Villandry: zámek, kde prim hraje zelenina

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10160x

Samotný renesanční zámek vznikl na místě starého hradu z 12. století.

41 zájezdů na téma: Hrady a zámky Zobrazit zájezdy

Víte, že...

Dr. Joachim Carvallo roku 1924 založil organizace „Demeure Historique“, která byla první asociací na světě sdružující vlastníky zámků historické hodnoty? Sám patřil mezi aktivní průkopníky zpřístupňování historických budov veřejnosti.

„Byl jsem kousek od Lyonu, když jsem se dozvěděl o této nemovitosti. Rozhodl jsem se ji navštívit. Zámek byl samé okno, samý balkón a samý falešný otvor. Byl ztracen v porostu keřů a stromů. Ale celkově mě zaujal. Cena se nezdála vysoká, tak jsem hned podepsal smlouvu.“ Těmito prostými slovy popsal dr. Joachim Carvallo událost, která změnila jeho život i podobu zámku Villandry k nepoznání.

Zámek ministra financí

Samotný renesanční zámek vznikl na místě starého hradu z 12. století. Roku 1532 sem přijel ministr financí tehdejšího krále Františka I., který dohlížel na stavbu královského zámku v Chambord. Jean de Breton srovnal původní pevnost se zemí a na jejím místě postavil jeden z posledních zámků na Loiře v renesančním stylu.

Nikdy nebyl zamýšlen jako sídlo krále ani dvora, takže vznikl prostý a relativně jednoduchý zámeček ve tvaru podkovy otevřené do úkolí, skrze něž protékají řeky Cher a Loira. A protože jako bývalý velvyslanec krále v Římě měl možnost studovat italské zahrady, obklopil své sídlo ornamentální zahradou, představující nenásilný přechod mezi zámkem a okolní krajinou.

Nový majitel a změna v módě

V této podobě zámek ve Villandry zůstal až do roku 1754, kdy jej získal velvyslanec krále, markýz de Castellane. Tento obdivovatel klasicismu se rozhodl vše přestavět dle nejmódnějších trendů. Zatímco při změnách interiéru, při nichž vzniklo mimo jiné uzavřené schodiště a krémově zbarvená jídelna, měl šťastnou ruku, přestavba fasády nebyla příliš úspěšná.

Také původní renesanční zahrady přeměnil na tehdy populární anglický park, připomínající volnou krajinu, v němž nechal vysadit exotické stromy, vše doplnil o umělé jeskyně a klasicistní budovu s falešnými okny a navršil tu množství květinových skalek.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Návrat k renesanci po čtyřech stoletích

Roku 1906 koupil nemovitost dr. Joachim Carvallo. Kvůli ní opustil pařížskou lékařskou fakultu, kde se zabýval výzkumem fyziologie trávení, a společně se svou ženou, dědičkou amerického železářského a ocelářského impéria, Ann Colleman, zasvětil zbytek svého života Villandry.

Na úplném počátku si najal sto kameníků, aby zámku vrátili renesační podobu. Poté se rozhodl změnit i zahrady, přičemž za vzor mu sloužila podoba renesančních zahrad v okolí Loiry, benediktinské klášterní zahrady a především rytina od Du Cercaua ze 16. století. Skalky i jeskyně odstranil dynamitem, exotické stromy vykopal a pod nánosy hlíny objevil tři úrovně hradeb – středověké, renesanční a z 18. století.

Výsledek snažení: tři různé zahrady

Po letech práce byly zahrady roku 1920 otevřeny veřejnosti. Jedná se vlastně o zahrady tři. Horní z nich je vodní, její dominantu tvoří jezírko a labyrint vysázený z habrů. O několik schodů níže se nachází zahrada květinová, zvaná Jardin d´Ornament, v níž jsou přesně na milimetr sestříhané živé obrazce ze zimostrázu vyplněné květinami.

Jejich část zasvěcená Amorovi je určena zamilovaným a tvary keřů tu symbolizují různé typy lásky: vějíř a motýli lásku přelétavou, srdce lásku něžnou, dýka tragickou a plameny odráží lásku vášnivou. Hned ve vedlejší části mohou návštěvníci obdivovat záhony ve tvaru hudebních nástrojů, nad nimiž se vznáší omamná vůně kosatců, levandule, rozmarýnu a především růží.

Zeleninová krása

Nejvyhledávanější však je nejníže položená zahrada zeleninová, Jardin Potager. Jejích 12 500 m² je rozděleno do devíti oddělení, kde v každém z nich je zelenina vysázená do jiných geometrických tvarů. Dvakrát ročně (na jaře a v létě) tu zahradníci vysázejí nové obrazce, tvořené čtyřiceti druhy zeleniny. Vše je doplněno hrušněmi, jabloněmi a keři růží, které už od středověku symbolizují mnicha pečujícího o zahradu.

Rodinná tradice

Soukromým majetkem zámek Villandry zůstal až dodnes. Jeho vlastník Henri Carvallo, pravnuk dr. Joachima Carvalla a jeho ženy Ann Coleman, pokračuje v rozvíjení odkazu svých předků. I díky němu můžete navštívit tento střídmě elegantní zámek a užívat si šarmu jeho nádherných zahrad. A při návštěvě nezapomeňte vyšplhat v závěru prohlídky na nejvyšší věž – odměnou vám bude fantastický pohled na celé zahrady i jejich okolí.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mého zájezdu

Zájezdy na hrady a zámky

Jako urozené dámy a páni

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů na téma: Hrady a zámky

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 15. srpna

Francie

Sladká Francie, říkají...

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Francie

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/villandry/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024