Via dei Fori Imperiali: Mussoliniho projev moci

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10191x

Ulice Via dei Fori Imperiali vede od Kolosea k Benátskému náměstí. Byla postavena za vlády fašistického diktátora Benita Mussoliniho.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud si budete moci vybrat, projděte se po Via dei Fori Imperiali v neděli dopoledne, z ulice se v tuto dobu stává pěší zóna. 

Na první pohled se může zdát, že Řím je město, do jehož historického centra příliš nezasáhla ruka moderní doby. V centru italské metropole nemá návštěvník mnoho možností potkat se s novodobou architekturou. Řím působí spíše jako město, které je architektonicky zakonzervováno v minulosti. Přesto se zde dají najít nevratné zásahy člověka 20. století.

Jedním z nich je ulice Via dei Fori Imperiali, která tu vznikla mezi lety 1924 a 1932 na příkaz fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Třída, po které se denně pohybují spousty motorových vozidel, vede od Benátského náměstí (Piazza Venezia) ke Koloseu a částečně protíná antické památky, jakými jsou Augustovo nebo Trajánovo forum.

Z historie do současnosti

Původní název ulice byl Via dell'Impero. Mussolini ji slavnostně otevřel z koňského sedla tím, že přestřihl červenou stuhu. Následovala vojenská přehlídka veteránů z 1. světové války. Italský diktátor sice zamýšlel postavit ulici na počest starověkého Říma, ale výstavba této tepny narušila či kompletně zdemolovala obrovskou zastavěnou plochu v místech, kde je velice vysoká koncentrace antických, středověkých a renesančních památek. Kvůli silnici byla zničena celá řada významných kostelů i domů, antická fora byla rozdělena na dvě poloviny a zčásti překryta asfaltem. Krajina i duch tohoto místa byly násilně změněny a natrvalo poškozeny. Největším problémem, který výplývá z následků stavby, je ale množství výfukových plynů, které produkují projíždějící vozidla. Památky nevyčíslitelné hodnoty, které mají v těchto místech domov již stovky nebo tisíce let, jsou tak vystavovány vytrvalému ničení. I z tohoto důvodu byla po naléhavém volání odborné veřejnosti v roce 2013 jižní část ulice automobilům znepřístupněna.

Po skončení 2. světové války byla ulice přejmenována na Via dei Fori Imperiali a každoročně se zde na začátku června koná průvod na oslavu vzniku moderní Italské republiky.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/via-dei-fori-imperiali-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024