Szentendre: největší maďarský skanzen a malebný umělecký ráj

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 17723x

Nedaleko malebného Szentendre plného uměleckých galerií se nachází největší maďarský skanzen.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nejstylovější je připlout do Szentendre trajektem po Dunaji. Vyhlídková cesta z Budapešti trvá přibližně 1,5 hodiny.

Maďarské Szentendre je „Montmartrem Dunaje“. Zdejší malebné domy lákají k bezcílným procházkám a desítky zdejších muzeí a galerií zase k poznávání tvorby předních maďarských umělců. Ti se totiž v Szentendre rádi usazovali a dodnes usazují. Milovníkům tradiční lidové architektury nelze než vřele doporučit návštěvu zdejšího největšího maďarského skanzenu.

Městečko na pobřeží Dunaje bylo silně ovlivněno srbskou kulturou. Právě Srbové se tu totiž usadili, když uprchli před Turky. A protože Srbové byli úspěšní obchodníci, mohli si tu brzy postavit pěkné městské domy a dosavadní dřevěné kostely nahradit kamennými.

Szentendre se nachází přibližně 20 km severně od Budapešti, v oblasti tzv. Dunajského ohbí. V okolí se zdvihají Pilišské vrchy, které nejenom že dotvářejí malebnost zdejší krajiny, ale také díky nim Szentendre zažívá více slunečního svitu než kterékoli jiné město v Maďarsku. Možná i proto se Szentendre stalo domovem početné komunity umělců. Dnes jich tu žije a tvoří kolem dvou set a mnozí z nich tu svá díla návštěvníkům představují v galeriích, muzeích či přímo ve svých uměleckých dílnách.

Szentendre – ráj pro umělce

Za všechny jmenujme alespoň muzeum Margit Kovácsové, jedné z nejvýznamnějších maďarských sochařek a keramiček. Půvabná sbírka jejích sochařských děl a reliéfů okouzlí snad každého.

Žil a tvořil tu také Barcsay Jenő, jehož malby a kresby si lze prohlédnout v galerii na ulici Dumtsa Jenő, nedaleko od zdejšího Muzea marcipánu a muzea Jánose Kmettyho s umělcovými akvarely a kubistickými malbami. Ve Férenczyho muzeu jsou vystavena díla malíře Károlyho Férenczyho, průkopníka maďarského expresionismu a plenérové malby, zatímco akty Bély Czóbela jsou vystaveny v galerii na náměstí Templom tér.

Výčet umělců a galerií by takto mohl ještě dlouze pokračovat. Na své si tu přijdou vyznavači takřka jakéhokoliv uměleckého stylu.  

Největší maďarský skanzen 

I procházka mezi jednotlivými galeriemi je velmi příjemná. Malebnými zákoutími a uličkami se totiž v Szentendre rozhodně nešetří. A pokud byste si maďarskou venkovskou architekturu chtěli vychutnat dosytosti a se vším všudy, pak navštivte Maďarský skanzen (Szabadtéri Néprajzi Múzeum), vzdálený přibližně 4 km od města.

Jedná se o největší skanzen v Maďarsku a jednotlivé domy představují venkovskou architekturu různých maďarských regionů. Nechybí ani dřevěné zvonice, škola včetně někdejší výbavy, a téměř každou neděli a ve svátky tu lze obdivovat také ukázky tradičních lidových tanců a řemesel, jako jsou tkaní, hrnčířství či košíkářství.

Szentendre je mezi turisty velmi oblíbené a zejména v letních měsících tu některé ulice takřka praskají ve švech kvůli velkému počtu návštěvníků. Přesto ale stačí lehce se vzdálit od hlavních ulic a náměstí a najednou i vy ucítíte onen klid, který sem vábí maďarské umělce. Návštěva skanzenu je pak jakousi třešničkou na dortu. Užijte si ji!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/szentendre/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024