Merseyside Maritime Museum: námořní muzeum v Liverpoolu (nejen) o Titanicu

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 9. 2017 • Přečteno 4016x

Muzeum Merseyside Maritime je opravdu veliké a člověk v něm může snadno ztratit pojem o čase.

Vyberte si z našich zájezdů do LiverpooluZobrazit zájezdy

Pokud se alespoň trochu zajímáte o námořní historii a techniku, pak vám jistě neuniklo, že právě Liverpool sehrál v historii námořnictva obrovskou roli. Právě zde měl svůj domovský přístav asi nejznámější zaoceánský parník, Titanic, který klesl na dno Tichého oceánu 15. dubna 1912.

Mimo rozsáhlou expozici, která je věnovaná nejslavnějšímu parníku světa, zde naleznete velké množství krásných lodních modelů, starých dřevěných lodí, britského válečného loďstva i civilních parníků.

Odhalte nevyřčený příběh slavné lodi

Příběh Titanicu zná jistě každý. Pouhé tři hodiny stačily k tomu, aby se definitivně rozpadnul sen o dokonalosti chlouby britského loďstva – „nepotopitelném" parníku s názvem Titanic. Zatímco na svou první plavbu ze Southamptonu do New Yorku vyplouval jako symbol lidského pokroku, o čtyři dny později se po srážce s ledovcem proměnil v pohřebiště více než 1500 lidí, včetně boháčů, celebrit, ale i chudých emigrantů, kteří doufali v lepší život na březích amerického kontinentu.

Katastrofě, kterou přežilo 711 trosečníků, je v námořním muzeu Merseyside Maritime věnováno celé jedno patro. Proč právě zde? V Liverpoolu totiž sídlila firma White Star Line, která Titanic vlastnila a provozovala. Ačkoliv Titanic nikdy liverpoolský přístav nenavštívil, má s ním velmi silné spojení.

Naleznete zde spoustu zajímavých informací, jak to vlastně s Titanicem bylo, včetně předmětů vylovených z potopené lodi: dobové noviny, dopisy, fotografie, telegramy se záchrannou lodí Carpathia, původní kopii britského vyšetřovacího řízení a spoustu osobních věcí vylovených z vraku.

Další zajímavosti muzea

Exponát v muzeuExponát v muzeu

Kromě expozice věnované Titanicu je zde k vidění řada dalších fascinujících výstav, které popisují historii námořní obchodní dopravy, válečné námořnictvo, další známé lodní katastrofy (Lusitania a Empress of Ireland), historii liverpoolského přístavního města či mapování evropské emigrace do Nového světa.

Mimo jiné se zde dozvíte spoustu zajímavých informací o tom, jaký byl život na lodi, o životě homosexuálů na lodích v době, kdy byla ještě homosexualita nezákonná a spoustu dalších zajímavostí. V neposlední řadě zde naleznete i bohatou kolekci maleb a modelů, které zachycují námořní minulost města, dále také námořní archiv a knihovnu, která obsahuje záznamy obchodních lodí ve Velké Británii.

Muzeum Merseyside Maritime je opravdu veliké a člověk v něm může snadno ztratit pojem o čase. Námořní muzeum naleznete v jedné z budov Albertova doku a vstupné je, stejně jako do spousty dalších britských muzeí, zdarma. Pokud budete mít čas, určitě neváhejte navštívit také nábřeží Pier Head, kde naleznete Památník Titanicu připomínající „hrdiny ze strojovny" slavné lodi.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie (Liverpool)

Za legendami Liverpoolu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Liverpoolu

Zájezdy do Liverpoolu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 7. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/merseyside-maritime-museum/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AngliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023