Circo Massimo: jeden z největších stadionů všech dob

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12352x

Circo Massimo je stadion, který leží mezi slavnými římskými pahorky Palantin a Aventin a byl vybudován ve 4. stol. před n. l.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nedivte se, pokud na slavném římském cirku natrefíte na sportovní či jiné akce. V poslední době místo velmi ožívá.

Circo Massimo je stadion, který leží mezi slavnými římskými pahorky Palatin a Aventin a byl vybudován ve 4. stol. př. n. l. V současné době jen stěží rozeznáte, kde se cirk přímo nacházel. Pokud tedy chcete vědět, jak vypadal jeden z největších stadionů všech dob, musíte zapojit fantazii.

Nejlepší výhled na Circo Massimo se naskýtá z císařských paláců na Palatinu. Archeologové tvrdí, že závodiště se nachází hluboko pod zemí, tyto pozůstatky se však budou muset teprve vykopat.

Stadion v době své slávy byl obdelníkového tvaru, asi 600 metrů dlouhý a přes 120 metrů široký. Dráha byla dlouhá přibližně 1 kilometr. Podél něj byly postaveny tribuny, které dokázaly pojmout až 300 000 diváků. Za svých tisíc let existence si prošel mnohými rekonstrukcemi a častým zvelebováním a rozšířováním.

Oblíbené závody římanů

Na stadionu se konaly ty nejoblíbenější hry Římanů, hlavně koňské dostihy a závody vozů. Staří Římané tyto závody milovali, a proto vozatajové patřili mezi nejpopulárnější sportovce své doby. Jednotliví vozatajové byli odlišeni barvami (bílá, červená, zelená nebo modrá) podle příslušnosti do jednoho ze čtyř družstev, které zajišťovalo svým jezdcům veškeré potřebné vybavení. Občas se zde také konaly gladiátorské zápasy, a dokonce i veřejné popravy.

Poslední závody proběhly v roce 549 n. l. Stadion se tedy ke hrám využíval 1 000 let! Jeho sláva dočista uvadla, což potvrzuje i fakt, že se na něm dokonce pěstovalo zelí.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/circo-massimo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024