Castel del Monte: osmičková nevyřešená záhada „Koruny Apulie”

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 19482x

Castel del Monte je Korunou Apulie a skrývá několik nevyřešených tajemství.

Vyberte si z našich zájezdů do ApulieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Castel del Monte se dostal i na italská eura? Zdobí jednocentovou minci a dostal se tak mezi mistrovská díla italského umění. 

Víte, že Apulie dokáže být i pěkně záhadná? Poznejte Castel del Monte a uznejte sami. Záhada toho, proč byl na náhorní plošině Murgia, ve vzdálenosti přibližně 50 km od hlavního města provincie Bari postaven, se dodnes nevyřešila. A ještě větší záhadou je otázka matematické přesnosti jeho stavby. Jisté je, že ze svého místa se hrdě tyčí nad okolní pustou krajinou od 13. století a v roce 1996 byl zapsán na seznam dědictví UNESCO.

Zvláštní a jedinečnou pevnostní stavbu nechal v první polovině 13. století vybudovat císař a král Fridrich II. Štaufský. Zajímavá stavba navazuje na stavitelské umění nejen starých Římanů a Řeků, ale i Byzantiků či Normanů, ti všichni v této oblasti pobývali. Za jakým účelem ho ovšem nechal postavit se neví.

Proč byl postaven? To nikdo neví…

Mohl to být jakýsi  „lovecký zámeček”. Doklady o tom, že by se právě v této pusté krajině někdy nacházel lovecký revír, se nenašly, v horním patře pevnosti se ovšem nachází místnost určená sokolnictví. Jako obranná pevnost Castel del Monte sloužit nemohl. Jednak neměl co bránit, jednak byl postaven bez pevnostních příkopů a navíc jsou místní schodiště levotočivá. Tím pádem by nebyli ve výhodě obránci, nýbrž útočníci držící meč v pravé ruce.

Na vězení by byl hrad až příliš pohodlný a málo bezpečný, i když záznamy hovoří o tom, že tu Karel I. z Anjou po dlouhá léta držel dva Friedrichovy vnuky. Stavba byla postavena bez kuchyně, spižíren, stájí a podobných součástí nutných k běžnému životu.

Že by se tedy přeci jen jednalo o místo, kde se Fridrich II., velmi vzdělaný a zvídavý císař, mohl nerušeně a skutečně stylově věnovat zábavě a rozptýlení v podobě matematik a astrologie? 

Matematika? Astrologie? Náboženství?

Ještě větší hádankou je otázka, proč koncepce stavby vychází z přesných matematických vztahů s využitím čísla osm. Půdorys hradu má tvar pravidelného osmiúhelníků a má osm nárožních věží, rovněž s osmiúhelníkovým půdorysem. Vysoké jsou 24 metrů, trojnásobek čísla osm. Uvnitř se nachází osm síní. Osm stěn má i nádvoří uprostřed stavby, zdobené osmi gotickými oblouky.

Tato matematická přesnost probouzí zvědavost a představivost stavitelů, vědců, astronomů i vyznavačů ezoteriky snad od doby, kdy byla stroze vyhlížející stavba z vápencových kvádrů postavena. Domněnek je mnoho. Císař se například mohl inspirovat Skalním dómem – islámskou svatyní v Jeruzalémě, považovaném za duchovní místo křesťanů, židů i muslimů.

To, že se císař mohl islámem inspirovat, by potvrzoval i fakt, že právě v islámské architektuře a dekorativním umění se princip s využitím čísla osmiúhelníku často opakuje. Samotná podoba hradu ovšem připomíná spíše francouzskou gotiku. Na druhou stranu osmiboká jsou i křesťanská baptisteria, jako například baptisterium svatého Jana Křtitele ve Florencii či baptisterium náležející k významné bazilice sv. Jana v Lateránu v Římě. Osmiboká byla i kaple katedrály Panny Marie v německých Cáchách, kde byl císař Fridrich II. roku 1220 korunován římským císařem. Koruna, kterou mu papež Honorius III. nasadil. Koruna Svaté říše římské je, mimochodem, také osmiboká.

A co teprve další vlastnosti (či speciální významy), které jsou osmiúhelníku připisovány v geometrii či v astrologii? O faktu, že stavba hradu s astrologií souvisí, by mohlo svědčit například to, že oknem nad portálem, směřujícím na východ, dvakrát do roka vždy o rovnodennosti proniká na nádvoří sluneční paprsek a dopadá přesně na místo, kde se kdysi nacházel záhadný reliéf ženy. Že by i tady platilo  „za vším hledej ženu”?

Když o nějaký ten centimetr přimhouříme oko, zjistíme, že obvod hradu Castel del Monte je stejný jako obvod Cheopsovy pyramidy v Gíze. A o té už si započítalo tolik matematiků…

Záhadné nejasnosti o účelu stavby přitahují, stejně tak jako jeho majestátní vzezření. Hrdě si trůní ve výšce 540 metrů nad mořem a je tak jakousi  „Korunou Apulie”. Je jedním ze symbolů tohoto kraje a unikátním mistrovským dílem středověké architektury.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Apulie)

Za omamnou krásou Apulie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Apulie

Zájezdy do Apulie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/castel-del-monte/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024