Szigliget: zřícenina hradu na břehu Balatonu, nabízející podmanivé výhledy

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 3. 2019 • Přečteno 8267x

V Szigligetu zažijete středověkou atmosféru, užijete si panoramatický výhled, ochutnáte nejlepší víno, vykoupete se v Balatonu… Obci dominuje zřícenina stejnojmenného hradu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

V Szigligetu navštivte některý z vinných sklepů a ochutnejte místní, zejména bílá, vína.

Obchodní stezky vedoucí kolem Balatonu (a nejen je) kdysi strážily strážní hrady. Z jednoho takového se dodnes dochovala jen zřícenina, ovšem ne ledajaká. Zřícenina hradu Szigliget dominuje Balatonské vrchovině a každý, kdo se mezi ruiny hradu vydá, bude odměněn okouzlujícím výhledem. Hrad se tyčí na kopci v těsné blízkosti břehu Balatonu ve stejnojmenné obci.

Obec Szigliget na břehu Balatonu leží na malém poloostrově, vyčnívajícím do hladiny břehu Balatonu. Původně se tu rozkládal malý ostrov a na něm jakýsi háj, díky tomu také oblast získala svůj název (vyvíjením označení „háj na ostrově“).

Szigliget láká svou malebnou polohou, množstvím domů s rákosovou střechou (řada z nich je památkově chráněná), vyhlášenými vinnými sklepy, jedním z nejstarších kostelů v oblasti, plážemi… a stejnojmennou zříceninou hradu.

Stručná historie hradu

Ze zříceniny je nádherný výhled Ze zříceniny je nádherný výhled

Kamenný hrad postavili po vpádech Tatarů a na obranu proti jejich opakovaným nájezdům opati z Pannonhalmského opatství na příkaz Vojtěcha IV. Hrad se králi tak zalíbil, že ho v roce 1262 vyměnil za některá svá panství. Kdysi stával na osamoceném místě, osada pod ním začala vznikat až po roce 1300. Majitelé se střídali, nejvýznamnějšími byla rodina Móriczhidai.

Po bitvě u Moháče Ferdinand I. hrad daroval Bálintu Törökovi z Enyingu. Poté došlo k obnově Szigligetu a jeho přestavbě odpovídající vojensko-taktickým požadavkům středověkého hradu. Majitelé hradu se střídali, hradní stráž, čítající 12 husarů, 25 pěšáků a jednoho dělostřelce, nad hradem neustále bděla. Jeden z hradních kapitánů, Gáspár, dal dokonce na vlastní náklady zhotovit i lodě na obranu hradu proti nájezdům Turků.

Na konci turecké nadvlády v oblasti hrad Szigliget ztratil svůj vojenský význam, o jeho opravu se nikdo nestaral, a tak začal postupně chátrat. V 17. století po zásahu bleskem dokonce část hradu shořela a císař Leopold I. nařídil zbourání zbývajících stojících hradních částí. Na příkaz Vídeňské válečné rady byl hrad vyhozen do povětří. Některé hradní kameny si obyvatelé okolních oblastí odnesli na stavbu svých domů.

Z historie do současnosti

Mezi ruinami dýchá středověká atmosféra Mezi ruinami dýchá středověká atmosféra

Obnovovací práce, jejichž výsledkem je dnešní podoba zříceniny hradu, začaly v roce 1991 a trvají dodnes. Zejména v letních měsících hrad ožívá, když se v jeho prostorech pořádají historické a jiné kulturní akce.

V současné době si návštěvníci mezi ruinami mohou prohlédnout základy několika věží včetně žalářní věže, hradní kaple, studny, kuchyně, pekárny, obytných domů i bran. Středověká atmosféra dýchá ze všech koutů.

A hlavně – výhled z hradu směrem na vulkanicky formovanou Balatonskou vrchovinu, vinařské kopce Badacsony a Szent György, Tapolskou pánev s Tapolcou v centru, i do daleka se rozlévající hladinu Balatonu, jíž brouzdají plachetnice, je okouzlující a nezapomenutelný. Rákosové střechy pod hradem stojících domů jsou pak už jen jakousi třešničkou na dortu.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/szigliget/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024