Svatyně Fudži Sengen-džindža: reprezentuje jemný pozemský život

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 5. 2018 • Přečteno 2362x

Reprezentuje jemný pozemský život, ale je také vnímána jako jeden ze symbolů celého Japonska.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

V celém Japonsku je více než tisíc svatyní Fudži Sengen zasvěcených princezně Konohanasakuya, šintoistickému božstvu spojenému s horou Fudži. Svatyně Sengen se nachází na úpatí severní strany hory a název se překládá jako „Severní vstup“ a je hlavní svatyní tohoto typu na sever od hory Fudži.

Svatyně Sengen leží v hlubokém lese daleko od silnic, se kterými je spojena dlouhou cestou lemovanou kamennými lucernami a prastarými cedry. Jako většina japonských svatyní je i Sengen složena z více budov, přičemž nejstarší z nich je hlavní sál postavený již v roce 1615. Najdete zde také taneční sál a další doprovodné stavby.

V minulosti byla svatyně startovním bodem pro poutníky, kteří se chystali zdolat horu Fudži ze severní strany. Tato původní stará cesta se stále nachází vpravo za hlavní budovou svatyně a i dnes začínají někteří poutníci svou cestu právě zde, a to nejprve modlitbou a poté průchodem pod dřevěnou branou torii umístěnou na počátku této cesty.

Většina horolezců dnes ovšem začíná svou pouť na páté stanici Fuji Subaru Line skoro v polovině samotné hory, čímž si dobu výstupu zkrátí i o více než pět hodin.

Božstva hory Fudži

Kolem posvátné hory Fudži je hned několik šintoistických svatyní zasvěcených právě božstvům tohoto místa. Všechny se nazývají Sengen Džindža a hlavní a největší z nich je svatyně Fudži Jošida. Jsou zasvěcené mimo jiné bohyni Konohanasakuya neboli „princezně sakurových květů“.

Podle šintoistické mytologie má být dcerou horského boha Ohoyamatsumi. Reprezentuje jemný pozemský život, ale je také vnímána jako jeden ze symbolů celého Japonska, především díky květům sakury, které jsou jejich společným znakem.

Je také bohyní vulkánů a samotné hory Fudži. Svatyně v okolí hory mají předcházet jejím vulkanickým erupcím, a proto jsou zasvěcené právě bohyni Konohanasakuya. Několik z těchto svatyní v oblasti Kirishima bylo ale v minulosti opakovaně zničeno právě vulkanickými erupcemi hory Fudži.

Jak se ke svatyni dostat?

Ze stanice Kawaguchiko a Fujisan jezdí směrem k jezeru Yamanakako jeden až dva autobusy za hodinu, které vás pohodlně dovezou až ke svatyni.

Vystupte na stanici Kitaguchi Hongu Fujisengen Jinja-mae a ocitnete se přímo před dřevěným vstupem na pozemky svatyně Sengen. Ze stanice Kawaguchiko trvá cesta asi 15 minut, z Fujiyoshida přibližně 5 minut. Další možností je navštívit svatyni Sengen půlhodinovou procházkou ze stanice Fujiyoshida.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/svatyne-fudzi-sengen-dzindza/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024