Tapolca: projeďte se na lodičkách v jeskyni a dýchejte zhluboka

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 2. 2019 • Přečteno 10388x

V maďarském městečku Tapolca sestupte do unikátní jeskyně, nasedněte na loďku, vezměte do ruky pádla a vydejte se na krátkou, ale působivou projížďku po průzračně čisté vodě. Zážitek zaručen.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nezaměňte si Tapolcu nedaleko Balatonu s léčebnými jeskynními lázněmi Miskolctapolca. Ty jsou na severovýchodě Maďarska.

Existují místa, která se návštěvníkům vryjí do paměti díky intenzivním zážitkům, které v nich mohou prožít. Jedním z takových je i malá jeskyně ve městečku Tapolca nedaleko Balatonu. Je částečně zaplavena průzračně čistou vodou a návštěvníci se v ní mohou svézt na lodičkách. Pádlovat přitom musejí sami. A když už budete v Tapolce, využijte příležitosti a prozkoumejte moderně zařízené návštěvnické centrum, informující mj. o utváření krajiny a jeskyní v okolí Balatonu, a prohlédněte si upravené poklidné centrum města s jezírkem a mlýnským kolem.

Tapolská pánev je oblast na severním břehu Balatonu, pojmenovaná podle svého centra – městečka Tapolca. Po stovky let bylo hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel pěstování vína. Dnes je tu hlavní atrakcí unikátní jeskyně Tavasbarlang, objevená v roce 1902.

Pádla do ruky a pozor na hlavu  

Někde loďka sotva projede Někde loďka sotva projede

Unikátní jeskyně byla objevena při kopání studny. Jeskyně má tři úrovně, z nichž ta nejnižší a částečně i ta prostřední jsou zaplaveny vodou. Okolní těžba sice jeskyni vody postupně zbavovala, ovšem po uzavření dolu v roce 1990 se voda do jeskyně začala opět vracet.

Pouhých 15–20 metrů pod městem se ukrývá jeskynní systém dlouhý 5 km utvářený vrstvami vápence v období miocénu. Krápníky se tu nikdy nevytvořily, protože několikavrstvá jílová plocha bránila povrchové infiltraci. V jeskyni je téměř 100% vlhkost, vysoký obsah vápníku a konstantní teplota přibližně 20 °C, čímž jsou utvářeny ideální blahodárné podmínky pro lidský organismus. Některé z jeskyní pod městečkem se využívají k léčebným účelům prostřednictvím inhalace.

Opravdový zážitek pro návštěvníky nastává, když po schodech sestoupí do jeskyně a nasednou na loďku, chytí do ruky pádla a vydají se na krátkou, ale o to působivější projížďku. Prostory jsou úzké, držet se rukou okraje lodi se proto raději nedoporučuje. V místech, kde se průjezd stáčí, je ovšem mnohdy lepší uložit pádlo do lodi a místo pádlování se dál odrážet rukama o jeskynní stěnu.

Za poznáním zdejší geologie

Tapolská pánev Tapolská pánev

Pod vámi bude jen několik desítek centimetrů vody, ovšem takové, až oči přecházejí. Voda v jeskyni je průzračně čistá a až smaragdově zelená, v některých místech jsou viditelné průhledy do spodnější části jeskyně a malé rybky – střevle potoční (Phonixus phonixus). V jeskyni panuje ticho a klid. Kromě občasných výkřiků turistů, které se tu logicky velmi rozléhají, je slyšet jen žbluňkání vody po ponoření pádla (a tu a tam i náraz loďky do stěny).

Až budete z jeskyně vycházet přes návštěvnické centrum a obchůdek se suvenýry, nezapomeňte se podívat, jestli se vám náhodou nebude líbit vaše foto pořízené automatickým fotoaparátem. Můžete si zakoupit nejen klasickou fotku, ale třeba i klíčenku s malou pořízenou fotkou uvnitř.

Aby byl zážitek a poznávání Tapolcy kompletní, vzniklo v Tapolce návštěvnické centrum s moderně zařízeným muzeem v těsném sousedství jeskyně, které příjemnou formou informuje o utváření jeskynního systému a krajiny kolem Balatonu. Součástí jsou prolézačky pro děti, ve kterých si mohou vyzkoušet, jak se asi v jeskyních cítí potápěči, a také speciální 3D kino.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Mlýnské jezero a díla László Martona

Jezero a bývalý mlýn s mlýnským kolem uprostřed města Jezero a bývalý mlýn s mlýnským kolem uprostřed města

Při procházce městem určitě zavítejte na upravené Hlavní náměstí (Fő tér), kde sedí i socha Malé princezničky (Kiskirálylány) od místního rodáka, známého maďarského sochaře László Martona. Stejná je k vidění i na nábřeží v Budapešti, kde trůní s majestátním Hradním vrchem za svými zády. Na místě současného Hlavního náměstí bylo odpradávna tržiště. Za pozornost tu stojí okolní domy i sloup Nejsvětější trojice uprostřed.

Z náměstí se vydejte k Mlýnskému jezeru (Malom tó), kde panuje poklidná atmosféra. Mlýn, podle kterého získalo jezírko plné ryb jméno, byl v průběhu staletí několikrát přestavěn. Dnes v něm sídlí hotel, pojmenovaný podle Gabrielly Baumberg, manželky místního rodáka, básníka Jánose Batsányiho. Její busta se nachází v těsné blízkosti jezírka. Autorem nápadného sousoší čtyř žen, symbolizujících čtyři roční období, je rovněž Lázsló Marton.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tapolca/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024