Alberobello: bílá romantika na první i na druhý pohled

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 37689x

Alberobello je romantické město, ve kterém se nachází 1400 bílých domečků s názvem trulli.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Výhled na „trullí město” si nejlépe vychutnáte z místa známého jako Belvedere. Vedou k němu schody z náměstí Largo Martellotta. Ideální v odpoledních hodinách.

Alberobello je jedním z nejzajímavějších měst v Itálii. Dost možná si tu budete připadat jako v pohádce. Sněhobílé kruhové domečky s šedou kamennou střechou, zdobenou nejrůznějšími symboly, jsou nalepené jeden na druhý a v uličkách mezi nimi to neskutečně žije. Není se čemu divit – zvláštních domečků s názvem trulli je v městečku kolem 1400, byly zapsány i na seznam UNESCO a snad žádný návštěvník Apulie tak zastávku v Alberobellu nesmí vynechat.

Alberobellu by se dalo říkat také „hlavní město trullů”. Prapodivné a tak trochu záhadné domečky trulli jsou charakteristickým znakem a architektonickým bohatstvím jihoitalského regionu Apulie. Najdete je volně roztroušené v krajině i seskupené ve městech. Alberobello mezi nimi vyniká: právě tady se totiž trullů nachází na jednom místě nejvíc. Je jich tu kolem 1400, některé z nich jsou dosud obývané, jiné slouží turistickému ruchu.

Dovnitř do trullu

Město svítí bílou barvou, kterou se trulli natírají, už z dálky. A při procházce jeho uličkami se vám možná bude zdát, že jste se ocitli úplně v jiném světě. Neomezujte se ale pouze na zkoumání trullů zvenčí. Mnohé domečky se totiž proměnily na stánky se suvenýry, a tak můžete směle překročit jejich práh. V některých byla zřízena i malá muzea.

Vstup je většinou zdarma, při jejich návštěvě totiž shlédnete i nabídku produktů místních projců. Buďte zvídaví a několik domečků navštivte. Mnohé z nich vás totiž možná překvapí vnitřním skrytou zahrádkou či teráskou, ze které se vám naskytne nádherný výhled.

Městské čtvrti a „Dům lásky”  

Město je rozděleno do dvou čtvrtí. Do čtvrti Rione Monti míří většina turistů, proto je tu pěkně živo a kdo mohl, přeměnil své trullo na obchod se suvenýry. Zdejší trulli byly postaveny zejména v 17. století, jsou namačkané jeden na druhého a mezi nimi procházejí stoupající a klesající malebné uličky.

V této čtvrti stojí kolem 1000 trullů a nejen jich. Na nejvyšším místě tu najdete i kostelík sv. Antonína, který mezi ostatní domečky dokonale zapadá: byl totiž rovněž postaven jako trullo, a to až ve 20. století, jedním z posledních žijících mistrů stavitelů trullů. Nad vchodem ho zdobí rozeta, jeho kupole je vysoká téměř dvacet metrů a sousední zvonice je jen o jeden metr nižší.

Ve čtvrti Rione Monti si můžete prohlédnout také Trullo sovrano – jediné existující trullo, které má dvě podlaží. Všechny ostatní domečky v celé Apulii jsou totiž pouze přízemní. Pravděpodobně byl postaven v letech 1775–1780 a měl spíše upoutat pozornost návštěvníků, ovšem v Alberobellu člověk rád uvěří i legendám a „na každém šprochu pravdy trochu”, takže co když tu skutečně žili dva bratři, kteří se svého rodného trullu nechtěli vzdát, jak se jim líbil, navíc se oba zamilovali do stejné dívky, která se ovšem zamilovala do mladšího z nich, a tak se stalo, že trullo rozdělili na horní a dolní část, aby mohli žít společně a přesto si nepřekáželi?

Druhou čtvrtí Alberobella je Riona Aia Piccola. Tady je o poznání klidněji a atmosféra města nepoznamenaného turistickým ruchem je autentičtější. Stojí tu kolem 400 trullů, ve kterých žije přibližně 1500 obyvatel. Obě dvě čtvrti byly prohlášeny za národní památku.

Centrem „moderního” Alberobella je náměstí Piazza del Popolo. Najdete tu palác z 2. poloviny 19. století, který je sídlem radnice. Naproti němu je Casa d’Amore – Dům lásky. Žádné záhady v jeho funkci ovšem nehledejte, pojmenován byl jednoduše podle svého majitele Francesca d’Amore.

Název Alberobello patrně vznikl z latinského sylva arboris belli, což označuje krásný stromový háj, který se na místě dnešního města kdysi nacházel. Město je skutečnou raritou, navíc leží v půvabném a úrodném kraji plném vína a oliv. Co říkáte, také se ve vás probouzí romantiku?

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/alberobello/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024