, bary, diskotéky, kabarety a další podniky poslední den v roce doslova praskají ve švech. Předhánějí se v rozmanitosti nabízených programů, a kdo dává přednost právě tomuto typu zábavy, zklamán rozhodně nebude.

V závislosti na lokalitě, typu podniku a nabízeném doprovodném programu či občerstvení se vstupné pohybuje od 20 euro výš. Do většiny klasických barů, kde se nápoje a občerstvení konzumuje tzv. na stojáka (často venku na chodníku před barem), se vstupné pochopitelně neplatí.

Legendární koncerty zdarma 

V Římě se na Silvestra pořádají koncerty zdarmaV Římě se na Silvestra pořádají koncerty zdarma

K Silvestru v Římě neodmyslitelně patří koncerty a četná divadelní představení, pořádaná po celém městě. Již legendární silvestrovské koncerty se konají pod širým nebem na ulici Via dei Fori Imperiali a na někdejším římském stadionu Circo Massimo. Vstupné je pro všechny zdarma!

Jména umělců organizátoři odtajňují takřka na poslední chvíli. Jisté ovšem je, že se vždy jedná o velké hvězdy italského hudebního nebe.

Silvestrovské menu: Co nesmí chybět? 

Cotechino con lenticchie nesmí na silvestrovské tabuli chybětCotechino con lenticchie nesmí na silvestrovské tabuli chybět

Toužíte po neopakovatelném romantickém večeru a do kapsy nemáte hluboko? Pak se možná necháte nalákat na klasickou silvestrovskou několikachodovou večeři, podávanou (často s hudebním doprovodem) v některé ze stovek římských restaurací.

Silvestrovské menu restaurace pečlivě vybírají s velkým předstihem, ostatně s velkým předstihem je také nutné si místo ve většině restaurací rezervovat. A co na takové silvestrovské tabuli nesmí chybět? Cotechino con lenticchie – čočka tradičně připravovaná s vařenou či dušenou uzeninou.

Dalším typickým slavnostním pokrmem je růžové Risotto al melograno – rizoto s granátovým jablkem. To totiž, stejně jako čočka, zajišťuje do nového roku štěstí a peníze.

Svatý Silvestr aneb o důvod navíc, proč na Silvestr do Říma 

Svatý Silvestr s císařem Konstantinem v ŘíměSvatý Silvestr s císařem Konstantinem v Římě

31. prosinec je dnem věnovaným svatému Silvestrovi, římskému papeži, za jehož pontifikátu ve 4. století došlo k přeměně Říma pohanského na Řím křesťanský. Symbolicky je tak považován za jakéhosi převaděče lidí ze staré do nové epochy plné nových nadějí.

Svatý Silvestr zemřel 31. prosince roku 355 a to je další důvod, proč je jeho památce věnován právě poslední den v roce.

Stále váháte, kde se letos rozloučit se starým rokem a stylově přivítat ten nový? Nechte se zlákat Věčným městem, nebudete litovat!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 21 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/silvestr-v-rime/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024