5 důvodů, proč navštívit Apulii: trulli, křišťálové moře, tajemno i potěšení pro chuťové buňky

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 8. 2017 • Přečteno 11623x

Umění, příroda, chutě, vůně, průzračně čisté moře, památky UNESCO i nečekané možnosti – to je pestrý koktejl, který nabízí jihoitalská Apulie.

Vyberte si z našich zájezdů do ApulieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Tajemné vajíčko usazené v listu, které zdobí místní domy, se jmenuje pumo? Je symbolem naděje a nových začátků.

Každý má ten svůj, možná i dva, tři... Tady je našich pět důvodů, proč se vydat do Apulie. Jihoitalský kraj vás překvapí, okouzlí – a dost možná vám učaruje tak, že se sem budete pravidelně vracet. Je totiž velmi snadné zamilovat si apulijský klid, výborné jídlo, vstřícnost a bezprostřednost místních obyvatel a výhledy do krajiny s olivovníky a sněhobílých domečků trulli. Když si k tomu připočtete pestrost místních archeologických památek, mimo jiné i těch s nádechem Orientu, není se co divit, že Apulie nikdy nezačne nudit...

1. Klidná krajina plná pohádkových trulli

Pro Apulii jsou typické domečky trulli Pro Apulii jsou typické domečky trulli

V Apulii budete stranou spěchajícího davu a velmi rychle se naladíte na místní pohodu. V některých částech si dokonce budete připadat, jako by se tu čas zastavil – například při procházce historickým centrem Bari, hlavního města celého regionu, kde nezřídka uvidíte, jak si místní lidé na sítech před zápražím suší ty nejlepší těstoviny.

Okouzlí vás i místní pohádková krajina. Nekonečně dlouhé a členité pobřeží ve vnitrozemí střídá lehce zvlněná krajina pokrytá tmavě rudou půdou a charakteristickými olivovníky.

Korunu všemu nasazují špičaté střechy sněhobílých domečků zvaných trulli, které nikde jinde než v Apulii neuvidíte. Spatříte je osamocené v krajině i seskupené v obcích. Největší koncentrace je ve městě Alberobello, které díky nim představuje jedinečný stavitelský fenomén, který nemá ve světě obdoby.

2. Poklady v podobě místních pláží  

Průzračně čisté moře je v Apulii samozřejmostí Průzračně čisté moře je v Apulii samozřejmostí

Chcete si užít koupání v průzračně čistém moři, nerušeně si vychutnávat vlahý vánek od moře a zažít ten pocit, že moře patří jen vám? Pak jste v Apulii správně. Je to kraj zabírající hlavně oblast pomyslného podpatku „italské boty“ a omývají jej hned dvě moře – Jónské a Jaderské. Obě dvě se stékají u mysu Santa Maria di Leuca, který je obklopen členitými útesy.

Při návštěvě zdejší svatyně Panny Marie vás možná trochu překvapí obraz v jejím interiéru, zobrazující shození sv. Jana Nepomuckého z Karlova mostu do Vltavy.

Tak trochu jako na konci světa si budete připadat i v Otrantu, nejvýchodnějším městě Itálie. Od břehů Albánie je vzdáleno jen 80 km, tedy na dohled. Dlouhé a písčité jsou pláže kolem Vieste na poloostrově Gargano... Na druhou stranu maličká, ale kouzelná je oblázková pláž v Polignano a Mare. A tím výčet skvostných apulijských pláží teprve začíná.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Prvotřídní gastronomický zážitek

Sýr burrata a temně rudé víno jsou chloubami apulijské gastronomieSýr burrata a temně rudé víno jsou chloubami apulijské gastronomie

Návštěva Apulie bude prvotřídním zážitkem nejen pro vyznavače italské gastronomie. Celá oblast totiž vyniká zdánlivě jednoduchými a prostými lahůdkami, které tu ale díky létům praxe, neunáhleným postupům, a zejména díky prvotřídním surovinám dokázali povznést takřka do nebeských výšin.

Pochutnáte si na pokrmech se zeleninou a mořskými plody, sýrech i vynikajících sladkostech. Tradičním pokrmem číslo jedna jsou těstoviny orecchiette, připravované na různé způsoby. Chléb z Altamury dokonce získal chráněné označení původu.

O prvotřídnosti zdejšího olivového oleje netřeba dlouze diskutovat, ostatně právě z Apulie pochází většina jeho italské produkce. Dobré jídlo se tu zapíjí červeným vínem a na zakousnutí nejen k vínu se hodí zdejší křupavé taralli – slané kroužky z pružného těsta.

4. Tajemná místa a zářezy UNESCO

Hrad Castel del Monte zdobí i italské eurominceHrad Castel del Monte zdobí i italské euromince

V Apulii zažijete i trochu tajemna, a to například při návštěvě unikátních jeskyní Grotte di Castellana. Jde o nejrozsáhlejší a nejhezčí krápníkový jeskynní systém v Itálii.

Tajuplný je také hrad Castel del Monte, jehož silueta se objevuje i na italských euromincích. Byl zapsán na seznam UNESCO, ovšem dosud se neví, proč si ho tu císař a král Fridrich II. Štaufský ve 13. století nechal postavit. Jisté je, že budova odpradávna probouzí zvědavost a představivost stavitelů, vědců, astronomů i milovníků ezoteriky.

Na seznam UNESCO v Apulii kromě tajemného „osmičkového hradu“ Castel del Monte patří také trulli v Alberobellu a poutní místo v Monte Sant´Angelo, kde se nachází jedna z prvních křesťanských svatyní v Evropě, postavená v 5. století – Santuario di San Michele Arcangelo. Několikrát se tu prý zjevil archanděl Michael.

5. Pokladnice různorodých památek

Zdobené „lecceské baroko“ je vyhlášený pojem Zdobené „lecceské baroko“ je vyhlášený pojem

Díky své poloze byla oblast Apulie ovlivněna různými kulturami a na návštěvníky tak dýchne zvláštní, až orientální, atmosférou. Sídlili tu Řekové i Římané, díky místnímu přístavu v Brindisi se obchodovalo s Orientem. Právě v Brindisi totiž končila slavná římská cesta Via Appia, na jejímž konci byly sloupy, které ve městě stojí dodnes. Území patřilo i Byzantincům, Langobardům, Arabům, Normanům, Aragoncům a Bourbonům, a všichni tady zanechali své stopy.

Velkým magnetem je město Lecce plné majestátních zdobných paláců ze zlatavého vápence. „Lecceské baroko“ je zkrátka pojem. V Otrantu je k vidění působivá podlahová mozaika z 12. století – největší v celé Evropě. Aragonským hradem v Tarantu vás provedou sami námořníci, kteří v hradu mají své sídlo.

Apulie se zkrátka má čím pochlubit – opevněnými hrady, starodávnými katedrálami, archeologickými vykopávkami i celými „bílými městy“.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Apulie)

Za omamnou krásou Apulie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Apulie

Zájezdy do Apulie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-navstivit-apulii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024