Salisbury: úchvatná katedrála a Stonehenge coby kamenem dohodil

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 15892x

Město v anglickém hrabství Wiltshire, ve kterém naleznete úchvatnou gotickou katedrálu.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Majestátní věž slavné katedrály se naklání o téměř 80 centimetrů? V minulosti sice proběhly snahy o její vyrovnání, doposud však bez výraznějších úspěchů.

Zkuste se Angličana zeptat na nejvýznamnější chrámy v jeho zemi. Bezesporu mezi prvními, na které si vzpomene, bude katedrála v Salisbury. Nevelké městečko nacházející se v hrabství Wiltshire, je ovšem pověstné nejenom kvůli středověkému chrámu.

Kam se vydat

Stonehenge vás uchvátí již z dálkyStonehenge vás uchvátí již z dálky

Turismus zde vzkvétá také zásluhou trhů, které se konají dvakrát týdně, v úterý a sobotu a to již od 13. století. Další zajímavostí, jíž Salisbury vděčí za příliv turistů, představuje nedaleký pravěký monument Stonehenge.

Katedrála a její zajímavosti

V katedrále se můžete podívat na jeden z dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215.V katedrále se můžete podívat na jeden z dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215.

Stavba gotické katedrály, jak ji známe dnes, byla zahájena v první polovině 13. století. Dílo, které bylo dokončeno za 38 let, je dodnes vnímáno jako jeden z mistrovských příkladů anglické raně gotické architektury.

Samotná věž s úctyhodnými 123 metry patří k těm nejvyšším v zemi. Katedrála v Salisbury má ovšem ještě jedno specifikum. V jejích útrobách se nachází nejstarší hodiny ve Velké Británii a téměř jistě se jedná také o připomínku nejranějších mechanických hodin světa.

Byly zkonstruovány již roku 1386 a téhož roku vyzdviženy na věž s příznačným názvem Bell Tower. Zde sloužily až do roku 1884, kdy byly nahrazeny hodinami novými. Dílo hodné mistra bylo následně umístěno v dolní části katedrály, v současné době je tedy tato památka přístupná všem návštěvníkům.

Pokud si uvědomíte, že časem těchto hodin se řídili obyvatelé Salisbury bezmála půl tisíciletí, s o to větší úctou a obdivem k jejich tvůrci budete na tento mechanismus odpočítávající čas pohlížet. Ti z vás, kteří touží mít vše zdokumentováno, (ať již prostřednictvím fotoaparátu či videokamery) budou zklamáni, neboť pořizování jakýchkoliv audiozáznamů je v prostoru katedrály zakázáno.

Chrám v Salisbury ovšem nabízí ještě jeden unikát – tím je jeden z dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215, nachází se přímo v kapitule katedrály.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/salisbury/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024