Picassovo muzeum: objevte umělcovy celoživotní poklady

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 14148x

Nejnavštěvovanější muzeum ve městě ukrývá největší sbírku Picassových děl.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do BarcelonyZobrazit zájezdy

Pojďme společně obdivovat největší a nejvýznamnější sbírku Picassových raných děl. V Museu Picasso de Barcelona najdete malby, kresby, litografie a rytiny ze všech umělcových období. Nejnavštěvovanější muzeum ve městě byste si rozhodně neměli nechat v Barceloně ujít. 

Museu Picasso se nachází v srdci Starého města na ulici Carrer Montcada ve středověkém Palau Bernguer de Aquilar a v dalších sousedních palácích. Sbírku malířových děl věnoval muzeu Picassův přítel Jaime Sabartes a po jeho smrti také sám Picasso. Převahou sbírky čítající na 3000 exponátů jsou rané kresby a malby. Mezi jeho nejznámější práce patří 44 obrazů Las Meninas – Dvorní dámy podle Velázquezova mistrovského díla. 

Picassův talent se rodil v Barceloně

Malíře, sochaře, ale také grafika Pabla Picassa není potřeba nijak zvlášť představovat. Významný talentovaný umělec se stal zakladatelem moderního umění, kubismu. Picasso část svého mládí působil v Barceloně, která jeho tvorbu ovlivnila. 

Picassovo muzeum se nachází v krásné historické budověPicassovo muzeum se nachází v krásné historické budově

Největší část sbírky tvoří díla z roku 1895 až 1904, tedy z doby, kterou Picasso strávil v Barceloně. Pablo Picasso se ocitl v hlavním městě Katalánska, když mu bylo 14 let. V té době jeho otec v Barceloně získal práci na umělecké akademii. Picasso nelenil, nechal se zapsat a brzy byl mezi spolužáky jednoznačným talentem. Už ve svých 15 a 16 letech tvořil významná díla.

Svou první výstavu uspořádal v umělecké kavárně Els Quatre Gats v ulici Carrer Montsió, kterou pravidelně navštěvoval. Lidé se mohli s jeho tvorbou postupně seznamovat v Sala Parks v galerii v Carrer Petritxol, která je dodnes v provozu.

Když mu bylo něco málo přes dvacet let, odjel do Paříže. Do Barcelony se však ještě několikrát podíval, ale po občanské válce ho nesouhlas s Frankem přiměl zůstat ve Francii. V roce 1962 navrhl pro barcelonskou Fakultu architektury vlys a za rok na to, po jeho souhlasu, bylo v Barceloně otevřeno muzeum nesoucí jeho jméno. 

Co v muzeu uvidíte?

Interiér Picassova muzeaInteriér Picassova muzea

V jednom z nejnavštěvovanějších muzeí v Barceloně si prohlédnete malby, kresby i tištěnou grafiku, jako jsou litografie či rytiny pocházející ze všech Picassových uměleckých období, zejména z let 1895–1904. Seznámíte se také s díly z takzvaného modrého období, které se uzavírá Picassovým odchodem do Paříže. 

Obdivovat můžete malířovu první tvorbu – kresby tužkou, které vytvořil coby malý devítiletý chlapec. Dětsky naivní kresby ale nečekejte. Talentovaný umělec už tenkrát vytvořil věrné skici svého otce, matky i sestry. 

Sbírka ukazuje velká plátna v realistickém moralizujícím duchu (První svaté přijímání a Věda a Charita), které ztvárnil coby mladistvý. Nechybí ani skici z první návštěvy Paříže či skici ovlivněné stylem Toulouse-Lautreca či Augusta Renoira. 

Ačkoli Picasso vstřebával slohy minulosti, dokázal se napojit na své současníky a přitom zůstával sám sebou. Místnosti předvádějící série Las Meninas dokumentují umělcův přístup k tématu – uměl si s tématem „pohrát“ a pracovat s ním. Jednou zdůraznil určitou část, podruhé vyzdvihnul zase něco jiného. Ani ukázka díla rok před jeho smrtí nezobrazuje nic neobvyklého. Jeho tahy jsou i v jeho devadesáti letech odvážné a přesné jako všechny předchozí. 

Čtení: Zájezdy do Barcelony – srovnání a doporučení

Kdy a za kolik muzeum navštívit (2015)?

Picassova díla můžete zhlédnout v úterý, středu, pátek, sobotu a neděli od 9 do 19 hodin. Čtvrteční prohlídka muzea je možná od 9 do 21:30 hodin. V pondělí je muzeum zavřeno. 

Ceny vstupenek se liší od toho, co všechno si budete chtít v muzeu prohlédnout. Vstupné za kombinovanou prohlídku muzea a dočasné expozice Picasso y los Reventós činí 14 euro. Samostatná cena za návštěvu dočasné expozice je 6,50 euro a za muzeum je 11 euro.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Španělsko (Barcelona)

Katalánská metropole živě

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Barcelony

Zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/picassovo-muzeum/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024