Albertovy doky: oblíbené místo filmařů i milovníků muzeí

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 8. 2017 • Přečteno 5433x

Albertovy doky byly v době svého vzniku vůbec první uzavřené doky postavené z nehořlavého materiálu.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Neexistuje snad jediný návštěvník Liverpoolu, který by při svých toulkách městem alespoň jednou nezavítal do Albertových doků, které patří mezi nejpopulárnější místa ve městě. Ne nadarmo tohle příjemné místo, zapsané i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, navštívily zhruba čtyři milióny návštěvníků.

První komplex domů v Anglii postavený pouze z cihel a železa

Albertovy doky byly v době svého vzniku vůbec první uzavřené doky postavené z nehořlavého materiálu a zároveň první industriální stavbou ve Velké Británii vybudovanou pouze z cihel a železa. Když 30. července roku 1846 princ Albert, manžel královny Viktorie, slavnostně otevíral po sobě pojmenované doky, prohlásil: „Slyšel jsem o velikosti Liverpoolu, ale skutečnost předčila veškerá má očekávání.“

Přístav byl v 80. letech 20. století kompletně zrekonstruován a my věříme, že by se princi Albertovi líbila i současná přeměna doků na komplex bytů, muzeí, obchodů a kavárniček, kde zároveň naleznete nejvíce chráněných staveb Anglie. 

Muzeum všude, kam se podíváš

Najdete zde hned několik vynikajících muzeíNajdete zde hned několik vynikajících muzeí

Součástí doků je několik vynikajících muzeí, kde si na své přijdou nejenom fanoušci skupiny The Beatles, ale také obdivovatelé proslulého Titaniku, který klesl na dno Tichého oceánu 15. dubna 1912. Nejslavnějšímu osobnímu parníku světa je v muzeu Merseyside Maritime věnována rozsáhlá expozice spolu s řadou dalších nádherných modelů zaoceánských lodí.

Ptáte se, co má společného Titanic a Liverpool? Právě zde měl potopený Titanic svůj domovský přístav. V muzeu naleznete spoustu zajímavých věcí, včetně předmětů vylovených z potopené lodi.

Milovníci Brouků by si neměli nechat ujít návštěvu muzea The Beatles Story, největšího stálého muzea na světě věnovaného životům, tvorbě i kariéře členů populární anglické skupiny The Beatles. Během návštěvy si zde můžete prohlédnout řadu předmětů patřících Broukům. Například první kytaru George Harrisona, poslední piano Johna Lennona či bubny Ringo Starra.

Pokud vás zajímá historie města, ale i místní fotbalový klub FC Liverpool, pak neváhejte navštívit Museum of Liverpool vzdálené asi pět set metrů severně od Albertových doků. Zajímavé je také muzeum otroctví International Slavery Museum, které je vhodné jen pro velmi silné povahy. Určitě ale nevynechejte prohlídku skladiště Stanley Dock Tobacco Warehouse z roku 1901.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Doky, které si oblíbili i filmaři

V docích naleznete i pobočku proslulé londýnské Tate Gallery, stejně jako několik výborných restaurací a barů. Albertovy doky jsou oblíbené i mezi filmaři. Typické cihlové doky vytvořily pozadí mnoha filmům, včetně Sherlocka Holmese.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/albertovy-doky/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024