Tapolca: projeďte se na lodičkách v jeskyni a dýchejte zhluboka

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 2. 2019 • Přečteno 7746x

V maďarském městečku Tapolca sestupte do unikátní jeskyně, nasedněte na loďku, vezměte do ruky pádla a vydejte se na krátkou, ale působivou projížďku po průzračně čisté vodě. Zážitek zaručen.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nezaměňte si Tapolcu nedaleko Balatonu s léčebnými jeskynními lázněmi Miskolctapolca. Ty jsou na severovýchodě Maďarska.

Existují místa, která se návštěvníkům vryjí do paměti díky intenzivním zážitkům, které v nich mohou prožít. Jedním z takových je i malá jeskyně ve městečku Tapolca nedaleko Balatonu. Je částečně zaplavena průzračně čistou vodou a návštěvníci se v ní mohou svézt na lodičkách. Pádlovat přitom musejí sami. A když už budete v Tapolce, využijte příležitosti a prozkoumejte moderně zařízené návštěvnické centrum, informující mj. o utváření krajiny a jeskyní v okolí Balatonu, a prohlédněte si upravené poklidné centrum města s jezírkem a mlýnským kolem.

Tapolská pánev je oblast na severním břehu Balatonu, pojmenovaná podle svého centra – městečka Tapolca. Po stovky let bylo hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel pěstování vína. Dnes je tu hlavní atrakcí unikátní jeskyně Tavasbarlang, objevená v roce 1902.

Pádla do ruky a pozor na hlavu  

Někde loďka sotva projede Někde loďka sotva projede

Unikátní jeskyně byla objevena při kopání studny. Jeskyně má tři úrovně, z nichž ta nejnižší a částečně i ta prostřední jsou zaplaveny vodou. Okolní těžba sice jeskyni vody postupně zbavovala, ovšem po uzavření dolu v roce 1990 se voda do jeskyně začala opět vracet.

Pouhých 15–20 metrů pod městem se ukrývá jeskynní systém dlouhý 5 km utvářený vrstvami vápence v období miocénu. Krápníky se tu nikdy nevytvořily, protože několikavrstvá jílová plocha bránila povrchové infiltraci. V jeskyni je téměř 100% vlhkost, vysoký obsah vápníku a konstantní teplota přibližně 20 °C, čímž jsou utvářeny ideální blahodárné podmínky pro lidský organismus. Některé z jeskyní pod městečkem se využívají k léčebným účelům prostřednictvím inhalace.

Opravdový zážitek pro návštěvníky nastává, když po schodech sestoupí do jeskyně a nasednou na loďku, chytí do ruky pádla a vydají se na krátkou, ale o to působivější projížďku. Prostory jsou úzké, držet se rukou okraje lodi se proto raději nedoporučuje. V místech, kde se průjezd stáčí, je ovšem mnohdy lepší uložit pádlo do lodi a místo pádlování se dál odrážet rukama o jeskynní stěnu.

Za poznáním zdejší geologie

Tapolská pánev Tapolská pánev

Pod vámi bude jen několik desítek centimetrů vody, ovšem takové, až oči přecházejí. Voda v jeskyni je průzračně čistá a až smaragdově zelená, v některých místech jsou viditelné průhledy do spodnější části jeskyně a malé rybky – střevle potoční (Phonixus phonixus). V jeskyni panuje ticho a klid. Kromě občasných výkřiků turistů, které se tu logicky velmi rozléhají, je slyšet jen žbluňkání vody po ponoření pádla (a tu a tam i náraz loďky do stěny).

Až budete z jeskyně vycházet přes návštěvnické centrum a obchůdek se suvenýry, nezapomeňte se podívat, jestli se vám náhodou nebude líbit vaše foto pořízené automatickým fotoaparátem. Můžete si zakoupit nejen klasickou fotku, ale třeba i klíčenku s malou pořízenou fotkou uvnitř.

Aby byl zážitek a poznávání Tapolcy kompletní, vzniklo v Tapolce návštěvnické centrum s moderně zařízeným muzeem v těsném sousedství jeskyně, které příjemnou formou informuje o utváření jeskynního systému a krajiny kolem Balatonu. Součástí jsou prolézačky pro děti, ve kterých si mohou vyzkoušet, jak se asi v jeskyních cítí potápěči, a také speciální 3D kino.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Mlýnské jezero a díla László Martona

Jezero a bývalý mlýn s mlýnským kolem uprostřed města Jezero a bývalý mlýn s mlýnským kolem uprostřed města

Při procházce městem určitě zavítejte na upravené Hlavní náměstí (Fő tér), kde sedí i socha Malé princezničky (Kiskirálylány) od místního rodáka, známého maďarského sochaře László Martona. Stejná je k vidění i na nábřeží v Budapešti, kde trůní s majestátním Hradním vrchem za svými zády. Na místě současného Hlavního náměstí bylo odpradávna tržiště. Za pozornost tu stojí okolní domy i sloup Nejsvětější trojice uprostřed.

Z náměstí se vydejte k Mlýnskému jezeru (Malom tó), kde panuje poklidná atmosféra. Mlýn, podle kterého získalo jezírko plné ryb jméno, byl v průběhu staletí několikrát přestavěn. Dnes v něm sídlí hotel, pojmenovaný podle Gabrielly Baumberg, manželky místního rodáka, básníka Jánose Batsányiho. Její busta se nachází v těsné blízkosti jezírka. Autorem nápadného sousoší čtyř žen, symbolizujících čtyři roční období, je rovněž Lázsló Marton.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tapolca/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023