Bremerhaven: přístavní město, které nabízí velké množství unikátních muzeí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 5. 2021 • Přečteno 8310x

Celá historie a v podstatě i současnost města je svázána s Baltem a s přístavem.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do NěmeckaZobrazit zájezdy

Město Bremerhaven leží v severním Německu na břehu Baltského moře. Nachází se asi 60 km severně od známějšího města Bremen (česky Brémy), nezůstává mu ale nic dlužno. Samotné město Bremerhaven je známé především díky obřímu přístavu, který okouzlí i vás.

Město Bremerhaven je součástí speciální spolkové země Svobodné hanzovní město Brémy. Celá historie a v podstatě i současnost tohoto místa je svázána s Baltem a zdejším přístavem. Protékají tudy 2 řeky – Geeste a Vezera, která se hned za městem vlévá do moře.

Historie města svázaná s mořem

Město je známé svým přístavemMěsto je známé svým přístavem

Z důvodu přítomnosti Baltského moře je historie této oblasti poměrně dlouhá. Moře vždy nabízelo obživu, proto se k němu lidé uchylovali. Určité informace o zdejším osídlení jsou už z 12. století. To hlavní ale přišlo až o 7 století později, protože roku 1827 byla osada Brémami odkoupena od Hannoverského království.

Toto datum je označováno jako založení Bremerhavenu. Poté docházelo k velkému rozvoji města, který byl způsoben především díky stále se rozšiřujícímu přístavu. Už v polovině 19. století odsud začal jezdit parník do New Yorku. S tím souvisely i další stavby, přístav musel mít maják, ve městě byl postaven i „pamětní kostel starosty Schmidta“.

Německo bylo v historii převážně luteránské, proto zde mohou být kostely věnovány i lidem, kteří nikdy nebyli katolickou církví prohlášeni za svaté. Zajímavé je, že roku 1883 byl Bremerhaven spojen s Brémami telefonem. V tehdejší době to bylo nejdelší telefonické spojení v celém Německu. Obrovský rozvoj lodní dopravy pokračoval až do období I. světové války.

Období mezi světovými válkami nebylo pro město nijak významné. Na konci II. světové války bylo město zásadně poničeno a zemřelo mnoho lidí. Po sloučení s Brémami do jedné spolkové země sloužil zdejší přístav jako zásobování pro USA. Jednalo se totiž o území Západního Německa. To také způsobilo, že se spolková země stále rozvíjela.

Místa, která stojí za návštěvu

Co si nenechat ujít?Co si nenechat ujít?

Už v roce 1970 zde bylo postaveno na tehdejší dobu obrovské nákupní centrum, v jehož areálu se nachází i bytové jednotky. Nazývá se Columbus Center. Významné je i zdejší Německé námořní muzeum nebo bremerhavenská vysoká škola, jejíž součástí je mj. Institut pro polární a mořský výzkum Alfreda Wegenera.

Ze starších památek stojí za zmínku velká socha zakladatele města a prvního starosty Johanna Schmidta. A neměli bychom zapomenout na Německé muzeum vystěhovalectví nebo na úplně moderní Klimahaus.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Muzeum vystěhovalectví

Muzeum se věnuje problémům migraceMuzeum se věnuje problémům migrace

Muzeum věnující se především německému vystěhovalectví do Ameriky v 18.–20. století bylo otevřeno roku 2005. O několik let později byla přidána ještě expozice věnovaná přistěhovalectví, která mapuje hlavně období 60.–70. let minulého století.

V současné době velkých migračních krizí má toto muzeum ještě větší význam než před pár lety. Určitě stojí za to ho navštívit. Jedná se také o jediné muzeum v celém Německu, které se problémům migrace věnuje. V roce 2007 získalo titul Evropské muzeum roku.

Německé námořní muzeum

Německé námořní muzeumNěmecké námořní muzeum

Muzeí tohoto typu je ve světě poměrně mnoho. Toto se ale nachází na ploše 8 000 m² a věnuje se pochopitelně především přístavu v Bremerhavenu. Úzce spolupracuje i s Institutem pro polární a mořský výzkum Alfreda Wegenera. Přímo u vchodu do objektu stojí jachta, aby se návštěvníci hned při vstupu cítili jako na moři.

Z expozic stojí za zhlédnutí např. ukázka polární stanice, expozice sportovních lodí, sbírka rybářských lodí a různá další plavidla. Kromě ukázek vlastních lodí je zde uloženo asi 30 000 různých technických nákresů, více než 200 000 fotografií.

Interaktivní Klimahaus

Ve městě se nachází KlimahausVe městě se nachází Klimahaus

Název tohoto objektu zřejmě nemá oficiální český název, je možné ho přeložit jako klimatický dům. Jedná se o interaktivní muzeum, ve kterém si můžete virtuálně projít některá místa světa. V hlavní části se nachází 8 takových míst, v nichž si můžete vyzkoušet i tamní klimatické podmínky.

I když se tedy budete nacházet ve městě v severním Německu, v muzeu ucítíte teplotu a vlhkost místa, které si virtuálně prohlížíte. V některém místě vám bude zima, neboť tam teplota dosahuje záporných čísel, ale jinde se ohřejete na více než 30 stupňů.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo

Na každý pád Německo

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Německa

Zájezdy do Německa

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bremerhaven/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024