Drážďany: nádherně obnovené město po 2. světové válce

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 7. 2018 • Přečteno 16648x

Drážďany byly ve druhé polovině minulého století součástí východního Německa.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Drážďany (německy Dresden a lužickosrbsky Drježdžany) jsou jedním z největších měst ležících ve východní části Německa. Jsou hlavním městem Svobodného státu Sasko a je to město, které Češi většinou dobře znají. Leží totiž jen několik kilometrů od našich hranic, proto je možné je bez problému navštívit i v rámci jednodenního výletu.

Velmi populární jsou zejména adventní trhy, které jsou v Německu proslavené. Ale určitě by byla škoda navštívit ve městě pouze vánoční trh, byť velmi krásně osvětlený a prodchnutý romantickou atmosférou.

Drážďany byly ve druhé polovině minulého století součástí východního Německa, proto ani v době budování socialismu nebyl problém se sem vypravit.

Slovanský vliv

Možná se někomu zdá zajímavé, že mají Drážďany svůj lužickosrbský název. Jaký národ se skrývá za tímto názvem? Ve východním Sasku a v jihovýchodním Braniborsku žili v minulosti Polabští Slované, kteří se také nazývají Lužickými Srby.

Národ však byl po staletí asimilován a místní tradice prakticky zanikly. Ačkoli se v posledních letech jejich postavení zlepšilo, můžeme tento slovanský jazyk slyšet jen velmi zřídka. V Drážďanech se s kulturou Lužických Srbů můžete setkat při speciálních kulturních akcích.

Historie města

Opera v DrážďanechOpera v Drážďanech

Osídlení v těchto místech bylo už v období před naším letopočtem. První zmínky o slovanské osadě jsou z 13. století, ale důležitý je až rok 1485, kdy se město stalo rezidencí saských vévodů. Později bylo Sasko prohlášeno královstvím, čímž význam města ještě zesílil.

V 16. století, po přechodu k reformaci, se Drážďany staly hlavním městem zmíněného Saska, které bylo nejdůležitější protestantskou zemí tehdejší Svaté říše římské národa německého.

Později se Sasko účastnilo mnohých válek a obyvatelstvo trpělo. Drážďany byly několikrát obsazeny Pruskem a zajímavé je, že v době napoleonských válek stálo Sasko na straně Francie.

Velmi zásadní roli v historii města sehrálo masivní bombardování na konci 2. světové války. V únoru 1945 bylo město z 60 % zničeno, centrum bylo prakticky srovnáno se zemí.

Přesný počet obětí není znám, ale jedná se o desetitisíce lidí. Po válce byly Drážďany přiřazeny k východnímu Německu, které existovalo do roku 1990. V tomto roce došlo k opětovnému sjednocení země. V současné době mají Drážďany cca 530 000 obyvatel.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Co musíte vidět

I když byla naprostá většina historických budov v roce 1945 zcela nebo z velké části zničena, všechny pozdější vlády se snažily o jejich obnovu. Proto zde můžeme obdivovat velmi zdařilé kopie.

Zřejmě nejznámější památkou města je Zwinger. To je světově proslulé muzeum, v němž se nachází Obrazárna starých mistrů či sbírky porcelánu (slavný míšeňský porcelán pochází z města Míšeň, které leží nedaleko Drážďan). V muzeu také naleznete Matematicko-fyzikální salon.

Samotná budova byla původně zamýšlena jako nádvoří nového zámku, který ale nikdy nebyl postaven. A jestliže se v Zwingeru nachází Obrazárna starých mistrů, pak v budově zvané Albertinum můžete obdivovat obrazy „nových“ mistrů.

Mezi další zajímavé památky města je možné zařadit římskokatolickou Katedrálu Nejsvětější trojice nebo velký protestantský kostel zasvěcený Panně Marii. K dominantám, které se objevují na různých pohlednicích města, patří i monumentální budova Saské státní opery.

V již zmíněném Rezidenčním zámku se nachází největší klenotnice v Evropě, dále pak Mincovní kabinet a Zbrojnice. Zajímavý je zdejší Kabinet s mědiryty.

Na území Drážďan je celkově velká koncentrace muzeí. Je zde např. Muzeum dopravy a Muzeum prehistorie a etnologie. Velmi speciální je interaktivní Muzeum hygieny, které nemá ve světě obdoby. Návštěvníci také často vyhledávají Vojenské historické muzeum Spolkové armády.

Na pravém břehu Labe určitě stojí za prohlídku zámek Pillnitz a kousek za městem pak lovecký zámek Moritzburg.

Několik zajímavostí o městě

ZwingerZwinger

Drážďany leží pouhých 150 km od Prahy. Mezi těmito městy existuje přímé autobusové i vlakové spojení.

Ve městě je mnoho zelených prostor. Největší zalesněnou plochou je Drážďanský les. Z celkové rozlohy města tvoří více než 60 % zeleň.

Zásluhou své zeměpisné polohy a díky baroknímu půvabu je město někdy nazýváno polabskou Florencií.

Drážďanami protéká řeka Labe. Zdejší široké louky byly zapsány na seznam UNESCO památek pod pojmem Labské údolí v Drážďanech. Vzhledem k tomu, že zde byl postaven nový moderní most přes řeku, bylo v roce 2009 údolí ze seznamu UNESCO vyškrtnuto.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 28. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/drazdany/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024