Bebelplatz: jedno z centrálních náměstí Berlína

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 1. 2018 • Přečteno 7586x

Historici mají Bebelplatz spojený zejména s událostmi roku 1933, kdy 10. května došlo v mnoha německých univerzitních městech k pálení tzv. nežádoucích knih.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Ačkoli je Berlín jedním z nejbližších zahraničních hlavních měst, není příliš mnoho Čechů, kteří ho znají skutečně dobře. Pokud mluvíme o berlínských náměstích, většina lidí zřejmě bude znát Alexanderplatz, jež jsme mohli bez větších problémů v minulosti navštívit. Ale když se zeptáte, jaké další náměstí v hlavním městě Německa vaši přátelé či příbuzní znají, možná se žádné odpovědi nedočkáte.

Jedním z těch, která jsou pro nás téměř neznámá, je Bebelplatz. Přitom se jedná o jedno z centrálních náměstí s bohatou historií. Nachází se v samém centru města a vede z něj bulvár Unter den Linden, významná obchodní zóna. V těsné blízkosti ale najdeme množství skutečně významných historických památek. Náměstí je pojmenováno po Augustu Bebelovi, zakladateli Sociálně demokratické strany v 19. století.

Zajímavosti z historie

V roce 1950 po velké rekonstrukci dostalo svůj současný názevV roce 1950 po velké rekonstrukci dostalo svůj současný název

Původní název tohoto místa zněl Operní náměstí. Budova státní opery zde stojí dosud. Vystavěno bylo ve druhé polovině 18. století v době vlády pruského krále Fridricha II. Roku 1910 bylo přejmenováno na náměstí France Josefa, na počest 87. narozenin rakouského císaře.

Tak jako ostatní místa v centru Berlína roku 1945, bylo i toto náměstí srovnáno se zemí a v roce 1950 po velké rekonstrukci dostalo svůj současný název Bebeplatz. Největší historická událost se zde ale odehrála o několik let dříve.

Pálení knih nacisty

Historici mají Bebelplatz spojený zejména s událostmi roku 1933, kdy 10. května došlo v mnoha německých univerzitních městech k pálení tzv. nežádoucích knih. V Berlíně tuto akci organizovala nacionální Německá asociace studentů, která vznikla jako odnož nacionalistické strany NSDAP. Vlastní akce začala již o několik dní dříve, kdy studenti přenesli obsah jedné knihovny na tehdejší náměstí Franze Josefa.

Dne 10. 5. pak na zahájení přišel sám ministr nacistické propagandy Josef Goebbels, který zde pronesl jeden ze svých plamenných projevů. Studenti za podpory členů SA, SS a Hitlerjugent zde spálili asi 20 000 knih od takových autorů, jakými byli např. Erich Maria Remarque, Karel Marx či Albert Einstein.

V současné době tuto událost, na kterou rozhodně Němci nejsou hrdí, představuje památník. Nejedná se však o klasický pomník, ale o skleněnou desku umístěnou na dlažbě. Architekt Micha Ullmann ji pojal jako symbol prázdné knihy o velikosti, která odpovídá těm 20 000 spálených knih.

Další připomínkou této události je citace Heinricha Heina, jehož knihy byly též spáleny, na pamětní desce. Jeho výrok říká, že kdo je schopen pálit knihy, může později pálit i lidi. Studenti zde v současné době každý rok organizují jakýsi knižní jarmark, aby lidé na tyto hrozné události nezapomněli.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Současnost

Katedrála sv. HedvikyKatedrála sv. Hedviky

Nyní, po sjednocení německé metropole, plní toto náměstí funkci jednoho z centrálních náměstí města. Nenajdete zde tolik obchodů a příležitostí pro kulturní vyžití jako na nedalekém Alexandeplatzu, ale i zde se pohybuje mnoho lidí, zejména pak turistů. Nachází se zde totiž velké množství památek.

Ve východní části náměstí je možné obdivovat budovu státní opery. Pohled na tuto stavbu z ulice Unter den Linden je jedním z klasických pohledů v Berlíně. Na druhé straně se nachází hlavní kampus Humboldtovy univerzity. Dále zde najdeme katedrálu zasvěcenou sv. Hedvice nebo zajímavý katolický kostel vybudovaný v době reformace.

Praktické rady

Tak jako v celém centru Berlína, i zde platí přísná pravidla pro vjezd osobních aut. A samozřejmě je velký problém v okolí zaparkovat. Rozhodně se doporučuje při cestě do centra využít veřejnou dopravu. Přímo na Bebelplatz sice metro nejezdí, ale nejbližší stanice jsou nedaleko. Můžete vystoupit buď na stanici Hausvogteiplatz nebo Französische Strasse.

Vzdálenost od obou stanic je cca 0,5 km. Pokud byste chtěli dojet přímo na náměstí, můžete jet autobusem a vystoupit na zastávce Staatsoper, která je umístěna přímo před budovou státní opery.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bebelplatz/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024