Salisbury: Katedrála a Stonehenge coby kamenem dohodil

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8607x

Město v anglickém hrabství Wiltshire, ve kterém naleznete úchvatnou gotickou katedrálu.

Vyberte si z našich 67 zájezdů do AnglieZobraz zájezdy

Víte, že…

Majestátní věž slavné katedrály se naklání o téměř 80 centimetrů? V minulosti sice proběhly snahy o její vyrovnání, doposud však bez výraznějších úspěchů.

Zkuste se Angličana zeptat na nejvýznamnější chrámy v jeho zemi. Bezesporu mezi prvními, na které si vzpomene, bude katedrála v Salisbury. Nevelké městečko nacházející se v hrabství Wiltshire, je ovšem pověstné nejenom kvůli středověkému chrámu.

Kam se vydat

Stonehenge vás uchvátí již z dálkyStonehenge vás uchvátí již z dálky

Turismus zde vzkvétá také zásluhou trhů, které se konají dvakrát týdně, v úterý a sobotu a to již od 13. století. Další zajímavostí, jíž Salisbury vděčí za příliv turistů, představuje nedaleký pravěký monument Stonehenge.

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Katedrála a její zajímavosti

V katedrále se můžete podívat na jeden z dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215.V katedrále se můžete podívat na jeden z dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215.

Stavba gotické katedrály, jak ji známe dnes, byla zahájena v první polovině 13. století. Dílo, které bylo dokončeno za 38 let, je dodnes vnímáno jako jeden z mistrovských příkladů anglické raně gotické architektury.

Samotná věž s úctyhodnými 123 metry patří k těm nejvyšším v zemi. Katedrála v Salisbury má ovšem ještě jedno specifikum. V jejích útrobách se nachází nejstarší hodiny ve Velké Británii a téměř jistě se jedná také o připomínku nejranějších mechanických hodin světa.

Byly zkonstruovány již roku 1386 a téhož roku vyzdviženy na věž s příznačným názvem Bell Tower. Zde sloužily až do roku 1884, kdy byly nahrazeny hodinami novými. Dílo hodné mistra bylo následně umístěno v dolní části katedrály, v současné době je tedy tato památka přístupná všem návštěvníkům.

Pokud si uvědomíte, že časem těchto hodin se řídili obyvatelé Salisbury bezmála půl tisíciletí, s o to větší úctou a obdivem k jejich tvůrci budete na tento mechanismus odpočítávající čas pohlížet. Ti z vás, kteří touží mít vše zdokumentováno, (ať již prostřednictvím fotoaparátu či videokamery) budou zklamáni, neboť pořizování jakýchkoliv audiozáznamů je v prostoru katedrály zakázáno.

Chrám v Salisbury ovšem nabízí ještě jeden unikát – tím je jeden z dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215, nachází se přímo v kapitule katedrály.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie

Poznejte zemi gentlemanů

Vyberte si jeden z našich 67 zájezdů do Anglie

Zobrazit aktuální zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/salisbury/

Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AngliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!