Santa Maria di Leuca: italský „konec světa”

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11711x

Santa Maria di Leuca je mys na nejzazší špičce podpatku Apeninského poloostrova.

Vyberte si z našich zájezdů do ApulieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Jeskyně Fiume (Řeka) dostala své jmého podle potůčku, který se v ní ukrývá? Je sladkovodní, protože má krasový charakter.

Toužíte po tom vydat se až na konec světa? Jaké to tam asi je? Tak trochu jako na konci světa si můžete připadat na mysu Santa Maria di Leuca na jihu Itálie, a to na nejzazším konci „podpatku italské boty”. Ocitnete se na místě, ze kterého po souši už žádná cesta dál nevede. Jen po širém moři. Jak to tu vypadá a co si „na konci světa” rozhodně nenechat ujít?

Mys Santa Maria di Leuca je lákavým cílem už pro ten pocit, že se ocitnete v úplné špičce Apeninského poloostrova a před vámi bude jen širé moře. Tak jako „na konci světa”, i tady život plyne poklidným tempem, nikdo nikam nepospíchá a vlastně tu není moc co dělat kromě koupání, vyhřívání se na sluníčku a lenošení u vody, na lodi a v přístavu.

Vzhůru do jeskyň, daly místu jméno

Krajina malého poloostrova Salento, onoho „podpatku” Apeninského poloostrova, je poměrně divoká a provrtaná početnými jeskyněmi, z nichž některé jsou přístupné pouze lodí. Nenechte si takový lodní výlet ujít. Z lodi uvidíte to, o co byste z pevniny přišli, ať už se jedná o zajímavé pohledy na skalnaté pobřeží nebo na prázdninové vilky boháčů. Přímo z lodi se budete moci i vykoupat a koneckonců se ocitnete ještě o kousek dál než na „konci světa”.

Mimochodem, jméno Santa Maria di Leuca odkazuje právě na fakt, že v místě se nacházejí bílé vápencové skály, někdejšími řeckými osadníky označované ákra leuká. Můžete si pronajmout vlastní člun nebo se můžete zúčastnit organizovaného výletu se zkušeným kapitánem. Ten vás také zasvětí do tajů a legend, které jsou s místními jeskyněmi spojeny.

Jónské moře vpravo, Jaderské vlevo

V magickém místě  u mysu Santa Maria di Leuca se slévají dvě moře – Jónské a Jaderské. Nejzajímavější jeskyně v Jónském moři nesou název Diavolo/Ristola (Ďábel), Mesciu Scianni (pojmenovaná podle mistra stavitele Mesciu Scianni – Giovanniho, který si sem chodil pro barevné kameny, které pak používal na mozaikovou výzdobu svých staveb), Fiume (Řeka), Presepe (Jesličky), Tre Porte (Tři brány), Stalla (Stáj), Drago (Drak).

V Jaderském moři zase uvidíte jeskyně s názvem Terradico/Indiani (Jeskyně indiánů), Verdusella/Gabbiani (Rackové), Soffio (Šumění), Vora (Jeskyně), Mannute (Jeskyně), Laghetto (Jezírko).

Magický kostel Panny Marie na konci světa

Na mysu stojí kostel Santa Maria di Leuca, známý jako Santa Maria de Finibus Terrae – Panny Marie na konci světa. V 18. století byl postaven na místě, kde kdysi stával chrám bájné bohyně Minervy. Z původního chrámu pochází i některé části současného oltáře. O výzdobu jinak spíše strohého kostela se dále stará obraz Madony, jenž údajně koná zázraky.

Z náměstíčka a vyhlídkové terasy před kostelem se naskýtá nádherný výhled na širé moře i místní přístav. Pěkný výhled je také od další místní dominanty – majáku. Pokud je jasné počasí, je prý dokonce možné v dálce spatřit i obrysy Albánie nebo řeckého ostrova Korfu.

Vápencová skála, na které maják stojí, je vysoká přibližně 50 metrů, samotná maják má stejnou výšku. Právě tato skála tvoří předěl mezi Jónským a Jaderským mořem. A jinak nikde nic, prostě jako na konci světa.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Apulie)

Za omamnou krásou Apulie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Apulie

Zájezdy do Apulie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/santa-maria-di-leuca/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024