Tihany: maďarská oáza provoněná levandulí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 11. 2018 • Přečteno 33888x

Maďarský poloostrov Tihany voní levandulí a láká ke krátké návštěvě i delšímu poznávání. Nad vodou Balatonu se budete cítit dobře.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Z Tihany se snadno dostanete i na protější – jižní břeh Balatonu? V letní sezoně odsud jezdí přívoz do Szántódu.

Kopcovitému poloostrovu Tihany, vystupujícímu do vodní hladiny „maďarského moře“ Balatonu, se přezdívá „maďarská Provence“. Všude tu totiž roste nádherná fialová levandule s příznivými léčivými účinky. Celému poloostrovu dominují dvě štíhlé vysoké bílé věže zdejšího barokního opatského kostela. Nechte se zlákat na malebné přírodní scenérie, geologické kuriozity i charakteristické domy s rákosovou střechou, v nichž se můžete dobře najíst nebo nakoupit stylové suvenýry.

Tihany je malou, klidnou a zároveň turisty s oblibou navštěvovanou oázou. Inspirujte se na výlet a také se poučte od místních a jméno poloostrova i na něm ležící obce vyslovujte správně maďarsky jako [Tyháň].

Tato oblast na severním břehu Balatonu byla osídlena už od pradávna. Na začátku 11. století si tu kyjevští mniši do čedičové skály vytesali své mnišské byty (barátlakások), jedinečné zachovalé poustevnické sídlo. Stalo se tak v období, kdy následovali maďarského krále Ondřeje I., jenž se roku 1046 vracel z kyjevského vyhnanství a přivezl si s sebou manželku Anastázii, dceru Jaroslava Moudrého.

Benediktinští mniši a jejich chlouba

Benediktinský kostel Benediktinský kostel

Po svém návratu do vlasti král Ondřej I. založil právě na poloostrově vulkanického původu Tihany benediktinské opatství, jehož budova kdysi místu dominovala. Zakládající listy kláštera jsou uloženy v klášteře v Pannonhalmě a jde o nejranější dokument, jenž obsahuje maďarská slova v jinak latinském textu.

Během osmanských válek v 16. a 17. století byl klášter přestaven na hrad, proto se z původního opatství dodnes dochovala jen krypta s hrobem krále Ondřeje I. pod kostelem. V současném klášteře je možné navštívit Muzeum opatství.

Součástí opatství je barokní benediktinský kostel, tyčící se takřka nad celým poloostrovem. Benediktinští mniši ho postavili v letech 1740–1754 na základech dřívějšího kostela, vysvěceného už roku 1060.

Strohý interiér kostela kontrastuje s jeho bohatě zařízeným interiérem, navrženým a později i z velké části vytvořeným Sebastianem Stulhoffem, který do Tihany přišel z Vídně jako zahradnický pomocník a jako laický bratr tu později vstoupil do benediktinského řádu. Do kláštera se na více než 20 let uchýlil po smrti své snoubenky, jejíž podobizna je údajně zobrazena ve tváři anděla vpravo od oltáře.

Slavná ozvěna

Tradiční domy s rákosovou střechou Tradiční domy s rákosovou střechou

Za další ztvárněnou ženou se vydejme z vyhlídkové terasy vedle kostela po Piskyho promenádě na Vrch ozvěny. Ten byl pojmenovaný podle slavné tihanyské ozvěny. Když na kopci zakřičíte, hlas by měl doputovat ke zdi kostela, odrazit se od ní a vrátit se zpět k vám. Bohužel kvůli postupné zástavbě na poloostrově ozvěna velmi zeslábla.

Pověst vypráví, že ozvěna je hlasem princezny, kterou v jezeře utopil král vod, protože se odmítla provdat za jeho syna. Princeznu tu znázorňuje dívčí socha.

Z promenády se nabízejí nádherné a neustále se proměňující výhledy na Balaton i po něm plující plachetnice. A také na tradiční historické domy s obvykle rákosovou střechou, v nichž tu a tam sídlí keramická dílna, malé muzeum, obchod se suvenýry nebo restaurace. Většina památkově chráněných domů pochází z 18. století.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Voňavá levandule všude kolem

Levandulová poleLevandulová pole

Místní keramika, zejména baculaté hrnečky a ušáky všeho druhu, je tradičně glazována sytě zelenou a modrou barvou. Nejtypičtějším suvenýrem je rozhodně levandule – v jakékoliv podobě. Levandule lékařská nádherně voní a uklidňuje, má blahodárné účinky na lidské zdraví… a zdejší krajině dodává i působivý šarm.

Levandulová políčka na Tihany a v nejbližším okolí uvidíte všude kolem dokola. Největší potěšení z fialově kvetoucí levandule se vám dostane v červnu, kdy se na Tihany koná tradiční každoroční levandulový festival, doprovázený řadou kulturních akcí. Tou dobou je umožněn i samosběr rostlinky. A hlavně, levandule je v létě ve svém největším rozkvětu.

Ve stáncích a obchodech se suvenýry na Tihany takřka celoročně zakoupíte levandulové dekorace, voňavé sáčky, olejíčky, mýdla a jinou kosmetiku s levandulí a také můžete ochutnat levandulové sušenky, zmrzlinu s příchutí levandule, levandulový džem i jiné provoněné pochoutky. Rostlinka sem byla údajně převezena v průběhu první světové války přímo z „levandulového království“ – z francouzského regionu Provence. Ne nadarmo se Tihany přezdívá „maďarská Provence“.

Klid nedotčené přírody

Někdejší mnišská obydlí na Tihany Někdejší mnišská obydlí na Tihany

Kopcovitý poloostrov byl v roce 1952 vyhlášen za přírodní chráněnou oblast a z jeho jihozápadní části byl úplně vyloučen automobilový provoz. Tím bylo ještě umocněno to, že celá oblast je jedinečnou oázou klidu, kde si užijete takřka nedotčenou přírodu, protkanou mnoha stezkami, i pohled na dvě jezera: Vnější jezero (Kulső tó) a Vnitřní jezero (Belső tó), které vyplňuje sopečný kráter do výšky 25 metrů nad úrovní hladiny Balatonu.

V této části poloostrova jsou k vidění i zmiňovaná mnišská obydlí. Speciální geologické a mikroklimatické podmínky stály u zrodu zdejší neobvyklé fauny a flóry.  Na Tihany se můžete setkat s geologickými raritami, jako třeba s horninou gejzirit. Jde o silicit vzniklý vysrážením opálu z horkých pramenů a kromě Tihany se vyskytuje zejména v Yellowstonském národním parku v USA, na Islandu a na Novém Zélandu.

Na Tihany v současné době žije necelých 1 500 obyvatel, ovšem turistů sem za den přijedou stovky, říká se dokonce, že Tihany soupeří se Szentendre nedaleko Budapešti o pomyslný titul „nejturističtější“ obce v Maďarsku. Na hlavních tepnách bývá proto rušno, ale najdete tu i místa o poznání klidnější. Jedněmi z nich jsou kalvárie, která se začala stavět v roce 1926 díky finanční podpoře veřejnosti, a malá kalvinistická zvonice se čtyřmi bílými sloupy.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tihany/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024