Debrecín: maďarský kalvínský Řím, který vás utáhne spíš kulturou než na párky

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 9. 2018 • Přečteno 12489x

Do Debrecínu nejen na párek, ale hlavně za kulturou. Metropole východního Maďarska, přezdívaná „kalvínský Řím“, je jedinečná.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Debrecín byl jedním z prvních maďarských měst poskytujících vysokoškolské studium? Nachází se tu pět univerzit, celkem ve městě studuje na 20 000 lidí.

Kalvínský Řím, lázeňské i univerzitní město, hlavní centrum východního Maďarska a druhé největší město v zemi… Takový je Debrecín. A věřte, že vás neutáhne jen na debrecínské párky! Užijete si místní široké bulváry, elegantní náměstí, trhy, kulturní akce, Velký les i monumentální Velký kostel, který město v mnoha ohledech charakterizuje.

Druhé největší město Maďarska, ve kterém žije asi 200 000 obyvatel, je nejvýznamnějším kulturním i hospodářským centrem na východě země, v kraji hajduků.

A je také „městem kalvinistů“. V polovině 16. století přestoupila většina obyvatel Debrecínu ke kalvínskému vyznání a z města se stalo hlavní centrum protestantského hnutí v zemi.

Proto se mu přezdívá i „kalvínský Řím“. Ostatně kalvínských kostelů tu sice zdaleka není tolik jako kostelů v Římě, ovšem i tak jich lze v Debrecínu napočítat na pětadvacet. Klenotem je zdejší největší kalvínský kostel v zemi.

Velký „vyhlídkový“ kostel s vzácnou lenoškou

Symbol Debrecínu: Velký kostel (Nagytemplom) Symbol Debrecínu: Velký kostel (Nagytemplom)

Právem je Debrecín vyhledávaný pro svou přívětivou atmosféru a kulturní památky. Perlu mezi nimi představuje Velký kostel (Nagytemplom), který svou mohutností odráží rozmach kalvinismu.

Neoklasicistní žlutá budova, dominující Kossuthově náměstí a potažmo i celému městu, je dílem architekta Mihályho Pollaca. Stavba byla dokončena roku 1823 a stavělo se na místě, kde požár zničil starý gotický kostel sv. Ondřeje. Dovnitř se může posadit najednou až 3 000 lidí.

Ve spíše strohém interiéru kostela kontrastují bílé stěny s tmavými lavicemi a bohatě zdobenou kazatelnou. Místní varhany se při pořádaných koncertech často rozeznívají.

Po schodech a částečně výtahem se dostanete k obřímu zvonu v severní věži. Největší zvon v Maďarsku nese jméno podle generála Rákocziho (Rákóczi-harang), protože byl odlitý z kanónů sloužících v Rákocziho válce o nezávislost.

Vyplatí se vystoupat i do muzea s modely dalších kostelů a na chrámovou terasu, odkud se nabízí jedinečný pohled na Kossuthovo náměstí i na celé město.

Mezi vzácné relikvie Velkého kostela patří památná lenoška národního hrdiny Lajose Kossutha, který tu v dubnu 1849 vyhlásil nezávislost Uherska. Na krátký čas se stal hlavou země a Debrecín jejím hlavním městem. Tím bylo město přechodně i po druhé světové válce. Posvátné křeslo je potaženo rudým sametem.

Zlatý býk

Hotel Aranybika na Kossuthově náměstí Hotel Aranybika na Kossuthově náměstí

Na Kossuthově náměstí před Velkým kostelem si prohlédněte městský erb, složený jako mozaika ze 180 000 kousků benátského skla. Jehně v erbu symbolizuje náboženství, palmy starou obchodní tradici, která kdysi sahala až na Střední východ, fénix má připomínat mnoho požárů, které město muselo přestát, a slunce dlouhou dobu slunečního svitu a malé množství dešťových srážek v Debrecínu.

Nepřehlédnutelná je Kossuthova socha s jeho oddanými muži. Keramické kašně na náměstí naopak chybí socha nymfy, která tu původně měla symbolizovat Debrecín. Říká se, že její vnady pobuřovaly starostovu manželku, a proto socha musela pryč.

Zaposlouchejte se do cinkání tramvají projíždějících napříč náměstím a prohlédněte si zdejší hotel Aranybika – Zlatý býk. Je pravděpodobně nejstarším hotelem v Maďarsku.

Secesní budovu navrhl maďarský olympijský vítěz plavání v Athénách roku 1896 Alfréd Hajós. Do budovy nechal zakomponovat i na tehdejší dobu absolutní novinku – plavecký bazén.

Vyplatí se nahlédnout do hotelové vstupní haly, jejíž vitrážová okna zdobí portréty významných městských občanů.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Za kulturou i do lázní

Hotel Aranybika na Kossuthově náměstí Hotel Aranybika na Kossuthově náměstí

Bloumat městem a objevovat jeho zákoutí je velmi příjemné. Dřevořezby v průchodu nedaleko Velkého kostela vás jednoduše dostanou.

Rozhodně byste neměli minout Kalvínskou kolej (Református kollégium), jež se řídila heslem „orando et laborando“ (v modlitbách a práci). Její studenti údajně museli vstávat už ve 3 hodiny ráno. Veřejnosti je přístupné zdejší muzeum, oratorium a knihovna, obsahující přes půl milionu svazků včetně asi 300 překladů Bible.

V Dériho muzeu si můžete prohlédnout národopisnou sbírku. Za odpočinkem se zase vydejte do Velkého lesa (Nagyerdei), kde najdete zoologickou zahradu i městské lázně. Bez nich by to v Maďarsku snad ani nešlo.

Na kulturní zážitky vábí Csokonaiho divadlo z roku 1865 a na tradiční maďarské nákupy zase velká tržnice (vasárcsarnok).

Interaktivní hry na návštěvníky čekají v zážitkovém středisku vědy Agora. Ve městě se každoročně koná i řada festivalů. Nudit se tu rozhodně nebudete.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/debrecin/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024