Hortobágy: Maďarská pusta – nekonečné nic a jaký je to unikát!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 9. 2018 • Přečteno 16665x

Kovbojové pusty čikóši předvádějí své umění, racky se spirálovitými rohy se v houfu potulují travnatou plání… Je čas objevit maďarskou pustu.

Vyberte si z našich zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Buvoli jsou v ohrožení schopni na prvních 100 metrech předběhnout i koně? Jsou to navíc dobří tahouni, mají větší sílu než koně.

Širá a nekonečná, typicky maďarská a má svůj půvab – taková je pusta (puszta). Národní park Hortobágy se stal nejstarším národním parkem v Maďarsku a zároveň unikátem – jedinou rozsáhlou a souvislou travnatou krajinou ve střední Evropě. Potkáte tu mimo jiné vzácné koně plemene nónius, houfně se pasoucí šedý skot, uherské cápové ovce se spirálovitými rohy či prasata mangalica a budete moci obdivovat jezdecký um čikóšů neboli kovbojů pusty.

Vzácná a nebývale krásná oblast maďarské pusty se rozprostírá na východě země poblíž města Debrecín, nedaleko rumunských hranic. Jmenuje se Hortobágy (čteno Hortobáď) a nejlépe ji poznáte, když nasednete na povoz v místním návštěvnickém centru a vyrazíte do dáli…

Zdejší hřebčín s tradicí starší než 300 let díky svým bohatým schopnostem zaujímá přední místo mezi národními hřebčíny v celé Evropě. A právě tady organizují projížďky po pustě a působivé show, které život v této oblasti návštěvníkům přibližují.

Nónius, racka, szürke, mangalica…

Racky se spirálovitými rohyRacky se spirálovitými rohy

Proslulost hortobágyského hřebčína zajistilo především umění zdejších čikóšů a kdysi i plemeno koní nónius. Jde o plemeno, které se v Maďarsku chovalo především pro válečné účely poté, co byl z rakouského císařského vojska během napoleonských válek ukořistěn hřebec jménem Nónius, který se v Maďarsku stal zakladatelem nového plemena. Dnes je kůň vhodný i k uspokojení nároků moderního sportovního jezdectví.

Bezpochyby nejimpozantnějšími zvířaty, které v pustě můžete potkat, je maďarský šedý skot (szürke). Tradičně je chován ve stádech po 100–200 kusech.

Unikátem, který se nikde jinde na světě nevyskytuje, je ovce racka neboli cápová ovce. Odpradávna symbolizuje maďarské národní uvědomění. Charakteristickým znakem bílých nebo černých ovcí jsou spirálovitě stočené rohy, jimiž se pyšní jak berani, tak ovce.

Když kovbojové pusty bičem prásknou…

Čikóš předvádí své umění Čikóš předvádí své umění

A kdo jsou místní čikóši? Zdejší „kovbojové pusty“, kdysi zbojníci a dnes šikovní muži předvádějící působivou show pro návštěvníky. Čikóši, oblečení do plandavých výrazně modrých kalhot, tmavých kabátců a širokých klobouků, umějí koně posadit i položit na bok, když na něm sedí, a ve chvíli, kdy ve vzduchu mohutně práskají bičem, kůň se ani nehne.

Původ této atrakce sahá do časů zbojníků a pokládání koně i práskání bičem má své opodstatnění: zbojníci se s ležícím koněm mohli ukrýt ve vysoké trávě a rákosí a kůň zvyklý odmalička na práskání bičem se nezalekl střelby z pušky, přestože je přirozeně plachým a citlivým zvířetem. Na ušití čikóšových širokých kalhot – gatí (gatya) – je potřeba 6 metrů látky a na pouhé rukávy jeho košile se jí spotřebují hned 3 metry.

V pustě je možné obdivovat jezdecké umění i při sledování Kochova pětispřeží. Pět koní v tzv. uherské zápřeži ovládá jeden jezdec, který stojí rozkročmo na dvou zadních koních, každou nohou na jiném koni, a v rukou svírá otěže všech pěti koní. Takto se projíždí kolem dokola rychlostí, že se za koňmi jen zapráší… Předvádí jedinečnou zkoušku toho nejnáročnějšího jezdeckého umění i odvahy.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Nejdelší kamenný most poblíž dobré csárdy

Devítiobloukový nejdelší kamenný most v Maďarsku Devítiobloukový nejdelší kamenný most v Maďarsku

Živějším centrem v maďarské pustě je malá obec Hortobágy, proslavená unikátním mostem s devíti pilíři. Tento most je nejdelším kamenným mostem v Maďarsku. Stal se i symbolem zdejšího kraje.

Poblíž stojí tradiční Velká csárda, bývalý zájezdní hostinec, kde si dnes v atraktivním prostředí můžete vychutnat gulášovou polévku, hortobágyské masové palačinky, filet ze sumce, paprikáč, pörkölt z masa ovce racky a nepřeberné množství dalších tradičních maďarských specialit i místních lahůdek. A protože na pustě bývá obvykle chladněji než jinde, možná vám přijde vhod i trocha místní pálenky na zahřátí.

Do protější budovy, která je stejně jako csárda ukázkou někdejší maďarské lidové architektury, bylo umístěno pastýřské muzeum. Pokud si chcete z pusty odvézt bičík či jiné tradiční suvenýry, v okolí csárdy a muzea jistě pořídíte.

Pusta není suchá

Vahadlová studna v pustě Vahadlová studna v pustě

Maďarská step zvaná pusta byla zapsaná i na seznam UNESCO. Je nevšední jednotvárnou travnatou krajinou a jakousi plackou, z níž jen tu a tam vyčnívají funkční vahadlové studny. O vodu a vláhu ostatně v pustě není nouze – přibližně 40 % oblasti tvoří mokřady.

Zdejší mokřady přijdou vhod i buvolům, které do Karpatské kotliny přivezli Avaři už v 6.–7. století. Maďaři je využívali jako tažná zvířata k povozům a chovali je pro mléko i maso. Po přibližně šesti hodinách buvoli vyžadují vodu nebo bahno, čímž bojují proti parazitům a přehřívání. Za horkého počasí ve vodě polehávají klidně i celý den.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hortobagy/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024