Trapani: město soli prvotřídní kvality

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26120x

Trapani je označované jako „Město soli“, dodnes se tu odpařováním mořské vody získává kvalitní sůl.

Vyberte si z našich 23 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Chcete se dozvědět víc o získávání mořské soli? Navštivte místní Muzeum soli (Museo del sale), které se nachází v obci Nubia, přibližně 5 km od Trapani.

Sedmdesátitisícové město Trapani se nachází v nejzápadnější části Sicílie a jeho část jako obrovský natažený ukazováček ukazuje do Tyrhénského moře, kde jsou na dohled Egadské ostrovy. Nad městem směrem k pevnině se tyčí 750 metrů vysoká hora Monte Erice.

Směrem na sever od města se táhnou pláže se sněhobílým pískem, na jih až k městu Marsala zase saliny i několik větrných mlýnů, připomínajících, že získávání soli odpařováním mořské vody bylo nejvýznamnějším hospodářským odvětvím celého kraje.

Právě v přístavu v Trapani se v roce 1282 vylodil španělský král Petr Aragonský. Španělé ze Sicílie vytlačili nenáviděné Anjouovce a na dlouhou dobu se tu ujali vlády. Hned za rozsáhlou přístavní zónou se nachází historické centrum Trapani, ve kterém se dochovaly především památky v barokním slohu.  

Historické centrum Trapani

Za pozornost tu stojí mimo jiné renesanční palác Palazzo Riccio s pěkným vnitřním arkádovým dvorem či palác Palazzo Cavaretta, zdobený dvěma hodinovými ciferníky, ve kterém v současné době sídlí městská správa. Palác pomyslně uzavírá hlavní městskou tepnu Corso Vittorio Emanuele, plnou obchůdků a korzujících lidí, a to především ve večerních hodinách.

Zdejší okázalý jezuitský kostel a klášter (Chiesa e college dei Gesuiti) jsou skvělou ukázkou tzv. sicilského baroka. Zajímavý je palác Palazzo della Giudecca ze 16. století, postavený v srdci židovské čtvrti.

Hlavní městskou katedrálou je katedrála sv. Vavřince, Cattedrale di San Lorenzo. V jejím interiéru je k vidění mimo jiné plátno od Antoona van Dycka, zobrazující Ukřižování Ježíše.

Mimo historické centrum, v moderní čtvrti na ulici Via Conte Agostino Pepoli, se nachází jedno z nejvýznamnějších stavebních děl Trapani, svatyně Santuario Maria SS. Annunziata. Poutní kostel zasvěcený Panně Marii byl postaven v 18. století, jeho průčelí ovšem pochází již ze 14. století. Uvnitř stojí za pozornost kaple zasvěcená námořníkům, Cappella dei Marinai, a také kaple Cappella della Madonna s velmi uctívanou sochou Madony z Trapani, jejímž autorem je Nino Pisano či jeho žáci.

Přilehlý někdejší karmelitánský klášter je dnes sídlem muzea Museo Regionale Pepoli, které návštěvníkům představuje archeologické nálezy, jako například různé fragmenty, plastiky, malby a jiná uměleckořemeslná díla.

Město soli, Solná cesta a sůl prvotřídní kvality

Trapani je město, které si vysloužilo přezdívku Città del Sale – Město soli. Získávání soli odpařováním mořské vody bylo jedním z nejvýznamnějších hospodářských odvětví celého kraje. Díky významnému přístavu se totiž v Trapani mohlo se solí výhodně obchodovat.

Saliny tu založili již Féničané a některé z nich dodnes fungují, i když získávání soli ze zdejších mokřadů už zdaleka nedosahuje takové úrovně, jaké dosahovala v minulosti. Cestě z Trapani do Marsaly, dlouhé přibližně 30 km, se říká Via del Sale – Solná ulice. To proto, že se kolem ní stále kupí hromady sněhobílé soli.

Její kvalita je prvotřídní. Ve srovnání s kamennou solí je ta mořská kvalitnější, má vyšší obsah hořčíku a draslíku. Zdejší sůl je považována za nejlepší v Itálii. Díky své chuti a vůni ozvláštňuje místní gastronomii, používá se také k nasolování tuňáků, tradičně zpracovávaných na nedalekém ostrově Favignana, a rovněž se vyváží do celého světa.

Hotová sůl se tu sbírá většinou kolem poloviny července a podruhé kolem poloviny srpna. Pokud jsou dobré klimatické podmínky, tak také ještě jednou v září.

Pozoruhodnou kulisu salin tvoří větrné mlýny, kterých tu v minulosti bylo více než 60 a sloužily jak k přečerpávání vody z bazénků, tak také k mletí soli. Jeden z nich je stále funkční, ovšem slouží pouze pro návštěvníky jako zajímavá technická památka.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 23 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trapani/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024