Janicul: osmý římský pahorek

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11614x

Janicul je druhý nejvyšší vrchol v hlavním městě Itálie. Nachází se v západním Římě a je z něj překrásný výhled na město.

Vyberte si z našich 20 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás!

Římané na Janicul rádi vyrážejí na piknik. Přidejte se i vy!

Pahorek Janicul, italsky Gianicolo, je druhý nejvyšší vrcholek Říma. I když nepatří ke slavným sedmi římským pahorkům (Palatin, Kapitol, Aventin, Celio, Quirinal, Viminal a Eskvilin), mezi nimiž v dávné historii vznikl starověký Řím, řadí se Janicul také k velmi důležitým místům metropole. Někdy se mu přezdívá „osmý římský pahorek“.

Bůh Janus

Janicul, ze kterého je úžasný výhled na italské hlavní město, býval považován za centrum kultu jednoho z nejdůležitějších bohů římské mytologie. Bůh Janus reprezentoval boha vrat, dveří, vchodů, začátků a konců, a byl vyobrazován s několika tvářemi najednou. Pozůstatkem tohoto boha je název měsíce ledna v angličtině – January. Kněží, kteří v antických dobách Januse uctívali, si vybrali právě pahorek Janicul, aby mohli být bohu blíž a zprostředkovávat tak lidem znamení, která dával.

O mnoho let později, v 19. století, byl pahorek svědkem významné bitvy proti Francouzům, kteří zahájili útok na Řím. Italské jednotky vedl Giuseppe Garibaldi, jemu je na pahorku věnována řada soch a památníků. 

Místo klidu a odpočinku pro malé i velké

Obyvatelé Říma často Janicul navštěvují, neboť zde hledají klid a odpočinek od hektického centra města. Místo je oblíbené i u dětí, zejména díky loutkovému divadlu, které se zde nachází. Pro turisty je pahorek přitažlivým hlavně díky výhledům na město a možnosti vyfotografovat si Řím z výšky. 

Atrakce pahorku

Mezi nejpopulárnější atrakce Janiculu patří Garibaldiho monument, vysoká jezdecká socha odvážného bojovníka, která je doplněna o 200 metrů vzdálenou jezdeckou sochu Garibaldiho ženy Anity, jež bojovala proti Francouzům po boku svého manžela. Další velmi navštěvovanou památkou je Památník války za nezávislost, ten připomíná padlé hrdiny italských válek za nezávislost mezi lety 1848 a 1870. Vypravíte-li se na Janicul, nezapomeňte si na vrcholu prohlédnout také Manfrediho maják, který roku 1911 věnovali jako dárek argentinští přistěhovalci. U úpatí kopce pro změnu naleznete krásný kostel San Pietro in Montorio připomínající ukřižování Sv. Petra. Mezi vůbec nejpůsobivější stavby Janiculu patří Fontana dell'Acqua Paola, barokní fontána ze 17. století.

Pokud se vám bude zdát centrum Říma příliš divoké, vydejte se nalézt trochu klidu na pahorek Janicul. Určitě nebudete litovat.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 20 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/janicul/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024