Keszthely: perla mezi městy na břehu Balatonu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 2. 2019 • Přečteno 21522x

Keszthely je kulturní město na břehu Balatonu, které jako magnet láká nejen k prohlídce zdejšího zámku. Přijměte pozvání.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nechte se po zámeckém parku povozit v kočáře. Budete si připadat stylově.

Keszthely je jednou z perel Maďarska. Kulturní město, které se pro mnohé stalo synonymem pohodové dovolené na břehu Balatonu, se chlubí velmi přívětivou atmosférou, pěší zónou se středomořským nádechem, desítkami muzeí, výborným marcipánem, radovánkami u „maďarského moře“ i skvostným zámkem, který bývá často připodobňován k francouzskému Versailles. Kolem zámku se rozprostírá pěkně upravený park, ovšem nejenom…

Město Kestzthely (čteno Kestej) leží na západním břehu Balatonu a se svými asi 20 000 stálými obyvateli je jedním z největších středisek, které se kolem „maďarského moře“ rozkládají. Je také jedním z mála měst na Balatonu, které turisty láká snad celoročně. Je ovšem pravda, že tu pravou pohodovou atmosféru v Keszthely zažijete především v létě, kdy se to tu hemží turisty, pěší zóna oplývá stánky se zmrzlinou a počasí je pravé dovolenkové.

Od jezera na pěší zónu 

Molo v Keszthely Molo v Keszthely

V Keszthely mají příjemnou pláž i slavné molo, lákající k procházkám nebo třeba k nasednutí na výletní loď plující po Balatonu. První loď pro pravidelnou přepravu po Balatonu nechala spustit rodina Festetics, která stojí i za mnoha dalšími zdejšími skvělými počiny.

Poblíž Balatonu si užijete upravený park, můžete se napojit na cyklostezku objíždějící celé jezero, a až vás vodní radovánky trochu omrzí, neváhejte a vydejte se do města – třeba do jednoho z mnoha zdejších muzeí. Vybírat můžete i mezi takovými, jako je muzeum panenek nebo třeba cadillaců. Velmi pěkné je malé muzeum marcipánu, jehož návštěvu můžete spojit s příjemným posezením v přilehlé cukrárně. Výletní vláček, jezdící po městě, může být rovněž příjemným zpestřením.

Nádech středomořských letovisek má zdejší pěší zóna, kde panuje poklidná atmosféra a ožívá to na ní hlavně v podvečerních hodinách. Tato upravená a ozdobená část města láká k procházkám i k posezení u dobrého jídla a pití. K nákupům nebo jen inspiraci zvou výlohy mnoha místních obchůdků. Pěší zóna nese jméno slavného maďarského politika Lajose Kossutha.

Maďarské „Versailles“

Zámecký palác Keszthely Zámecký palác Keszthely

Chloubou Keszthely je zámek, připodobňovaný k francouzskému Versailles. Jde o jednu z největších aristokratických budov Maďarska. Zámek tu jako své monumentální sídlo nechala vystavět rodina Festetics (čteno Feštetič), pocházející z Chorvatska.

Stavět začal Kristóf Festetics v roce 1745, na jeho úsilí navázal syn Pál Festetics a vše korunoval nejslavnější člen rodiny György Festetics, jehož sochu si můžou návštěvníci prohlédnout přímo před vchodem do zámku. Dnešní podoba paláce je z let 1883–1887, kdy ho nechal upravit gróf Tasziló Festetics. Rodina Festeticsů zde pak žila do roku 1944.

Prohlídkový okruh vede těmi nejreprezentativnějšími místnostmi a zároveň nechá návštěvníky nahlédnout do tajů toho, jak žila šlechta v Maďarsku v 18. a 19. století. Dohromady budova čítá přes sto místností. Jednotlivé místnosti jsou bohatě zařízeny často původním nábytkem, nechybí výstavy věnující se například nájezdu Turků na území dnešního Maďarska, četné obrazy, neporušené podlahy a další barokní výzdoba.

Třešničkou na dortu vší té nádhery je zámecká knihovna. Čítá přes 80 000 cenných svazků a patří k největším neporušeným šlechtickým knihovnám v Evropě. Obsahuje vzácné rukopisy a knihy psané v desítkách jazyků, věnující se různorodým tématům. Dřevěný nábytek v knihovně je rovněž původní.

Luxusně působí velký zrcadlový sál, který se i dnes využívá při slavnostních příležitostech. Přijedete-li do Keszthely ve správnou dobu (a se správným oblečením), nenechte si ujít třeba místní koncert. V zámku a jeho zahradě se po celé léto pořádá i řada dalších kulturních akcí.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Procházka v nádherném zámeckém parku 

Ibišky v zámeckém parkuIbišky v zámeckém parku

Zámecký palác s charakteristickou vysokou věží kolem dokola obklopuje příjemný zámecký park. Částečně je zařízen jako anglický park s vodotryskem, částečně jako francouzská zahrada. Dnes jeho rozloha dosahuje asi 7 ha z původních více než 40 ha. I tak je rozlehlý, pěkně upravený a doslova láká k procházkám i poklidnému odpočinku.

V místním skleníku je odborně pečováno o vzácné druhy rostlin, návštěvníci mohou zavítat do kočárovny nebo si užít posezení s osvěžujícím nápojem či dortíkem v místní zámecké kavárně. Pamětní deska v parku před zámkem a několik nově vysázených stromů připomíná, že zdejší palác byl 26. května 1995 místem, kde se setkalo osm evropských prezidentů včetně Václava Havla.

Georgikon – první zemědělská univerzita v Evropě

Socha grófa Györgye Festeticse před zámkem Socha grófa Györgye Festeticse před zámkem

Rodina Festetics se zasloužila nejen o stavbu zámku, ale i o všeobecný rozvoj této oblasti na břehu Balatonu. Kromě zavedení pravidelné přepravy po Balatonu nechali v Keszthely postavit nemocnici, lékárnu a gymnázium. Patřili také k významným mecenášům umění.

Jejich velkým počinem bylo založení první zemědělské univerzity v Evropě právě v Keszthely. Nejen o její historii se můžou návštěvníci dozvědět podrobné informace v muzeu Georgikon v těsné blízkosti zámeckého parku.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/keszthely/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024