Keszthely: perla mezi městy na břehu Balatonu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 26. 2. 2019 • Přečteno 4238x

Keszthely je kulturní město na břehu Balatonu, které jako magnet láká nejen k prohlídce zdejšího zámku. Přijměte pozvání.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do MaďarskaZobraz zájezdy

Tip pro vás: 

Nechte se po zámeckém parku povozit v kočáře. Budete si připadat stylově.

Keszthely je jednou z perel Maďarska. Kulturní město, které se pro mnohé stalo synonymem pohodové dovolené na břehu Balatonu, se chlubí velmi přívětivou atmosférou, pěší zónou se středomořským nádechem, desítkami muzeí, výborným marcipánem, radovánkami u „maďarského moře“ i skvostným zámkem, který bývá často připodobňován k francouzskému Versailles. Kolem zámku se rozprostírá pěkně upravený park, ovšem nejenom…

Město Kestzthely (čteno Kestej) leží na západním břehu Balatonu a se svými asi 20 000 stálými obyvateli je jedním z největších středisek, které se kolem „maďarského moře“ rozkládají. Je také jedním z mála měst na Balatonu, které turisty láká snad celoročně. Je ovšem pravda, že tu pravou pohodovou atmosféru v Keszthely zažijete především v létě, kdy se to tu hemží turisty, pěší zóna oplývá stánky se zmrzlinou a počasí je pravé dovolenkové.

Od jezera na pěší zónu 

Molo v Keszthely Molo v Keszthely

V Keszthely mají příjemnou pláž i slavné molo, lákající k procházkám nebo třeba k nasednutí na výletní loď plující po Balatonu. První loď pro pravidelnou přepravu po Balatonu nechala spustit rodina Festetics, která stojí i za mnoha dalšími zdejšími skvělými počiny.

Poblíž Balatonu si užijete upravený park, můžete se napojit na cyklostezku objíždějící celé jezero, a až vás vodní radovánky trochu omrzí, neváhejte a vydejte se do města – třeba do jednoho z mnoha zdejších muzeí. Vybírat můžete i mezi takovými, jako je muzeum panenek nebo třeba cadillaců. Velmi pěkné je malé muzeum marcipánu, jehož návštěvu můžete spojit s příjemným posezením v přilehlé cukrárně. Výletní vláček, jezdící po městě, může být rovněž příjemným zpestřením.

Nádech středomořských letovisek má zdejší pěší zóna, kde panuje poklidná atmosféra a ožívá to na ní hlavně v podvečerních hodinách. Tato upravená a ozdobená část města láká k procházkám i k posezení u dobrého jídla a pití. K nákupům nebo jen inspiraci zvou výlohy mnoha místních obchůdků. Pěší zóna nese jméno slavného maďarského politika Lajose Kossutha.

Testujeme osobněNedáme si pokoj, dokud každý náš zájezd není dokonalý. Vše ověřujeme a zkoušíme na vlastní kůži.Více o testování

Maďarské „Versailles“

Zámecký palác Keszthely Zámecký palác Keszthely

Chloubou Keszthely je zámek, připodobňovaný k francouzskému Versailles. Jde o jednu z největších aristokratických budov Maďarska. Zámek tu jako své monumentální sídlo nechala vystavět rodina Festetics (čteno Feštetič), pocházející z Chorvatska.

Stavět začal Kristóf Festetics v roce 1745, na jeho úsilí navázal syn Pál Festetics a vše korunoval nejslavnější člen rodiny György Festetics, jehož sochu si můžou návštěvníci prohlédnout přímo před vchodem do zámku. Dnešní podoba paláce je z let 1883–1887, kdy ho nechal upravit gróf Tasziló Festetics. Rodina Festeticsů zde pak žila do roku 1944.

Prohlídkový okruh vede těmi nejreprezentativnějšími místnostmi a zároveň nechá návštěvníky nahlédnout do tajů toho, jak žila šlechta v Maďarsku v 18. a 19. století. Dohromady budova čítá přes sto místností. Jednotlivé místnosti jsou bohatě zařízeny často původním nábytkem, nechybí výstavy věnující se například nájezdu Turků na území dnešního Maďarska, četné obrazy, neporušené podlahy a další barokní výzdoba.

Třešničkou na dortu vší té nádhery je zámecká knihovna. Čítá přes 80 000 cenných svazků a patří k největším neporušeným šlechtickým knihovnám v Evropě. Obsahuje vzácné rukopisy a knihy psané v desítkách jazyků, věnující se různorodým tématům. Dřevěný nábytek v knihovně je rovněž původní.

Luxusně působí velký zrcadlový sál, který se i dnes využívá při slavnostních příležitostech. Přijedete-li do Keszthely ve správnou dobu (a se správným oblečením), nenechte si ujít třeba místní koncert. V zámku a jeho zahradě se po celé léto pořádá i řada dalších kulturních akcí.

Procházka v nádherném zámeckém parku 

Ibišky v zámeckém parkuIbišky v zámeckém parku

Zámecký palác s charakteristickou vysokou věží kolem dokola obklopuje příjemný zámecký park. Částečně je zařízen jako anglický park s vodotryskem, částečně jako francouzská zahrada. Dnes jeho rozloha dosahuje asi 7 ha z původních více než 40 ha. I tak je rozlehlý, pěkně upravený a doslova láká k procházkám i poklidnému odpočinku.

V místním skleníku je odborně pečováno o vzácné druhy rostlin, návštěvníci mohou zavítat do kočárovny nebo si užít posezení s osvěžujícím nápojem či dortíkem v místní zámecké kavárně. Pamětní deska v parku před zámkem a několik nově vysázených stromů připomíná, že zdejší palác byl 26. května 1995 místem, kde se setkalo osm evropských prezidentů včetně Václava Havla.

Georgikon – první zemědělská univerzita v Evropě

Socha grófa Györgye Festeticse před zámkem Socha grófa Györgye Festeticse před zámkem

Rodina Festetics se zasloužila nejen o stavbu zámku, ale i o všeobecný rozvoj této oblasti na břehu Balatonu. Kromě zavedení pravidelné přepravy po Balatonu nechali v Keszthely postavit nemocnici, lékárnu a gymnázium. Patřili také k významným mecenášům umění.

Jejich velkým počinem bylo založení první zemědělské univerzity v Evropě právě v Keszthely. Nejen o její historii se můžou návštěvníci dozvědět podrobné informace v muzeu Georgikon v těsné blízkosti zámeckého parku.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Maďarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/keszthely/

Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!