Balaton: maďarské moře na retro vlně i s novým elánem

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 7. 2019 • Přečteno 32234x

Balaton má šmrnc a pod patinou nostalgie se u něj ukrývají nové a nové zážitky. Tak jen směle do nich! Tady je malý výčet toho nejlepšího.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Řada letovisek na Balatonu se dnes chlubí modrou vlajkou? Tou se označuje vysoká kvalita vody.

Není snad nikdo, kdo by o „maďarském moři“, jak se Balatonu někdy říká, neslyšel. Leckdo u jednoho z největších jezer v Evropě strávil radostnou dovolenou, někdo ho objel na kole, někdo právě u Balatonu ochutnal maďarské víno nebo skvělý langoš. Období své největší slávy má rekreační oblast kolem obrovského sladkovodního jezera sice patrně za sebou, znovu ovšem láká cestovatele všech věkových kategorií. Připravte plážové i společenské oblečení, sportovní vybavení i pěknou knížku a pojďme ho objet společně.

Pro Maďarsko představuje Balaton a jeho okolí hotový poklad. Místní se v jezeře s nekonečnou vodní hladinou koupou odpradávna, turistický život v dnešním slova smyslu se tu začal rozvíjet od konce 19. století, kdy se na břeh jezera začali masově sjíždět nejprve místní a později zahraniční návštěvníci.

Sever versus jih

Rákosím zarostlý severní břeh Rákosím zarostlý severní břeh

Na své si přijde každý. Pláže na severním a jižním břehu Balatonu se od sebe značně liší. Severní pobřeží je hustě porostlé rákosím, které se později suší a využívá na stavbu typických rákosových střech, jako je tomu zejména v Szigligetu nebo na Tihany. Pláží je tu dost, ovšem v mnoha případech (zvlášť v případě menších pláží mimo kempy a turistická střediska) je nutné do vody sestoupit z jednoduchého mola přímo do vody a rovnou začít plavat.

Na jižním břehu je vše jinak. Tam půjdete, půjdete… a půjdete. Klidně i několik desítek metrů, než vám voda dosáhne alespoň po hrudník. Pláže jsou na jižním břehu prostorné, obvykle travnaté s betonovou hrází podél jezera, a vstup do vody je velmi pozvolný. I voda je díky tomu o poznání teplejší než podél severního břehu. Ovšem rozhodně v ní nezmrznete nikde. Voda v celém Balatonu je nadprůměrně teplá, v letních měsících dosahuje průměrné teploty přibližně 26–28 °C.

Balaton si drží prvenství mezi středoevropskými jezery, co se velikosti týče. Řečí čísel: jezero je 77 km dlouhé, až 14 km široké a až 11 m hluboké. Vodní plocha zabírá rozlohu zhruba 600 km². V nejužším místě – tam, kde do jezera vyčnívá poloostrov Tihany se svou délkou přibližně 5 km – je to do Szántódu na jižním břehu jen něco málo přes 1 km. Jízda trajektem tam trvá přibližně 10 minut. Kdo by si chtěl po cyklostezce objet Balaton kolem dokola, čeká ho přes 200 km trasy po značené stezce.

Balaton neboli Blatenské jezero ovšem není jen koupání. Je to sladké lelkování i poznávání, dobré jídlo, sport, vřelí lidé… a mnoho dalšího.

Od Keszthely po severním břehu pořád dál…

Loď u mola v Keszthely Loď u mola v Keszthely

Keszthely [čteno Kestej] je perlou mezi městy na západním břehu Balatonu, podle mnohých jde dokonce o „hlavní město Balatonu“. Kromě koupání si tu užijete i pořádnou dávku kultury.

Chloubou je zámecký palác, připodobňovaný k francouzskému Versailles. Jednu z nejimpozantnějších aristokratických budov tu vystavěla a obývala rodina Festetics [Feštetič], která se výrazným způsobem podílela i na rozvoji celé oblasti. K poklidným procházkám láká okolní rozlehlý park.

A pak jsou tu kočárovna, četná muzea včetně Muzea marcipánu nebo aut značky Cadillac, desítky kaváren a dalších podniků, místními ulicemi tu brouzdá vyhlídkový vláček… Tady se nudit rozhodně nebudete.

Vonyarcvashegy [Voňarcvašheď] i Balatongyörök [Balatonděrek] vás zlákají na pěkné pláže (strand), Balatonederics [Balatonederič] zase na možnost návštěvy místního Afrického muzea.

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Rákosí a víno

Vinice na svazích severního břehu Vinice na svazích severního břehu

Malým pokladem dále po trase podél severního břehu Balatonu je Szigliget. Malý ráj na „ostrově“. Poloostrov lehce vyčnívající do hladiny sladkovodního jezera kdysi dávno v minulosti skutečně ostrovem byl. Dnes mu dominuje zřícenina obranného hradu, z níž je kouzelný výhled.

Právě v Szigligetu najdete největší koncentraci domů s rákosovou střechou – starých i nových. A také sklepy s dobrým vínem.

Podobně je tomu s vínem i v Badacsony [Badačoň] na úpatí Badacsonyského vrchu, stolové hory vulkanického původu. Její bazaltové podlaží, dostatek slunečních paprsků a jejich intenzita, umocněná tím, jak se odrážejí od vodní hladiny, jsou hlavními faktory stojícími za kvalitou zdejších, především bílých vín.

A kdo by chtěl v cestě za balatonskými víny a vyhlídkami na vinohrady (a z vinohradů na Balaton) pokračovat, nechť se vydá do oblasti Balatonské vrchoviny. Je na dohled. Z vinic na svazích hory Szent György-hegy (Sent Ďórď heď) pochází většina zdejší produkce polosladkého Šedého mnicha (Szurkebarát). Přírodní útvar známý jako Čedičové varhany i obec Tapolca [Tapolca] s unikátní podzemní částečně zatopenou jeskyní je v této oblasti příjemným bonusem.

Hřbitov srdcí a Tihany s levandulí

Benediktinský klášter na Tihany Benediktinský klášter na Tihany

Neobvyklou kuriozitou je hřbitov plný srdcí v Balatonudavari. Legenda vypráví, že na konci 19. století se v Balatonu utopila snoubenka místního kameníka, který jí z žalu vytesal náhrobní kámen ve tvaru srdce. Ostatní ho při tvorbě náhrobků začali napodobovat, a tak vznikl nejen tento památkově chráněný hřbitov, ale i řada podobných (i ojedinělých) náhrobků kolem celého Balatonu.  

Poloostrov Tihany [Tyháň] je magnetem pro všechny návštěvníky západního Maďarska. Někdy se mu přezdívá „maďarská Provence“, a to proto, že je provoněný levandulí. Celému poloostrovu dominují dvě bílé štíhlé věže barokního opatského kostela, láká ovšem i na malebné přírodní scenérie, řadu domů s rákosovou střechou i slavnou ozvěnu.

Šmrncovní Balatonfüred a dál na západ

Promenáda podél jezera v BalatonfüreduPromenáda podél jezera v Balatonfüredu

Lázeňské město Balatonfüred je pojem a má šarm. Z léčebného Kossuthova pramene se můžete napít na hlavním náměstí, obklopeném lázeňskými a hotelovými budovami i příjemným parkem. Kulatý kostel Kerek templom, zdobený obrazy a freskami místních umělců, potkáte cestou k hlavnímu molu, promenádě i vilce spisovatele Jókaie Móra, jenž býval v Balatonfüredu pravidelným hostem.

Nezapomeňte si dojít na dortík a kávičku do vyhlášené a stále oblíbenější Bergmannovy cukrárny na ulici Zsigmond utca. Anebo nastupte na parník a vydejte se na vyhlídkovou jízdu. Zážitek zaručen.

Městečka jako Balatonkenese [Balatonkeneše], Balatonkarattya [Balatonkaraťa] či Balatonvilágos [Balatonvilágoš] na západním břehu jezera jsou plná elegantních vilek (a jejich krátkodobých obyvatel, kteří tu nacházejí klid a pohodu daleko od rušných měst). Balatonvilágos byl kdysi privilegovaným územím maďarských „papalášů“, dnes jde patrně o nejméně konvenční letovisko podél celého jezera.

Za jižním sluncem

Poklidný západ slunce po dni plném zábavy Poklidný západ slunce po dni plném zábavy

Siófok [Šijófok] je největším a nejznámějším turistickým střediskem na jižním břehu Balatonu, přezdívaným někdy i „hlavní město maďarského léta“. Toto nejživější letovisko na Balatonu je plné barů a podobných, obvykle rušnějších, podniků a také kempů, vilek k pronájmu, stánků se suvenýry, ale i galerií a příjemných promenád.

Pulzující centrum Siófoku se rozprostírá kolem zdejší charakteristické vodárenské věže (Víztorony), z jejíž vyhlídkové kavárny se naskýtá perfektní výhled.

Szántód [Sántód] navštíví alespoň na chvilku každý, kdo chce přeplout trajektem z jižního na severní břeh Balatonu a naopak. Právě odtud je to do Tihany jen něco přes 1 km a cesta trvá přibližně deset minut. Zejména v pulzující letní sezoně je ovšem nutné počítat s časem navíc při čekání ve frontě, než se vám na trajekt podaří najet, jedete-li autem.

Balaton…, Balaton…, Balaton… (s odbočkami)

Balaton - aktivity pro každého Balaton - aktivity pro každého

Balatonföldvár, Balatonszarszó, Balatonőszöd, Balatonszemes [Balatonsemeš], Balatonlelle, Balatonboglár… – tak kde tentokrát postavíte stan? Postavíte stan je jen obrazné, o chatičky, prázdninové vilky, penziony i hotely není v oblasti nouze.

Za odbočku stojí chráněná oblast Malého Balatonu (Kis-Balaton) na jihozápadě od Balatonu plná bažin a mokřadů i příjemné lázeňské městečko Hévíz, co by kamenem dohodil od Keszthely. Hévízské přírodní termální jezero s celoročně možným koupáním, ze kterého vystoupíte a budete cítit sametovou hebkost své pokožky, za odbočku rozhodně stojí.

Balaton se dá také celý kolem dokola objet po značené a upravené cyklostezce, a to na kole i na kolečkových bruslích. A pak tu na váš čekají pláže, koupání, slunění, stánky s langoši a se zmrzlinou, příjemné promenády k procházkám, ideální podmínky pro surfování, šlapadla, vodní lyžování, rybaření a další aktivity všeho druhu.

Takže: viszontlátásra [visontlátášra – na shledanou] u Balatonu!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/balaton/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024