Zvon svobody: nezávislost, záhadná puklina a nepříjemný zvuk

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2017 • Přečteno 10593x

Celý příběh populárního zvonu začíná dopisem, který byl adresován Robertovi Charlesovi do Londýna.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do PhiladelphieZobrazit zájezdy

Jedna z hlavních atrakcí, kterou chtějí všichni návštěvníci Filadelfie spatřit na vlastní oči, je celosvětově známý Zvon svobody (Liberty Bell). Filadelfie je největším městem státu Pensylvánie a nachází se na východním pobřeží USA, zhruba dvě hodiny jízdy od New Yorku.

V samém srdci města je možné proniknout do historie místa, které bylo kdysi hlavním městem a sehrálo důležitou roli při podepisování nejdůležitějších listin americké státnosti. Zvon svobody je jeho neodmyslitelnou součástí.

Výroba zvonu pro Filadelfii

Celý příběh populárního zvonu začíná dopisem, který byl adresován Robertu Charlesovi do Londýna. V něm žádají zástupci pensylvánské vlády, aby byl  pro potřeby města vyroben zvon, který bude viset ve State House (dnes Independence Hall, Síň nezávislosti).

Zakázky se ujala londýnská firma Lester and Pack, která pod jiným názvem funguje dodnes. Zvon byl objednán v roce 1751, k padesátiletému výročí první pensylvánské ústavy Williama Penna, zakladatele města. O rok později zvon dorazil.

Isaac Norris, jeden z pisatelů dopisu, rozhodl, že na zvon bude vyryt výňatek z bible. Ještě před zavěšením zvonu chtěli zvědavci vyzkoušet jeho lahodný zvuk. Při testování ovšem zvon pukl. Myslelo se, že zvon má křehkou konstrukci, a tak byla jeho oprava svěřena dvěma řemeslníkům.

Na scénu vstupují John Pass a John Stow

Při slavnostním pověšení nabídlo město zdarma nápoje a jídlo pro své obyvatelePři slavnostním pověšení nabídlo město zdarma nápoje a jídlo pro své obyvatele

Každý, kdo viděl populární film Lovci pokladů s Nicolasem Cagem, si okamžitě vybaví scénu s luštěním hádanky a jména Pass a Stow. Právě jim byl v roce 1753 svěřen prasklý zvon k opravě. Oba Johnové se rozhodli k jeho roztavení a k výrobě zvonu nového. Kvůli původní domněnce o slabé konstrukci se rozhodli použít více mědi. V březnu roku 1753 byl zvon konečně pověšen.

Při slavnostním zavěšení nabídlo město svým obyvatelům zdarma nápoje a jídlo. Všichni očekávali radostnou chvíli, kdy se zvon rozezní. Při prvních úderech si většina místních zakrývala uši a konstatovala, že zvuk je naprosto hrozný. Ponížení tvůrci nechali zvon ještě jednou přepracovat.

Po třech měsících byl znovu pověšen. Zvuk nebyl špatný, nicméně spousta lidí jej klasifikovala pouze jako ucházející. Město se rozhodlo objednat nový kus z Londýna. Ani ten ale nevydával příjemnější tón než zvon původní, a tak si město ponechalo oba.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Americká válka za nezávislost a skrýš pro Zvon svobody

V roce 1777 byla během Americké války za nezávislost Filadelfie okupována Brity. Místní se báli, že by okupanti zvony roztavili a použili pro výrobu děl či koulí, a tak je nechali sundat z věží. Zvon svobody byl tajně přemístěn do kostela v Allentownu, kde jej ukryli obyvatelé Pensylvánie pod prkennou podlahu. Díky této skrýši nebyl zvon zničen a jeho krásu můžeme obdivovat dodnes.

Další trhlina zvonu a symbol nezávislosti

Malá trhlina ve zvonu se zvětšila při vyzvánění u příležitosti oslav George Washingtona v roce 1846. Říká se, že to bylo naposled, kdy zvon opravdu vyzváněl. Aby nebyl ještě více poškozen, rozhodlo se město jej dále nevyužívat. Zvon, který o pár let dříve získal svůj název Zvon svobody, se stal symbolem nezávislosti.

Ke konci 19. století vyslali zvon na velké turné po amerických městech a výstavách. V roce 1915 se vrátil zpět do svého „rodného města“ a byl vystaven v Síni nezávislosti. V dnešní době se nachází v nové budově naproti, kam byl přestěhován v roce 2003.

Historikové si dodnes nejsou jisti, co trhliny ve zvonu způsobilo. Domnívají se, že chyba byla v londýnském zpracování, v jeho konstrukci a následovném dvojím přepracování.

Kdy zvon vyzváněl a co je na něm napsáno?

Dobře si prohlédněte nápisy na zvonuDobře si prohlédněte nápisy na zvonu

Bohužel nevyzváněl 4. července roku 1776, kdy byla přijata Deklarace nezávislosti, jak se mnozí domnívají. Zvonil o čtyři dny později, kdy zval k prvnímu veřejnému čtení Deklarace. Zvon také svolával lidi při speciálních příležitostech, ceremoniích a oslavách.

Na zvonu je krásně čitelný text z bible: „Proclaim liberty throughout all the land unto all the inhabitans thereof“ (Vyhlásíte v zemi svobodu všem jejím obyvatelům, Leviticus 25:10). Dozvíme se také, kdo jej objednal (Pennsylvania Assembly), kdo jej opravil (Pass and Stow), kde (Phila.) a kdy (MDCCLIII, tedy 1753). Bronzový zvon váží více než 900 kg. Pro obyvatele USA je symbolem svobody a v jejich srdcích má stejné místo jako Socha svobody.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 15 zájezdů

USA (Philadelphie)

Její výsost Philadelphie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Philadelphie

Zájezdy do Philadelphie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zvon-svobody/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024